Zavřít reklamu

V září minulého roku Apple představil nové Apple Watch Series 7, které překvapily mnoho jablíčkářů. Doslova měsíce před samotným odhalením se v jablíčkářské komunitě šířily informace o tom, že by nová generace hodinek měla přinést poměrně výraznou změnu designu. To se ale ve finále nestalo a my se tak museli spokojit „pouze“ s několika novinkami. Tímto ale určitě nechceme hanit Apple Watch Series 7 – stále se jedná o skvělý produkt s parádním displejem, vyšší odolností, rychlonabíjením a novými funkcemi.

Apple Watch Series 7 se zároveň oproti předchozí generace dočkaly lehkého zlevnění. Když pomineme lepší varianty, včetně GPS+Cellular, tak jejich cena startuje na 10 990 Kč ve verzi s 41mm pouzdrem, případně si můžete pořídit hodinky s 45mm pouzdrem za 11 790 Kč. Model Apple Watch Series 6 z roku 2020 naopak startoval na 11 490 Kč (s 40mm pouzdrem), respektive na 12 290 Kč (s 44mm pouzdrem). Samozřejmě s příchodem Series 7 cena „šestek“ o něco klesla a lze je tedy pořídit ještě levnější než aktuální řadu. Nabízí se proto zajímavá otázka aneb vyplatí se si připlatit za Apple Watch Series 7, když nepřinášejí tolik novinek?

Vyplatí se Apple Watch Series 7?

Na tuto otázku pochopitelně neexistuje správná odpověď, jelikož se jedná o silně subjektivní záležitost. Pro někoho může být důležité, aby mu na ruce „tikaly“ nejnovější jablečné hodinky, zatímco někomu jinému na tomto nemusí vůbec záležet. Pojďme to ale zkusit celé zhodnotit tak nějak objektivně. Například u Mobil Pohotovosti si Apple Watch Series 6 můžete zakoupit již od 8 490 Kč, za které získáte poměrně povedené hodinky s řadou funkcí. Konkrétně si poradí s měřením vašich fyzických aktivit, monitorováním zdravotních funkcí, v čele s měřením srdečního tepu, monitorování jeho výkyvů a abnormalit, saturací kyslíku v krvi, EKG a nechybí ani funkce pro detekci pádu. Obecně se jedná o poměrně povedený a oblíbený model, který má rozhodně co nabídnout a ještě pár let bude bezchybným společníkem pro své uživatele.

Minimální rozdíly

Na druhé straně tady máme Apple Watch Series 7, které jsou dostupné od zmiňovaných 11 490 Kč. Tento model ve srovnání s předchozí generací přináší primárně větší displej. Ten se pyšní menšími rámečky (1,7 mm, zatímco u Series 6 se jedná o 3 mm) a podle slov Applu je dokonce o 70 % jasnější. Už výše jsme také zmiňovali rozdíl v nabíjení. Ačkoliv obě verze disponují stejným akumulátorem, aktuální řada nemá problém s rychlonabíjením prostřednictvím kabelu zakončeným USB-C konektorem, díky čemuž lze hodinky již za osm minut nabít natolik, aby vydržely 8 hodin monitorovat spánek. Celkově lze Series 7 nabít z 0 na 80 % za 45 minut, kdežto Series 6 potřebují pro plné nabití asi hodinu a půl. Výdrž obou hodinek pak činí 18 hodin.

1520_794_Apple Watch Series 6 in hand
Apple Watch Series 6

Změny bychom nenašli ani při pohledu na použitý čip a úložiště. Obě generace mají 32GB kapacitu, avšak na zajímavý rozdíl narazíme u výkonu. Ačkoliv Apple Watch Series 7 disponují čipem S7, zatímco Series 6 čipem S6, tak se dost možná jedná o prakticky jeden a ten samý model, který byl akorát lehce upraven a přejmenován. Sám Apple totiž tvrdí, že tento čip S7 je o 20 % rychlejší než ten skrývající se v Apple Watch SE, ve kterých dřímá S5. Z tohoto hlediska tak žádný znatelný rozdíl mezi těmito dvěma generacemi nenajdete.

Nové funkce

Pojďme se ještě zaměřit na rozdíly z hlediska funkcí. Ani v tomto případě na tom nejsou Apple Watch Series 7 nějak extrémně dobře, jelikož přinášejí pouze funkci pro detekci pádu při jízdě na kole a automatickou detekci u pozastavení cvičení. Další rozdíl je už akorát v cifernících. Series 7 nabízejí několik unikátních ciferníků, které využívají jejich větší displej. Když se na to podíváme co možná nejvíce objektivně, tak můžeme vidět, že Apple Watch Series 6 ve skutečnosti o moc pozadu nejsou.

Apple Watch: Porovnání displejů

Pro jaký model se rozhodnout

Jak už jsme uvedli o odstavec výše, Apple Watch Series 6 drží krok se současnou řadou a nemají prakticky žádné nedostatky. Z tohoto důvodu pro někoho může být vcelku výhodné si pořídit starší řadu, na které tak mohou parádně ušetřit, aniž by se museli vzdávat některých zásadních funkcí, jako je tomu například při koupi modelu SE. Na druhou stranu pokud je pro vás prioritou větší displej, případně jste vášnivými cyklisty, tak se Apple Watch Series 7 jeví jako jasná volba. Univerzální odpověď na otázku, pro který model se rozhodnout, zkrátka neexistuje a záleží tak na osobních preferencích každého jablíčkáře.

.