Zavřít reklamu

Jan Kučeřík, s nímž aktuálně spolupracujeme na seriálu o nasazování produktů Applu do firem, se rozhodl, že zkusí jeden týden využívat naplno iPad Pro, aby vyzkoušel, v čem ho dnes ještě iOS limituje a zda pro svou práci stále potřebuje Mac, protože téma delegování mnoha činností na iPady dnes mnoho uživatelů řeší.

Ze svého experimentu pořizoval každý den podrobné zápisky, které si můžete přečíst na jeho blogu, v nichž referuje, na co iPad Pro stačí a na co už ne, a my vám níže přinášíme velké závěrečné shrnutí, v němž Honza popisuje, co to vlastně znamená, když jako manažer pracujete výhradně s iPadem Pro, respektive iOS.


Po pracovním týdnu nabitém zážitky a zkušenostmi s prací „jen“ na iOS se pokusím o nestranné vyhodnocení mých zkušeností. Záměrně píšu nestranném, protože jednak nejsem zaměstnanec Applu a hlavně chci být upřímný především sám k sobě a dokázat si zodpovědět, jestli to opravdu jde.

Poprvé za celý týden použiji větu, kterou zřejmě slyšíte každý večer v televizních zprávách od našich zákonodárců: „My si myslíme, že to jde!“ A teď zcela vážně. Záleží na tom, kterému Janu Kučeříkovi dotaz „Dá se pracovat jen na iOS?“ položíte. Nejprve vás naladím na mou frekvenci, abych mohl pokračovat dál.

Moje práce je nejen obchodního a technického směru, ale také se zabývám architekturou vývoje řešení a jejich proveditelnosti v několika odvětvích – firemní prostředí, školství, medicína. Atyp mojí práce spočívá v tom, že nejprve něco zcela nového navrhnu, hledám k tomu potřebné nástroje, zkompletuji řešení, pak to prodám a následně poskytuji technickou podporu.

Po prvotní odezvě se již vše začne řídit pravidly, které byste očekávali v každé firmě. Spolupráce s kolegy, firmami, servisními středisky, marketingovými agenturami atd. Teprve až dojdu k funkčnímu výsledku, dostává celý projekt štábní kulturu s přiřazenými procesy. Může se vám zdát, že je to one-man show, ale ani zdaleka tomu tak není. Potřebuji své kolegy a spolupracovníky k tomu, aby vše fungovalo, jak má. Bez kvalitních lidí prostě kvalitní projekt neuděláte a především bez nich nezajistíte udržitelnost takovéhoto projektu.

Pokud se mne tedy zeptáte jako Jana Kučeříka – obchodníka, projektového manažera  administrativního pracovníka –, tak vám mohu s klidným svědomím říci, že „ano, já jako obchodník si vystačím pouze s iPadem Pro a iPhonem“. Abych tuto odpověď podpořil nejen pouhým konstatováním, přiblížím scénář, který v roli manažera a obchodníka podstupuji každý den.

Plánování jednoduše

Možná vás zklamu, ale ze svých zařízení jsem smazal všechny chytré aplikace na GTD včetně sofistikovaných e-mailových klientů, to-do listů, automatizovaně kosmických kalendářů a overkill aplikací. Zjistil jsem, že moje „GTD Kung-Fu“ má velkou trhlinu. Aplikace pro aplikaci, tabulka pro tabulku, export dat do dalších dat. V podstatě jsem byl analytická továrna na Big data, které už jsem ale neuměl analyzovat.

Všude jsem měl vše, jednu aplikaci za druhou a nakonec jsem ztratil přehled, který „chvat“ použít na to, co zrovna potřebuji. Vše šlo pryč a zůstal mi starý dobrý výchozí Kalendář, ještě lepší a nedoceněné Připomínky, zcela dostačující Poznámky a v rámci jednoduchosti a použitelnosti s MDM také nativní Mail – tedy vše, co nabízí iOS v základu. Své vlastní a pro mne neprůstřelné GTD jsem postavil na těchto základních a jednoduchých aplikacích, které jsem pouze uzpůsobil mým potřebám a zvykům.

Nebudu dlouho napínat. Kompletní plány schůzek, připomínky, e-maily a poznámky obstarám jako obchodník pouze v iOS zařízeních v kombinace iPhone a iPad.

Manažerské nástroje v klidu v iOS

Další proměnnou u obchodníka a manažera může být CRM. Ve firmě používáme řešení od Raynetu a pro naše účely a především využitelnosti na iOS zařízeních naprosto dostačující. Pro nás to, co nejde použít v iOS, v podstatě neexistuje. Je to stejné jako u mých aplikací s GTD. Naučil jsem se zjednodušovat. Čím jednodušší výstup, tím srozumitelnější.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz - Apple magazín

Co zatím považuji za nedodělek v Raynetu, je způsob vkládání informací do mého kalendáře v iOS, kdy jsem zvyklý mít před každou schůzkou přesně definováno, za jak dlouho tam dorazím a kdy mám vyrazit na cestu. Nechci se dívat do telefonu, chci aby mě telefon sám upozornil, kdy je čas vyrazit. To zatím Raynet neumí. Druhá drobnost, když kliknu v CRM v iOS na mapu kontaktu, otevřou se Google Mapy. Nějak jsem se už ale naučil s těmi od Applu.

Nevím jak u vás, ale my jsme také měli CRM a vím, jak je těžké udělat změnu, ale když ji neuděláte a budete chtít staré a nefunkční věci záplatovat, vznikne vám záplatovaná firma se záplatovanými produkty. Následně pak vy sami budete nabízet záplatované řešení svým klientům. Tak to prostě je.

CRM tedy jako obchodník řeším levou zadní na iOS, a to ještě navíc za pomocí diktování. Nerad píšu a když jdu ze schůzky, chci mít hned záznam v systému. Proč ho tedy do iPhonu nenamluvit přímo do CRM. Nepotřebuji kvůli tomu vysedávat v kanceláři nebo po kavárnách. Vše je hned v systému.

Dokumenty i kreativně

Manažer, obchodník se neobejde bez dokumentů, jejich sdílení, vyplňování formulářů a všeobecně práce s digitálním papírem. Pokud bych byl bankéřem ne nebo firmou, která pracuje s makry (pak jsou ještě ti, kteří si myslí, že potřebují pracovat s makry), tak mám smůlu. Toto na iOS nedáte. Naštěstí to ale není můj případ. Opět v mé snaze o jednoduchost prostě jen potřebuji Word, Excel, PDF a to je vše. Používáme Office365, Adobe Acrobat Reader, PDF Expert a další základní aplikace. Osobně nemám žádný problém pracovat s těmito nástroji jen na iOS. Vždy pracuji v kombinaci iPad se Smart Keyboard a diktování. V mnoha ohledech jsem rychlejší a efektivnější než na Macu.

Samostatnou kapitolou v dokumentech je jakási moje kreativita. Spousta projektů, nápadů, poznatků u mne vzniká v aplikaci OneNote. Neumím si představit, jak bych v ní tvořil nápady v Macu. Osobně potřebuji k vytvoření něčeho zajímavého nejen klávesnici, ale i pero. Zkuste si někdy psát a do toho pak kreslit, dělat si malůvky. Najednou zjistíte, že váš mozek pracuje úplně jinak.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz - Apple magazín

V aplikaci Word si často otevřu text, který budu upravovat, a nezačnu tím, že najdu řádek a začnu přepisovat text, ale vezmu Apple Pencil a začnu zvýrazňovat, šipkovat, malovat, škrtat. Teprve až skončím s malůvkami, začnu text upravovat. Tím, že chytíte do ruky pero a nejen píšete texty, aktivujete levou hemisféru (tedy v případě praváka) a po několika takových „seancích“ se začnou dít divy.

Alespoň u mne začínám opravdu vnímat změnu k lepšímu a nad tím, co dělám, mám větší kontrolu a vytvářím smysluplné věci. iPad Pro s Apple Pencil je pro mě jakási múza, která funguje naprosto automatizovaně. Už některé slyším, jak to čtou a říkají si OneNote? Vždyť je tady celá řada lepších aplikací. Určitě budete mít pravdu, jenže OneNote je opět pro mne jednoduchá a hlavně funkční věc. Navíc zdarma.

Cloudových řešení není nikdy dost

S dokumenty je pak potřeba pracovat dál. Někde je musíte uložit možná podepsat a poté sdílet. Využíváme hned několik cloudových služeb. Vystačili bychom si s jednou, ale ty další slouží jako testovací rozhraní pro reference a případy z praxe na našich workshopech a školeních.

Co se cloudových úložišť pro dokumenty týče, existuje jich celá řada. Ty nejznámější Box.com, Dropbox, OneDrive, iCloud, Disk mají také šifrovaní dat tzv. on-the-fly. V případě iCloudu si poprvé postěžuji na Apple, protože tato služba není vhodná pro firemní použití jako celek. Je nedocenitelná pro zálohy zařízení, ale pro firemní použití má své výrazné limity. Jinak jsou vlastnosti služeb téměř podobné.

Největší rozdíl zaznamenáte u služby Box.com pro firemní použití. Jedná se o skutečně profesionální řešení, za které si ovšem už připlatíte. Pokud chceme ve firmě u některé složky řešit její bezpečnost nad rámec cloudových služeb, používáme aplikaci nCryptedcloud. Tato šifrovací aplikace se propojí s vaším cloudem a zašifruje složku na cloudu. Takto se ke složce nedostane ani ten, kdo by vám odcizil vaše přístupové údaje na cloud. Složku odemknete pouze za pomocí aplikace nCryptedcloud pod heslem.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz - Apple magazín

Je to poměrně jednoduché a přitom v této kombinaci už velmi bezpečné a troufnu si říci neprolomitelné. Navíc můžete za pomocí nCryptedcloud sdílet dokumenty opět zabezpečenou cestou s nastavením omezení, co vše může koncový příjemce se souborem udělat. Funkcí nCryptedcloud je mnoho, ale nechám už na vás jejich prozkoumávání. Pro ty, kteří by snad ohrnovali nos nad bezpečností cloudu: sám za sebe při politice bezpečného hesla a v kombinaci nCryptedcloud věřím tomuto řešení více než firemnímu serveru, o který se mi stará zaměstnanec, jehož jsem před rokem najal.

Moderní sebeprezentace jako základ

Dokumenty jsem tedy vytvořil, mám je na cloudu. Většinu našich smluv, faktur a dokumentů podepisuji na iPadu. Když se bavím o podpisu, tak tím nemyslím jen ten s tím perem, ale zároveň kvalifikovaným osobním, případně firemním certifikátem. Všechny dokumenty opatřené tímto podpisem, který realizuji v aplikaci Signer, mají hodnotu neodvolatelného podpisu a obstojí i při komunikaci s úřady a v případě potřeby před soudem. Vše má na svědomí nová legislativní úprava v ČR a velký tlak EU na digitální komunikaci. Osobně věřím, že je to správný a jediný směr, který zbaví vaši firmu 90 % zbytečných papírů. Průměrná firma smrskne 100 šanonů papírů na 10. Taková může být i vaše firma.

Další v řadě je obchodní jednání, prezentace nabídek a také školení a workshopy. Všechny schůzky a jednání včetně prezentace nabídky řeším v iPadu a iPhonu. Konkrétně dám zařízení v případě potřeby zákazníkovi, ať se podívá na prezentace, naše realizace, případně nabídku. Často také při jednání na iPad kreslím a znázorňuji možnosti řešení dané zakázky. Důležitou úlohu hrají taktéž videa našich realizací a projektů, která klientům pouštím.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz - Apple magazín

Jakmile si zákazník „vyhraje“, začnu si psát poznámky. Brožury, katalogy, vizitky nemám a nerozdávám. Zkuste namísto toho dát klientovi iPad s projektem nebo nabídkou do jeho rukou. Nasdílejte mu digitální prezentaci nebo mu zašlete vizitku, která obsahuje nejen údaje o vás, ale také odkazy na videa, firemní prezentace, články s publikacemi přímo do jeho telefonu přes iMessage nebo SMS. Věřte mi, že to funguje. Papíry dnes nikdo nechce. Všem se jen hromadí. Z vizitek si klienti opíší jen vaše jméno, telefon a e-mail. To je poněkud smutná bilance vašeho setkání, co myslíte. Chtějte vyčnívat. Dosaďte jim do jejich zařízení plnohodnotný a kvalitní kontakt na Vás. Už je to samo osobě funguje jako firemní prezentace.

Pokud se chystáte na prezentaci, tak já ty svoje opět připravuji v iPadu v aplikaci Keynote. Hotová aplikace se mi nahraje na cloud a když někde prezentuji, vezmu si do tašky Apple TV, připojím v kterékoliv místnosti přes HDMI a z iPhonu bez jediného kabelu spustím svou prezentaci. Žádný počítač, žádné kabely. Často zajištěn WOW efekt, jen co dorazíte. Navíc se můžete pomocí jednoduchého klikání na telefon zaměřit na to, co se děje v sále před vámi. Zachytíte okamžité reakce publika a můžete reagovat. Celou dobu se navíc díváte na publikum a nikoliv na plátno nebo do počítače.

Méně práce s účetnictvím

Jako každý manažer či obchodník za sebou po celý den zanecháváte pro firmu ekonomickou stopu v podání plateb za benzín, útraty v restauraci, fakturu za hotel a spoustu dalších nákladů, které musíte ve firmě vykázat. Vždy jsem byl na trefení šlaku, když jsem pak jeden den v týdnu pro účtárnu připravoval podklady k předání. Ještě lépe, když jsem nějaký doklad ztratil. To pak bylo nedaňových nákladů do firmy, jen to svištělo. To se pak všichni divili. Tomu je však konec a řešení je opět v v iOS.

Naštěstí i u nás začaly platit nové zákony a úpravy, které definují práci s elektronickým uchováváním účtenek. Jinými slovy, dnes vše, co platím ve firmě, je kartou, což představuje 99 procent výdajů. Koupě aplikací, taxi Liftago, jízdenky na vlak, hotely, letenky, restaurace, prostě vše.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz - Apple magazín

U taxi služby zcela záměrně uvádím Liftago, protože služba, kterou nabízí pro firemní zákazníky, je pro mne nedocenitelná. Taxi objednám v aplikaci a už nemusím řešit, kdo pro mne přijede, jestli bude akceptovat karty a jakou účtenku dostanu. Po absolvování cesty proběhne automaticky platba kartou a vzápětí mi do e-mailu přijde daňový doklad. Navíc jednou měsíčně dostanu e-mailem seznam s přehledem všech mých pracovních cest.

Kde tedy kartu nevezmou, raději nenakoupím, protože bych si hned vytvořil lístečkový problém navíc. Nesnáším lístečky!

Všechny účtenky ihned po zaplacení skenuji v iPhonu aplikací ScannerPro a nahrávám na cloud do připravené složky s mými náklady. Zvlášť ve firmě rozdělujeme cestovné, hotely, restaurace, nákup aplikací a další. Je to divné, ale pro mne je naše paní účetní taková Mrs. Colombová. Přísahám, já jsem ji nikdy neviděl, opravdu ne. Když si to teď tak vybavuji, já jsem si s ní ani nikdy netelefonoval. Pouze e-maily a cloud. A víte co, funguje to!

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz - Apple magazín

Napadá vás ještě něco jako Kučeřík obchodník, manažer? Pokud ano, napište do komentářů a rád doplním. Pokud ne, mám pro vás jasné resumé: Ano, já můžu jako obchodník, manažer pracovat jen s iOS. Nejen to. Práce v kombinaci iPhone, iPad Pro je pro mne velmi rychlá a pohodlná. Když si představím, že na některé z výše uvedených aktivit otevírám Mac a věřte, že ten svůj zlatý mám hodně rád, ihned si přidělávám práci navíc.


Jako technik na iOS zatím neuspějete

Nyní položíme stejnou otázku Janu Kučeříkovi kreativci a technikovi: Dá se pracovat jen za použití iOS? Odpověď zní ne!

Ačkoliv jsem se hodně snažil, tak jsou věci, které prostě na iOS nedáte, a pokud snad ano, bude to na úkor uživatelského pohodlí a času. Hrát si na hrdinu jen proto, abych dokázal, že vše zvládnu na iOS, nemá smysl. Potřebuji pracovat rychle a efektivně. Jsou momenty, kdy iOS bude v obrácené pozici, co se týče rychlosti a efektivity vůči Macu, a ty nastávají právě teď.

Na Macu pracuji v aplikacích Adobe Photoshop, Illustrator a InDesign. Některé funkcionality práce s grafikou zvládne iOS, ale upřímně to, co potřebuji, není možné. Zásadní je tedy práce na grafických úlohách. Další v řadě je editace webových stránek. I když naše projekty jedou na WordPressu, na iOS se s tím opravdu trápím. Mac je v úkolech na takovéto administraci prostě výrazně rychlejší.

Pro nás nezbytná část činností souvisí také se servery a vývojovými prostředími. Opět nemá cenu si nic nalhávat. iOS sice spustí VLC, TeamViewer a další, nicméně se jedná jen o nouzové řešení, případně tím zajistíte pouze rychlou asistenci. Nastavení serverů, jejich opravdová administrace a support bez Macu neuděláte.

Je třeba doplnit, že když už na tom Macu jsem, tak samozřejmě dělám i činnosti, na které bych standardně použil iOS. Člověk už to dělá nějak automatizovaně. Když už to mám otevřené, tak udělám i to další. Pravdou ale je, že na většinu mé práce mi stačí tyto zařízení:

 1. iPad Pro 128GB Cellular + klávesnice Smart Keyboard + Apple Pencil
 2. iPhone 7 128GB
 3. Apple Watch
 4. AirPods

S těmito hračkami je moje „Kung-fu“ opravdu dobré! Někteří možná teď dočetli, jiní to v polovině vzdali a řekli si, že jsem blázen a to, co tu popisuji, nejde použít v jejich případě. Ano, můžete mít pravdu. Můj článek o použití iOS v práci se odvíjí od toho, jak pracuji já, jaké máme ve firmě nastavené procesy a jak fungujeme my. Nemusí to nutně znamenat, že tak bude fungovat každý. Tento článek je výpovědí reálné praxe a ne teorie a je určen těm, kteří se nebojí ve svém životě udělat i zásadní změny, vedoucí k jednoduššímu a efektivnějšímu životu. Tak to mám dnes já a kdykoliv to podepíšu.

Na závěr si dovolím jeden poznatek z mojí praxe. Dotaz položený před pár lety: „Pane doktore, vy nepoužívate počítač? Vždyť bez toho to už snad ani nejde?“ Pan doktor mi suše odpoví: „Pane Kučeříku, já pracuju na psacím stroji 35 let a věřte mi, že do důchodu ještě budu a nikdo mi to nevymluví.“ Smutný závěr je, že pan doktor musel do důchodu jít předčasně, protože pojišťovna začala u lékařů vyžadovat připojení on-line do systému.

Všem přeji hodně úspěchů v osobním a profesním životě a nezapomeňte, že za svůj život budete přinuceni okolnostmi zásadně změnit svůj postoj k tomu, jak dnes pracujete. Nechoďte předčasně do důchodu.

Diskuze k článku

  Další fajn článek, nicméně co se týče kreativní práce třeba s grafikou tady vidím velký přínos iPad Pro a Pencil – úpravy fotek, vytváření obsahu, skicy – to je velmi podstatná složka takové práce, kterou člověk myší nedej bože na trackpadu nenahradí a pokud nemá vedle PC grafický tablet je iPad velké plus.

  Zdravím Michale. Učitě dávám zapravdu. U mne to bohužel je trochu jiná práce s grafikou, která vyžaduje práci se smartobjects a to u sebe nemohu použít. Souhlasím ale jinak s Vámi

  ipad pro neni pro tu realnou grafiku moc pouzitelnej, myslim tim denni chleba. Pouzivame ho na skicovani, kresbu. Meli jsme velikou snahu ho pouzit na jednoduche DTP prace aspon pro rychle nahledy zakaznikum, a je to nemozne. Neexistuje aplikace na trasovani bitmap, neexistuje aplikace, kdy by slo upravit rozpaly pismen nebo ho nejak deformovat. Naprosto zakladni veci. Na upravu jedne fotky se ipad pouzit da, ale na vetsi prace s vicerofotkami je desktop podstatne rychlejsi.

  Dobrý den pane Liško. Mám stejné poznatky jako Vy. Nicméně i tato část se už vyvíjí a blíská se na lepší časy. Děkuji za věcný příspěvek.

  – Je nejaky duvod proc – jak jsem z textu pochopil – v office365 na iOS nefunguji makra?
  – pekny clanek, diky!
  – a ted si predstavte OSX verze programu na iPad Pro s tuzkou.

  Zdravím Martine. Makra bohužel iOS neumí.

  Mě spíš zajímal důvod proč. Vždyť to není něco, co by museli vývojáři bůhvíjak v kódu přepisovat při přechodu z OSX. Já Office nepoužívám, ale spousta lidí kolem mě ano.

  Makra nefungují ani na MacOS (resp. ano ale ve velice omezené míře). Důvodem je fakt, že makra jsou založena na Visual Basicu (tuším, že snad 6), tedy rize Windows programovacím jazyku, jež je principiálně sto let starý a Microsoft se ho chce zbavit i na Win. Jeho portace na jiné systémy by byla na tolik nákladná, že by pro Microsoft nebyla rentabilní (pokud by vůbec byla jakkoli smysluplně možná)

  To vše je sice hezké ale pořád se mluví jen o střípcích toho co podnikání obnáší. Pokud se bavíme o využívání Apple zařízení ve firmě mělo by se začínat od základu. Tedy založím-li firmu, první co musím řešit je účetnictví. Ale účetnictví není sběr dokladů PRO účetní. Ale daňová evidence. Je sice hezké, že nikdy nepotkáte paní Colombovou ale jaký máte kontakt s ekonomikou firmy ? To si vždy napíšete email virtuální účetní aby vám poslala aktuální výsledovku nebo zaslala cash flow rozvahu, případně zjistila jak jste na tom na konkrétním středisku atd. ? To je návrat do dob první republiky. Baťa také brzy pochopil, že pokud chce vybudovat fungující firmu nestaší jen nahlížení do účetních knih. Je třeba mít non-stop přístup k ekonomickým informacím a to aktuálním a přesným. Myslím, že kámen úrazu v současné době u Apple je účetnictví (rozumějte v ČR). Jediné které nějakým způsobem myslí na Apple je FLexibee od ABRY (využijeme-li cloud verzi) a nově možná iDoklad od CiglerSW ale jsou to jen nástavby. Pokud by někdo chtěl provozovat účetnictví ve firmě kde využívá na 100% Apple přístroje pak narazí :(

  Děkuji za výborný postřeh. Záleží na mnoha okolnostech. Pokud jste OSVČ, anebo menší firma 100% si vystačíte s Flexibee, anebo zmiňovaný iDoklad, který je navíc zdarma. Pokud Vám to z mnoha jiných důvodů nestačí, tak můžete mít ekonomický úsek na PC, případně Mac v kombinaci Windows/macOS. U nás ve firmě se konkrétně o ekonomiku stará kolega, který má macOS a účetní na Windows. Oproti Windows, kde Vám nepojede macOS je pořád Apple i v tomto případě neustále využitelný. Opět se neopírám o teorie, ale fakt, kdy tímto způsobem funguje několik firem. Pokud potřebuji ekonomiku, spustím na Macu Windows. Pořád pracuji na Applu. Troufnu si tvrdit, že ekonomický úsek je ve většině firem výrazně menší, než zbytek firmy.

  Děkuji za odpověď. Každopádně v případě oddělení či úseků ve firmě..tady platí pravidlo, že na velikosti nezáleží..ekonomický úsek je základem každé firmy, tedy pokud se bavíme o podnikání v EU a máme ambice firmu tzv. budovat. Osobně jsem zvolil Mac abych se vyhnul produktům od Microsoftu a především placení za tyto. Dříve jsem provozoval firemní server s OS Win 2003 server. Chvili to jelo ale pak se Microsoft rozhodl ukončit podporu starším server verzím a bylo vymalováno. Odmítal jsem platit ZNOVU za nový OS win server (s 5 přístupy by to dělalo min. 30 tis.) a během jednoho roku celý server kleknul. Politika Microsoftu je katastrofální a proti-zákaznická. Nechápu, že jsou lidé stále ochotni slepě platit za produkty Microsoftu, který jak OS tak Office neustále přeprogramovává (záměrně nepíši vylepšuje) tak aby programy vyžadovaly stále výkonější PC s velkými disky a paměťmi. Náročný program = nový hardware a často i nový OS. Každopádně chápu, že výrobci HW se plazí před MS a můžou se přetrhnout v jeho podpoře. Vždyť nebýt MS mohli by jsme dodnes ve většině případů používat k běžné práci klidně i počítače 20 let staré. Stačí si vzpomenout např. na první verze Windows a Officu. Zabírali pár Mb a k běhu jim stačilo pouhé XTčko s procesorem co měl zlomek výkonu dnešních a o RAM či HDD nemluvě. A co dnes užitečného umí navíc dnešní Windows a office oproti tomu původnímu ???? Opravdu těch pár „vylepšení“ potřebuje tolik výkonu, paměti atd. ??? Je to jako když vás někdo bude nutit jezdit v tanku namísto v autě s odůvodněním, že v autě by jste z bodu A do bodu B nedojel bez protiletadlového pancíře, satelitní navigace, klimatizace atd.. Že to dřív šlo i osobákem bez pancíře, klimy a navigace ? …ale no tak…co bylo, bylo… dnes je Microsoft generálem :( …tedy píšete o nasazování produktů Apple v byznysu ? …nevnucujte mi Microsoft …nedělejte z Applu HW pro Microsoft..to pravé kouzlo Applu je ve spojení HW a SW. Kdyby si vaše rady četl Steve Jobs ..asi by se obracel v hrobě. P.S. Ve firmě požíváme denně stále i 10 let staré iMacy a věřte nevěřte fungují skvěle..odezva okamžitá, žádné kousání a nekonečné sledování nějakých přesypaček či koleček. Koneckonců nebýt Microsoftu nebylo by ani problémů s prokrastinací :) ..ale to už je zase jiný příběh

  Dobrý den Jakube. Jsem rád že tady vznikají příspěvky a názory jako máte vy. Černobílý svět neexistuje a tato diskuse to potvrzuje. Jsem ten poslední, kdo by chtěl pracovat na windowsech a obzvlášť na zařízeních Mac, Ale právě ekonomický úsek může být pro některé firmy důležitý moment, kdy mohou narazit, pokud již delší dobu pracuji s nějakým ekonomickým softwarem. To jste velmi správně vystihnul ve vašem předchozím příspěvku. Pokud si mám vybrat V takovém případě, jestli kvůli jednomu úseku celá firma pojede na windows, anebo jeden úsek pojede na zařízeních Mac, kde bude windows, tak volím druhou variantu. Toto chápe i Apple a je to přesně ten důvod proč právě Mac nabízí možnost instalace virtualizovaného prostředí windows a nebo bootcamp. Navíc v minulém roce se rozjela velmi intenzivní spolupráce Microsoftu s Applem na poli nástrojů office. V nadcházejících letech nás v této sekci čekají opravdová překvapení. Výhodou ale je, že Apple bude moci aktivně do tohoto denní vstupovat.

  Office byli puvodne programovany pro Apple. Kdyby Gates měl v sobě špetku čestnosti, pak by dnes možná existoval cenově dostipný, spolehlivý a na výkon nenáročný Office. Asi by jsme tu neměli Open office, Libre office a jiné jakoby klony, nebylo by jich potřeba. Dnes však díky bohu za ně. Věřím, že kdyby zůstalo u konkurence OS2 a MacOS byl by svět určitě hezčí.
  Každopádně jsem se dnes znovu díval na AppStoru na možnosti účtování pod OS a kupodivu jsem našel minimálně 4 aplikace. Krom toho si z dřívějška pamatuji ještě UctoX. Tedy varianty by nějaké byli ..ale pouze nějaké..nikde není žádný srovnávací test…žádné zkušenosti…detaily o vhodnosti na skladové hospodářství..cloud-friendly :) …atd.
  Mimo toto věřím, že by také firemní uživatelé Maců uvítali více informací ohledně možnosti zřizování Mac serverů pro vnitrofiremní intranet. To má k tématu výše také velice blízko.

  Pak je tu ještě jedna technická. Téma zní nasazení produktů Apple v byznysu…ale to co popisujete je v podstatě Nasazení tabletů a smartphones v byznysu. Popisujete totiž využití non-apple produktů, resp. produktů třetích stran pracujících pod Apple…ale tyto zpravidla pracují i pod ostatníma OS ..android, MS atd.. Zajímavější by bylo soustředit se opravdu na produkty Apple ..tedy HW i SW ! ..pak by mi dával článek smysl a byl by hoden webu jablickar.cz

  Možností může být i nějaké Remote Desktop Apps, XenApp apod. Tedy vypublikování aplikace přes nějaké vzdálený přístup. Pak si otevřete na macu Windows aplikaci, jakoby byla na mac (laicky řečeno). Ale souhlasím – je to trochu drbání se přes hlavu.

  tady se odpovědi v diskuzi mažou ???…k čemu ma disqus ověřování email adresy, když poté stejně příspěvek označí za spam ? smutné, že zrovna na stránkách o Apple používáte produtky s chováním Microsoftu :(

  Já nic nemažu, nicméně jsem jen prostý přispěvovatel :) Větě o Microsoftu moc nerozumím, myslíte tím, že zde mluvím o řešení založeném na Microsoftu?

  vy nic nemažete, souhlasím, to jen plugin disqus nepochopitelne zarazuje nektere prispevky mezi spam a to i presto, ze jsem 2x verifikoval svuj email..narazka na microsoft viz. muj prispevek pokud se nekdy ten hloupy sytem rozhodne jej zverejnit..nebudu psat 2x, ztracet cas s prispevky v systemu, ktery je pote nezverejni

  me to prijde jako strasnej ulet pracovat na tabletovym zarizeni (popravde i na notebooku)

  pokud date zamestnanci ukol, a date mu 3 nastroje = tablet, notebook, desktop, (a vsechny poridite za stejnou cenu), tak vam garantuju ze v drtive vetsine pripadu, to na desktopu zvladnou daleko driv nez na jinejch zarizenich. muj osobni odhad, pokud bysme se bavili o normalni kancelarske praci ve wordu… je tablet 100% casu, notebook 40%, desktop 30% :) notebooky jsou fajn pro nomady (konzultanty apod), nicmene hrat si s tabletem jen proto abych ukazal ze to nejak jde, a zabiju tim 3x tolik casu je proste na hlavu

  treba priklad z patku, kontraktor poslal balik na jinou firmu takze se potrebovala zaregistrovat k eori (cislo u celniku). je potreba vyhledat formular u nich na webu, vyplnit ho, podepsat, orazitkovat, naskenovat, vlozit do datove schranky a poslat celnikum. zkuste si to na vsech 3 zarizenich a uvidite jaka je to sranda (a pokud nekde vyplnujete udaje napr jmeno cizince ktery ani nedokazete vyslovit tak hodne stesti, nebo hodne stesti pokud tam pri diktovani udelate chybu…, to ani nemluvim o tom ze kdyz umite psat vsema 10, tak umite psat rychleji nez mluvit…vlastne o tom ted mluvim zejo? ipad pro by se v prvni rade nemel nazyvat PRO. protoze jediny pro, je desktop. kazdej kdo si vazi sveho casu, dela na zarizeni ktery se k tomu hodi nejvic a pokud ho zrovna nema u sebe a nehori to, tak si praci rozvrhne tak aby ji delal az u toho zarizeni bude. proto spousta IT profesionalu taky nema ani notebook prestoze se stehuje, ale ma vic desktopu

  nonic, ale chapu ze apple produkty se musi prodavat tak se tesim na dalsi clanky z praxe :)

  Dobrý den pane KK. Já jsem několikrát ve svém článku napsal, jak vypadá moje práce a jak s těmito nástroji pracuji já osobně. Také jsem uvedl, že to není aplikovatelné všude a pro všechny. Je víc než jasné, že existují profese, anebo spíše úkony, které na tabletu nejdou. Zkuste se třeba ve firmě AVEX Steel Products zeptat proč strojírenská firma zaměstnávající 200 lidí používá v obchodě a ve výrobě tablet? Proč I. Interní klinika FNOL používá raději tablet při práci s pacienty, proč obchodníci farmaceutických firem raději použijí tablet než počítač. Určitě ne proto, že by jejich zaměstnavatelé chtěli lidem přidat práci a firmě zvýšit náklady. Závěrem: nikde jsem neuvedl, že tablet je plošně nasaditelný všude. Článek je o mé zkušenosti a nadcházející články o zkušenosti těch, kteří je ve firmách mají.

  ale ja vim proc se tam pouzivaj tablety,

  protoze se na nich neprodukuje content.

  pak davaji smysl. tablet jako zobrazovaci zarizeni + dotykac na objednavkovej formular je super. na cokoliv jineho je to selhani managementu, kterej je do firmy objednal (ostatne urcite souhlasite, ze obcas ajtaci neobjednavaji do firem to co se nejlepe hodi, ale to z ceho ma samotnej objednavajici manazer nejvetsi uzitek :)

  Nemohu souhlasit. V Avexu má každá pracovní stanice v továrně tablet, který nejen zobrazuje informace o zakázce, ale naopak je potřeba informace vkládat a pracovat s nimi v ERP. Standardně se může zdát, že na počítači budete rychlejší, to ale neplatí v případě, kdy je iPad vybaven aplikacemi a má technologii, keteré po přiblížení k paletě s materiálem a načte kompletní informace o množství kusů (bez skenování!), po přiložení otisku prstu identifikuje zaměstance, který zakázku provádí, po příchodu k jinému zařízení automaticky načte výkres, do kterého můžete perem doplňovat. Vy to znáte jen ze stránky vizualizace informaci, protože pro úkony ve vaší firmě zřejmě neexistují efektivnější nástroje. Jak už jsem uvedl není to recept pro všechny a všude, ale viděl jste třeba lékaře, který přijde za vámi na vizitu a tablet po připchodu k Vašemu lůžku automaticky otevře všechny informace o Vaší anamnéze, zobrazí RTG, CT a další? Navíc lékař perem zaznamená do NIS informace a ukáže Vám na lůžku další postup? Co se týče IT a nákupu HW. Pokud pracujete ve firmě, která takto funguje, tak chápu, že jste skeptický. Za sebe a firmy, se kterými jsme dělali projekty, je nemyslitelné, aby se objednal HW, který není kompatibilní s firemními procesy a nepodléhal schválení managementu.

  ja mam vystudovanej management v IT a to co rikate pro me neni novinka. pro vas na druhou stranu ale mozna bude novinka fakt, ze spousta implementaci se po par letech odstrani, protoze se zjisti ze to neni efektivni.

  osobni zkusenost s nemocnici nastesti nemam, nicmene muzu rict, ze jsem rad kdyz mi zubar ukazuje rentgen na vyvolanem rentgenovem snimku, nez aby se dival na 10x nizsi rozliseni dnesnich monitoru

  uz ze studii vim, ze prestoze je postup IT manazera prakticky vzdycky zkusit implementovat nove technologie na stavajici postupy, tak hodne casto je stale nejlepsi postup nechat lidem tuzku a papir, sebehur to muze znit. nas ministr financi, nepochybne uspesny muz, ostatne taky vystaci s papirovym kalendarem misto jakehokoliv planovace :], co si pamatuju MP z londyna, tak ti taky dostavaji denni plan na A4rce od sekretarky.. misto aby se nekdo s priminutim, mrdal s ipadem , nebo telefonem…neni lepsi A4 ktera jde slozit a na konci dne s ni zatopit v krbu? :)

  Věřte mi, že Vás chápu a budu se opakovat, že toto jsou případy z praxe a nikoliv teorie. Buďte rád, že nemocnice navštěvovat nemusíte, jiný bohužel musí. Pokud bych měl přijmout to, co tu píšete, znamenalo by to, že já i ostatní, kteří takto fungují jsou naprostým selhaním a proč se snažit něco vyvíjet a posunovat dopředu, když se strjně učí, že to pak nebude fungovat. Můžeme se přeci zařadit do řady za ostatní a dělat stejnou práci stejným způsobem za stejné peníze a poslouchat stejné argumenty jak to nejde. Promiňte, ale jsem spoluzakladatelem dnes jednoho z největších značkových prodejců, podílel jsem se na realizaci významných projektů Průmyslu 4.0.v době, kdy ostatní přemýšleli co to vlastně je, v medicíně jsme posunuli možnosti léčby tam, kde by to nikdo nečekal, umožnili jsme aby pacient nemusel ležet v nemocnici, rodičům dětem se speciálnimi potřebami jsme pomohli se svými dětmi vůbec komunikovat. Pokud je toto selhání, rád budu selhávat zas a znovu a přesvědčovat o tom všechny kolem. Klidně ať vypadám jak blázen, ale nesmířím se s tím, že něco nejde. Jsou jen lidé, kteří nechtějí.

  Z vlastní zkušenosti mohu říct že desktop nepoužívám asi 8 let – nebyl pro mne efektivní od doby co jsem skončil s grafikou a začal se věnovat podnikání.
  Tablet je druhý extrém… ALE – když se zamýšlím nad mou běžnou činností tak cca 70% dnes řeším na PLUSKOVÉM iPhone.
  A věci co řeším na notebooku se vlastně opravdu dají udělat na tabletu.

  Osobně si myslím že klasická PC postupně z domácností zmizí – ostatně co nad tím přemýšlím krom jednoho kamaráda ho snad doma nikdo ani nemá – v kanclu ano – většina lidí dává přednost notebooku a pro konzumaci obsahu doma většinou tabletu.

  No u většiny lidi by tablet asi šel bez problému používat – něco jde lip něco hůře. Myslím ze hlavní problém proč zatím tablety masově nenahrazují notebooky je psychologický – ,,co když budu potřebovat udělat něco víc, použít program co na tabletu není,,.

  Co na to říct… uf. Je vidět, že jste studoval IT management, takže nejste ani ajťák a soudě z vašich argumentů už vůbec ne manažer.

  Hodně zajímavej článek :) iPad Pro a iPhone používám denně jako stavbyvedouci a neumím si představit že bych byl bez těchto zařízení. Ohledně mého (malého) podnikání mě stačí iPad z 95%. Jinak ohledně účetnictví to děláte leden-kucerik- hromada rozdelovacich složek a nebo mate jen kucerik-hromada složek a mate zde vše z celého roku? Já osobně to mám leden pak únor atd a rozdělení do složek přijaté a odeslané

  Zdravím René a díky za dotaz. Pro stavbyvedoucí opravdu super. V Londýně jsem dokonce viděl case-study, kdy stavaři ve výškach využívali iPad pro zevrubnou analýzu střechy a co je tam bufe čekat (google-mapy) a když už byli ve vzduchu a nemohli dost dobře mít v ruce cokoliv jiného než nářadí Apple Watch je upozorňovaly na změnu povětrnostních podmínek. Jednoduché a přitom 100% funkční. Teď k dotazu. Dříve se to kupilo. Nyní Kučeřík/měsíc/typaktivity/vložení dokladu

  IDoklad používám ve stavebnictví (jsem tam jako živnostník), ale jinak veškeré vydané doklady řeší e-shop a jen je stahuju pro účetní a tedy dávám do cloudu. Jinak iPad a řízení e-shopu je super. Jako ono mnoho věci lze již řešit pomocí iPadu+klávesnice+Applepencil (vše toto využívám a ?). Rozhodně budu za další články rád a dík za info ohledně elektronického podpisu (hlavně to že certifikat pomocí ČP nepodporuje iOS). Jen by bylo super v další článku přímé odkazování na aplikace (vždy nerad preskakuju z app do app ač již teď na iPadu lze rozdělit obrazovku konečně). Škoda ze iStores nedělá veřejná školení pro uživatele z hlediska využití cloudu a dalších věci (pokud ano tak jsem přehlédl). Přeju mnoho úspěchu v podnikání (jako ex Zlíňák jsem byl rad za Apple pobočku ve Zlíně)

  Teda to byl ale moc pěknej článek. Sice jsem ho četl asi 4 dny, ale dozvěděl jsem se přesně to, co jsem potřeboval. Kdysi jsem dělal tenhle experiment s iPad2, ale už po pár hodinách jsem musel k PC. Moc se mi líbila myšlenka jen nativních aplikací od Apple. Připadá mi, že i přes jejich mouchy dokáže člověk efektivně přecházet mezi zařízeními (iPad, iPhone, Watch a třeba i PC s icloud.com) nejlépe s jejich použitím. Ještě jednou, dobrá práce!

  Děkuji Václave za pozitivní ohlas a především jsem rád, že jste našel v článku, co jste hledal. Mojí snahou není glorfikace Apple jako značky, ale představení souboru zařízení, které je pro mne z těch co jsou na trhu funkční, stabilní, uživatelsky přívětivé a především adaptabilní do firemního prostředí. Ať už někde ve větší, anebo menší míře.

  Dobrý den. Můžete prosím trochu rozepsat Vasi zkusenost s upravou textu. Modelovy priklad: mam 2 smlouvy ve wordu a potrebuji do treti delat upravy, kopirovat (ctrl c+v) tabulky, nadpisy, odstavce. Podle me na ipad nepouzitelne. Mozna se pletu. Diky a at se dari.

  Dobrý den Jane. Děkuji za dotaz. To co popisujete není vhodně na iPadu dělat. Je to uživatelsky nekomfortní. Když nemusím kopírovat z více textů, používám iPad, ale jinak utčitě Mac. Dělat věci za každou cenu určitě ne.

  Pokud ovšem nepotřebuji kopírovat z více zdrojů, používám Office 365 a při úpravách používám Apple Pnecil se kterým kreslím, znázorňují, šktrám a teprve pak píši text. Většinou kombinace diktování a psaní.

  Dobrý den, mám asi triviální otázku – používám pro psaní poznámek a anotaci word a PDF souborů tablet od Samsungu (Galaxy Note 2014) – chtěl bych to samé nastavit pro kolegu, který má ipad, narazil jsem ale na problém s neexistencí souborového systému – jak řešíte ukládání souborů na ipadech tak, aby s jedním souborem mohlo pracovat více aplikací (word, xodo, atp.)? Předem děkuji

  Dobrý den a děkuji za dotaz. Jestli tomu správně rozumím, chcete například napsat poznámku, word dokumentu a pak ji převést do PDF, anebo PDF použít v jiné aplikaci? Pokud je to tak, tak v iOS se na toto používá u každé aplikace „Otevřít v“ Následně vyhotovený dokument přenesete do prostředí, ve kterém chcete dále pracovat.

celý text

Čtěte více