Zavřít reklamu

Jsme otroky technologií? Každý to může mít jinak a v pohodě na víkend odhodí svůj iPhone do kouta a najde ho zase až v pondělí. Dost možná ale může jít jen o výjimky. Já neodhodil iPhone, já odhodil Garmin Forerunner 255 a na zápěstí zase vzal staré dobré mechanické hodinky. Jen víkend mi stačil k tomu, abych věděl, že už není cesty zpět. 

Je vlastně jedno, jestli situaci vztáhnete na iPhone nebo na Android zařízení, jestli jde o Garminy, Apple Watch, Galaxy Watch nebo jiné chytré hodinky. Osobně jsem vyzkoušel všechny řečené, a nakonec skončil sice u toho nejjednoduššího řešení, ale jediného, které mě skutečně donutilo k aktivitě – u Garminů. Po ale téměř roce neustálého nošení se mi zastesklo po klasických hodinkách, a tak jsem sám na sobě vyzkoušel, jestli se ještě dokážu bez podobných chytrých řešení vůbec obejít.

Prim, Certina, Garmin 

Kdysi mi učarovala výroba klasických českých hodinek značky Prim, a tak jsem je začal sbírat. Nosit jsem je ale nechtěl, protože mi to bylo prostě líto – když už vydržely tolik let, tak aby jejich funkčnost skončila na mém používání, jsem prostě nechtěl. Proto jsem si pořídil jiné hodinky, a to sice o něco víc odolnější Certina DS PH200M. Tyto hodinky rozhodně nepatří mezi ty nejdražší, na druhou stranu existuje široká škála dostupnějších mechanických automatických „potápěčských“ hodinek.

Jenže když mě neoslovily Apple Watch ani jiné chytré hodinky, povedlo se to až běžeckým Garminům, jejichž inteligence zůstala někde na půli cesty. Můžete si do nich sice instalovat aplikace, ale rozhodně ne v takové míře, jako do Apple Watch. A to mi paradoxně vyhovuje. Za druhé za to může i komunita, která není závislá jen na používání iPhonů, a proto zde můžete soupeřit v různých aktivitách a výzvách i s těmi, kteří mají nějaké zařízení s Androidem.

Obstojí švýcarská produkce? 

Neměl jsem v plánu žádný extrémně aktivní víkend, proto jsem Garminy odložil a na zápěstí vzal zase staré dobré Certiny. Jenže jejich výhoda je nyní už jen v tom, že jsou pěkné. Z mého pohledu produkce značky Garmin příliš krásy nepobrala, a proto se na klasické hodinky kouká prostě lépe. Jenže vystřízlivění z digitálního detoxu se nijak nedostavilo. Chybělo mi počítání kroků, trackování kvality spánku, upozornění vibracemi na notifikace a samozřejmě poměřování sil v týdenních výzvách, i když zde bylo dopředu jasné, že tentokrát vítězství neurvu (proto jsem Forerunnery také mohl na chvíli odložit).

Výsledek tohoto krátkodobého pokusu je jasný. Americká společnost mě drží jako rukojmího své technologie, ze které mě nechce pustit. A vlastně si to ani nijak nepřeji. Garminy jsou tak zase na mém zápěstí a Certiny jsem nafotil a umístil na bazarové weby, přičemž jsou nyní určeny k prodeji, protože už teď vím, že se na ruku nedostanou. Portfolio Primek sice ještě držím, ale je otázkou, jak dlouho.

Utržené peníze pak jednoznačně půjdou do nové generace chytrých hodinek, a to i přes to, že se jedná o spotřební zboží. Klasické mechanické hodinky vydrží desetiletí, chytré hodinky obměníte za dva až čtyři roky. Je to smutné, ale i tak mají pro mé potřeby nyní vyšší užitnou hodnotu. Možná si jednou budu drbat hlavu, jak jsem byl kdysi hloupý, nyní to ale vidím jasně a zřetelně.

.