Zavřít reklamu

Apple Watch jsou nejoblíbenější a nejprodávanější hodinky na světě. Jejich potenciál je tak obrovský, čehož si je samozřejmě vědom i Apple. Jenže ten si pravděpodobně myslí, že když nemůže někam posouvat jejich hardware, zaměří se na jejich příslušenství. Řemínky k Apple Watch tak budou umět měnit barvy a interagovat s hodinkami podle toho, jaký k nim připojíte. 

O řemínku, který by mohl měnit svou barvu, jsme už slyšeli v únoru. Podle jeho patentu si v aplikaci jednoduše vyberete barvu, vzor nebo symboly, které má zobrazovat a on tak udělá. Dokonce by mohl ukazovat i některá oznámení. Technologie by ostatně byla podobná té, kterou najdeme třeba v samostmívacích zpětných zrcátkách automobilů, kde senzor detekuje míru světla a sníží průhlednost vrstvy filmu pokrývající zrcátko. Nově udělený patent je ale ještě zajímavější.

NFC v každém řemínku 

Apple se totiž zabývá myšlenkou, kdy by dané řemínky k Apple Watch měly rovnou určité funkce. Patent pojmenovaný jako „Band Identifier System for Wearable Devices“ se tak soustředí na komunikaci řemínku s hodinkami skrze NFC. Jakmile byste jej k hodinkám připojili, automaticky by mohl spouštět aplikace (jako třeba ty sportovní), nebo alespoň měnil ciferníky a jejich barvy. Využití je nepočítaně, včetně jednoho, který se vám nemusí líbit.

Všechno dobré je pro něco zlé. Apple může začít dávat NFC do každého svého řemínku a tím jej jasně identifikovat. Pokud byste tedy ke svým hodinkám připojili neautorizovaný řemen, dostali byste o tom informaci. Kdyby se pak snažili výrobci příslušenství třetích stran skrze NFC vyvolat nějaké akce Apple Watch, a to bez patřičné certifikace Applem, pravděpodobně by se jim to nepovedlo. Samotný patent se ostatně právě o ověření „pravosti“ řemínku také zmiňuje.

Apple se tímto může chtít začít hojit, když bude mít nyní o poznání omezenější program MFi, tedy Made For iPhone, poté, co se bude muset zbavit svého Lightningu. Získat peníze z certifikací pro Apple Watch se tak zdá být poměrně logické vzhledem k tomu, jak se trhu s nositelnostmi daří. Patent také popisuje systém, ve kterém řemeny Applu obsahují vedle čipu NFC ještě další komponenty. Šlo by o jeden nebo více senzorů, jako jsou environmentální senzory, biometrické senzory, senzory gest, inerciální senzory a podobně.

Všechno naráží na cenu 

Celé to zní poměrně zajímavě a dokonce použitelně. Už roky nazpět jsme ale viděli množství řemínků k Apple Watch plných originálních nápadů, které se jednoduše neujaly. Naráží to totiž na dva faktory. Prvním je reálné využití, kdy nad tím může člověk jen doslova mávnout rukou, že něco takového v hodinkách nepotřebuje. Také proto se řemínky s integrovanou kamerou vlastně nijak neprosadily.

Druhým je samozřejmě cena. Apple si za ty nejobyčejnější účtuje vysokých 1 490 Kč, a teď si vezměte, kdyby měl být v řemínku ještě nějaký čip. Drtivá většina uživatelů si pořád vystačí jen se základním řemínkem, kdy jej popřípadě doplňuje ještě jedním z dílny Applu. Mnozí ale sáhnou spíše po řešení třetích stran, které je stejně funkční ale citelně levnější. 

Konečně je také třeba zmínit, že jedna věc je mít schválený patent a úplně jiná jej poté uvést v život. Zde je ale minimálně zjevné alespoň to, že se těmito otázkami v Applu skutečně zabývají. 

.