Zavřít reklamu

V současnosti se ukazuje, že nadobro končí éra licencovaného softwaru v popředí s Microsoft Windows, která tu převládala několik desetiletí. Ještě donedávna byl model licencovaného softwaru považován za jediný možný způsob, jak přistupovat k prodeji výpočetních technologií.

Microsoft Windows NT Workstation box

Představa, že cesta licencovaného softwaru je ta jediná správná, se zakořenila v průběhu devadesátých let, a to na základě monumentálního úspěchu Microsoftu, a vždy jí bylo ještě více dáno za pravdu tehdy, když skončilo některé z tehdejších integrovaných zařízení jako například Amiga, Atari ST, Acorn, Commodore nebo Archimedes.

Apple byl v té době jedinou společností, která vyráběla integrovaná zařízení bez jakéhokoliv zásahu Microsoftu, a také pro Apple to bylo velmi těžké období.

Vzhledem k tomu, že model licencovaného softwaru byl považován za jediné fungující řešení, objevilo se následně mnoho pokusů následovat Microsoft a vydat se též cestou licencovaného softwaru. Asi nejznámější je OS/2 od IBM, ale se svými řešeními také přišla například společnost Sun se systémem Solaris nebo Steve Jobs se svým NeXTSTEP.

Ale fakt, že nikdo nebyl schopen se svým softwarem dosáhnout takového úspěchu jako Microsoft, naznačoval, že tu něco možná pořádně smrdí.

Ukazuje se totiž, že model licencovaného softwaru, jenž si Microsoft zvolil, není nejsprávnější a nejúspěšnější variantou, ale protože Microsoft v průběhu devadesátých let nastolil takový monopol, kterému nebyl nikdo schopný se bránit, a protože desetiletí zneužíval svoje hardwarové partnery, byl schopen každého se svým licencovaným softwarem porazit. V tom všem mu ještě po celou dobu napomáhala média referující o světě technologií, která neúspěchy a nekalé praktiky Microsoftu zakrývala a vždy jej jenom zaslepeně vychvalovala, a to vše navzdory nesouhlasu ze strany nezávislých novinářů.

Další pokus o otestování modelu licencovaného softwaru nastal na počátku 21. století, kdy se společnosti Palm přestalo dařit v souvislosti s prodejem jeho PDA (Personal Digital Assistant). Tehdy Palmu všichni radili, na základě soudobého trendu přesně to, co by poradil Microsoft a to rozdělit svůj byznys na softwarovou a hardwarovou část. Ačkoliv se v té době zakladateli Palmu Jeffovi Hawkinsovi podařilo na základě podobné strategie, jakou měl Apple, přijít na trh s Treos, tj. pionýr mezi chytrými telefony, nadcházející sledování modelu Microsoftu přivedlo Palm na pokraj zkázy. Firma se totiž rozdělila na softwarovou část PalmSource a hardwarovou část PalmOne, čehož jediným výsledkem bylo to, že zákazníci měli pořádně zamotanou hlavu a rozhodně jim to nepřineslo žádný benefit. To, co nakonec ale Palm úplně zabilo, byl vlastně iPhone.

Na sklonku devadesátých let se Apple totiž rozhodl pro něco v době, kterou ovládal licencovaný software, naprosto neslýchaného, a sice vyrábět integrovaná zařízení. Apple se pod vedením Steva Jobse zaměřil na něco, co nikdo ve světě počítačů tehdy nemohl nabídnout – inovativní, kreativní a těsné propojení hardwaru a softwaru. Brzy tak přišel s integrovanými zařízeními, jako byl nový iMac nebo PowerBook, která už nebyla jenom zařízeními nekompatibilními s Windows, ale kromě toho byla také překvapivě inovativní a kreativní.

Apple iMac 1998

V roce 2001 Apple ovšem přišel s do té doby naprosto neznámým zařízením iPod, který do roku 2003 dokázal dobýt celý svět a Applu přinášel ohromné zisky.

Navzdory tomu, že média referující o světě výpočetní techniky odmítala brát na zřetel směr, kterým se tyto technologie začaly ubírat, Microsoftu začínal být budoucí vývoj už pomalu jasný. Proto mezi lety 2003 až 2006 začal pracovat na své vlastní variaci na téma iPod, aby mohl 14. listopadu 2006 představit svůj vlastní přehrávač Zune.

Nikoho nemůže ale překvapit, že Microsoftu se na poli integrovaných technologií dařilo asi tak stejně špatně jako Applu na poli licencovaného softwaru a Zune tak provázela ostuda napříč všemi jeho generacemi.

Apple šel ale dál a v roce 2007 představil první iPhone, který do čtvrt roku svým prodejem převálcoval pokusy Microsoftu o licencovaný software pro mobilní telefony Windows CE/Windows Mobile.

Microsoftu tak nezbývalo nic jiného, než si za půl miliardy dolarů koupit společnost, díky které by se mohl vydat na cestu integrovaných mobilních zařízení. V roce 2008 proto pohltil v té době poměrně oblíbené mobilní zařízení Danger, jehož spoluzakladatelem byl Andy Rubin a které bylo vlastně takovým předchůdcem Androidu, neboť pokud jde o jeho softwarovou část, jednalo se o systém založený na Javě a Linuxu.

Microsoft s Dangerem udělal přesně to stejné, co udělal se všemi svými akvizicemi, bezohledně si jej narval do chřtánu.

To, co z Microsoftu vyšlo, byl KIN – první integrované mobilní zařízení od Microsoftu, které na trhu vydrželo 48 dní. Ve srovnání s KINem byl Zune vlastně ještě ohromný úspěch.

Asi už není vůbec překvapující, že když Apple vydal iPad, který si snadno získal přízeň celého světa, Microsoft ve spojení se svým dlouhodobým partnerem HP rychle přispěchal se svojí odpovědí v podobě tabletu Slate PC, kterého se vyrobilo jenom několik tisíc kusů.

A je tedy jenom otázkou, co Microsoft vyvede se skomírající Nokií, kterou si právě teď cpe do chřtánu.

Je překvapující, jak byla technologická média slepá, když nebyla schopná vidět probíhající erozi na modelu licencovaného softwaru, kterou způsobil Apple svými integrovanými produkty. Jak jinak si totiž vysvětlit nadšení, které u těchto médií sklízel rodící se Android. Média jej považovala za nástupce Microsoftu, od kterého převezme Android nadvládu nad licencovaným softwarem.

software Apple Store
Regály se softwarem v Apple Store.

Google se spojil s HTC, aby stvořil Nexus – zařízení běžící čistě na Androidu. Poté, co ale tento experiment nevyšel, spojil se pro tentokrát Google se Samsungem, aby stvořil další dva propadáky Nexus S a Galaxy. Jeho poslední pokus ve sféře chytrých telefonů vzešel z partnerství s LG, v rámci kterého vznikl Nexus 4, což je další Nexus, který nikdo moc nekupuje.

Ale tak stejně jako chtěl svůj podíl na trhu s tablety Microsoft, chtěl jej i Google, a tak se v roce 2011 zaměřil na úpravu Androidu 3 pro tablety, ovšem výsledkem byla taková pohroma, že se začalo hovořit o tunách tabletů Nexus zaplňující skladiště rozesetá po celém světě.

V roce 2012 přišel Google v rámci partnerství s firmou Asus s tabletem Nexus 7, který byl tak úděsný, že i nejtvrdší jádro fanoušků Androidu přiznalo, že tohle je ostuda pro celou společnost. A i když v roce 2013 Google značnou část chyb opravil, nedá se říct, že by někdo jejím tabletům moc důvěřoval.

Google ale nenásledoval Microsoft pouze v jeho modelu licencovaného softwaru a v přehmatech jak na poli chytrých telefonů, tak i na poli tabletů, ale věrně jej kopíruje i v rámci předražených akvizic.

Ve víře, že Google prorazí na trhu s integrovanými zařízeními stejně úspěšně jako Apple, koupil si v roce 2011 za 12 miliard dolarů Motorola Mobility, což ale Google stálo nakonec mnohem víc miliard, než by kdy byl na této akvizici schopný vydělat.

Dá se tedy říct, že je fascinující, jaké paradoxní kroky dělají společnosti jako Microsoft a Google a kolik vydávají miliard na to, aby se stali firmou jako Apple, přestože všichni už ví, že model licencovaného softwaru je dávno mrtvý.

Zdroj: AppleInsider.com

Odborný Apple magazín zaměřený na návody, recenze, novinky a názory, týkající se společnosti Apple a jejich produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ako nečítal som celý článok, ale posledná časť pod obrázkom. Pekne naložené na Android a ja si myslím, že je to pravda.

  pravda? urcite? aha, a android je taky prepadak a uplne vobec nefunguje, a tak ma vlastne podiel asi tak 74% pri mobiloch a nebude to dlho trvat pri tabletoch to tiez za chvilu od iOS prevezme nadvladu

  a opovazte sa tvrdit nieco v style „co chces ked android je na 1452 HW telefonoch zatial co apple na 5 vyrobkov“, to je snad uplne irelevantne, bavime sa predsa o platforme a eko-systeme

  To, že Android je na miliardách HW a iOS na zopár to práveže veľmi zavžuje. Prepočítajme si počet iOS inštálácií pripadajúcich na jedno zariadenie (celkový počet / počet zariadení) a počet inštalácií Android OS pripadajúcich na jedno zariadenie (celkový počet / počet zariadení) a dostaneme reálne pomery a tu, tu uvidíte tú realitu, o ktorú ide. Klasické ekonomické hľadisko, nič iné. Neukazujem sa, že aha, ja mám na svojom aute spotrebu nižšiu ako ty, platím menej. Ale to, že platím menej len kvôli tomu, že mám jedno auto a nie tri, tak to už zakryjem. Úbohý Android…

  Musel jsem se na konci clanku zacit smat.Android mi nevyhovuje, ale kdyz uz Android,tak v podobe Nexusu. Tato zarizeni jsou odprosteny od kolikrat otresnych nastaveb a system bezi plynule-vim o cem mluvim, mel jsem Nexus 7. a rozhodne neni pravda, ze by nekde na skladech lezely tuny neprodejnych tabletu a buhvi ceho jeste. To si mozna autorka spletla Nexus a Surface. No proste, z autorky cisi zaujatost a objektivita ji asi taky nic nerika.

  prvni cast clanku super. Druha, kde pisete o androidu, tabletech a mobilech od googlu je uuuuuuuplne mimo. Vic mimo clanek sem uz dlouho necetl.

  Takze jen pro info:
  1) Nexusy od googlu jsou referencni telefony pro vyvojare. Google jim nedela prakticky zadny marketing a ani se nepocita s nijak vysokymi prodeji.
  2) Licencovani androidu neni ani nahodou stejne jako v pripade windows nebot se za nej neplati googlu. :)
  3) Nexus 7 byl trzni bestseller. Diky agresivni cene v pomeru s celkem vysokou kvalitou byl prakticky vyprodany.
  4) Googlu se na tabletech relativne dari. Staci se mrknout na cisla.
  5) Akvizicni politika googlu a microsoftu je uplne rozdilna. Nelze rict ani nahodou ze jeden kopiruje druheho.

  Milí diskutující. Zkuste si článek přečíst od začátku až do konce a potom teprve projevujte svůj názor.
  1/ Článek je převzatý z AppleInsider a je to v něm uvedeno.
  2/ Autorkou není slečna Jana, ta článek pouze přeložila.
  3/ Pokud mate pocit či dojem, že článek obsahuje nepravdivé údaje či zavádějící, zkuste je věcně vyvrátit.
  4/ Příspěvky vulgární, zavádějící, pokusy o flame a ty, které nebudou odpovídat danému tématu bez pardonu mažeme.
  Díky za pochopení.
  Libor Kubín, šéf redaktor

  V tom případě je to pochybení ze strany redakce, protože si vůbec dovolila takový článek dál šířit. Tak či tak je mimo a měl by být stažen. Věcné vyvrácení napsala amanda.

  Souhlasim, ze se jedna o zavazne pochybeni redakce. Pri prejimani ciziho clanku publikuji shrnuti nejdulezitejsich bodu a odkazi na originalni zdroj. Pokud uvadim doslovny preklad, touto informaci prispevek zacina a cely prelozeny text je zretelne oznacen (vetsinou italics). Take je slusne pozadat autora o svoleni k prevzeti celeho textu (coz jsme zjevne neudelali – je to citit prohreskem proti dusevnimu vlastnictvi). Za danych okolnosti se zlobit, ze lide argumentuji s „autorkou“ clanku mi pripada nerozumne. Pokud mi neverite, podivejte se jak to dela OSEL, Blisty, Lupa, kdokoliv koho uznavate at uz na ceskem nebo svetovem internetu.

  btw: Rozhodne nesouhlasim s tim, ze by jakykoliv prispevek mel byt stazen jen kvuli tomu, ze je „mimo“ :D

  HA!, omlouvam se, popel na mou hlavu. Ono to je neco jako „shrnuti“, ono se tam o tom jen nic nepise. Zajimave to delate, jen co je pravda.

  Timto Vas oprostuji obvineni z kradeze dusevniho vlastnictvi, ale porad si myslim, ze mic je na strane redakce.

  Vazeny Pane sefredaktore, tak moznost vkladani komentu pod clanky zruste uplne a budete mit pokoj xD Ona Vam ta zpetna vazba je stejne k nicemu, kdyz neumite uznat pochybeni. Prikladem Vam budiz 3 dny stary clanek, ve kterem hlasete, ze intel icore 7 disponuje 8 giga L3 cache. Co naplat, ze se nekolik lidi v komentarich ohrazuje, ze je to kravina – kdyz tak elementarni chyba neni dodnes opravena ;) A s timto clankem to bude IMHO nemlich to same….

  „V roce 2012 přišel Google v rámci partnerství s firmou Asus s tabletem Nexus 7, který byl tak úděsný, že i nejtvrdší jádro fanoušků Androidu přiznalo, že tohle je ostuda pro celou společnost. “ Tak to by me zajimalo, kdo je to nejtvrdsi androidacke jadro, protoze statistiky prodeju zrovna tohoto tabletu hovori jasne. Navic, toto byl vubec prvni Nexusi tablet, potom nasledovala desetipalcova verze od Samsungu. Obe v roce 2012 a s Androidem 4.1. Takze je asi kravina psat, ze v roce 2011 se skladovaly tuny Nexusich tabletu, kdyz se v tom roce jeste nevyrabely a rozhodne nebezely na android 3.

  Mě teda už od začátku Android hodně připomíná model Windows a možná i chování Googlu v některých věcech jako Microsoft, ale ty názory na tablety nexus…no to je snad nějaká účelová propaganda ne?
  Jediné co je v článku zajimavé je porovnání licencovaného prodeje s integrovaným a ten zbytek je spíš blábol.

  Díky za pěkný článek a různá připomenutí. Hned jsem si z nostalgie zapnul svého výstavního Bondi Blue s jeho původním Mac OS 8.1CZ a chvíli na to jsem si zahrál na Atari 1040STE z diskety TestDrive™.

  Vyvijime pro obe platformy a kazda ma sva pro a proti. Opravdu se mi ale nelibi jak neskutecne zaujate jsou nektere clanky na Jablickari, casto nektera fakta prekrucuji, jina ignoruji a obcas jsou to uplne nesmysly, tenhle clanek je toho bohuzel smutnym dukazem. Na tento web chodim cist clanky o applu, posledni dobou hlavne u glos mam ale pocit, ze nectu technologicky web ale nastenku nejake hloupe sekty, ktera ani technologii vlastne nerozumi :(

  Kdyby všichni chtěli číst jen kvalitní, relevantní, objektivní a politicky korektní články, tak neexistuje bulvár :-) Ten článek je obsahově převzatý ze zahraničí, ale překlad slečny Jany mi přijde hodně dobrý, takže jisté věty, jakkoliv jsou na hraně, tak aspoň v češtině „dobře vyzní“ :-)

  Že má Apple slabá místa se shodneme, ale s tou sektou bych to moc nerozjížděl, autorka s obsahem moc neudělá a pár špatně informovaných diskutujících naštěstí neodráží tisíce „kultivovanějších“ čtenářů tohodle webu. A k těm technologickým znalostem: pokud mám technologii a neumím ji obchodně zpracovat, může být dobrá jak chce, ale je mi k ničemu. Proto zmizí BB Z10 a Surface, i když jsou to technologicky kvalitní výrobky, nemají ten správný drajv v prodeji. Austin Powers by řekl, že „nejsou sexy, bejby“.

  Z vlastní zkušenosti můžu říci, že velká část uživatelů Apple zařízení opravdu technologiím nerozumí. To že si něco vyfotí mobilem a za pár sekund se to objeví na obrazovce jejich domácí televize (přes Apple TV), považují za kouzlo a naprosto netuší, jak to funguje. Jde to jen vypnout nebo zapnout – to jim stačí. Tím chci říci, že rozumět technologiím není bezpodmínečně nutné, když chceme ten high-tech používat.

  Uznávám, že říct, že Androidí telefony jsou horší nebo lepší není přesné, raději říkám, že jsou jiné, pro jinou cílovou skupinu zákazníků.

  Jo pamatuju si celou tuhle story. Kdysi, jako pro 15ti leteho kluka pro me bylo nepochopitelne, proc nekdo kupuje obludy i286 s blikaci c: kdyz Atari ST, Macintosh, Amiga byli dokonale masinky s pohodlnym ovladanim a delali pro zabavu i kancelar zasluznejsi praci. Unikali mi ´bysnys‘ praktiky MS. Vynikajici clanek, dnes stale nechapu rodice deti, ktere chteji tablet a rodice jim koupi obludu s Androidem se spatnou pouzitelnosti, spatnymi aplikacemi, odpornym displayem, neproverenymi aplikacemi z Google play. Deti pak smutne pokukuji po spoluzacich s iPadem. Za sebe sem rad, ze to co jsem s idealistickym smutkem pred 20ti lety skoro pohrbil je zpet. A j to sexy a miluje to i moje dcera.

  Články napsané podobným vševědným, přezíravým a arogantním tónem jsou nechutné, a je úplně jedno, komu jsou na prospěch či v neprospěch. Na seriózním WEBu nemají takové věci co dělat bez ohledu na to, odkud jsou převzaty.

  Pan Kubín sice píše, že „Autorkou není slečna Jana, ta článek pouze přeložila“, jenže to není z čeho poznat. I při psaní tohoto komentáře mi redakční systém sděluje „O autorovi: Jana Zlámalová“.
  Je 27. 9. 6:26 – o aktualizaci IOS 7.0.2. není na Jablíčkáři ani zmínečka. To bych považoval za daleko víc hodné pozornosti, než podobné revolverové texty.

  Nexus 7 dle Wiki prodal 4,6 milionů kusů v roce 2012 a 7 milionů kusů celkem. Prodeje prvníhu iPadu: 15 milionů kusů. Nové iPady se prodávají 12-15 milionů kusů – kvartálně. Takže přes 50 milionů kusů za 2012 a přes 60 milionů má za 3 kvartály + budou Vánoce. Když by Apple stihl vyrobit nové iPady v dostatečném množství, dejme tomu 80 milionů prodaných iPadů v tomto roce?

  Nexus není propadák, dosáhl krásných 5-10% prodejů iPadu. Surface má prodeje 1,7 milionů kusů celkem. Tak vypadá propadák. Ne technologický, ale prodejní propadák. Surface je technologicky na úrovni, potenciál je obrovský, ale – neprodává se. Tečka. Přes 120 milionů prodaných iPadů vs. 1,7 milionů (papírově) prodaných Surface tabletů.

  Protože je jim to žinantní, místo prodaných kusů se chlubí obratem. Tipuji, že mají zisk 10 USD na kus, ale to nepokryje vynaložené náklady na vývoj. To se ale nikde moc neříká. Jak říkám, klasická korporace. Nepřiznat chybu a pokračovat v šéfově nápadu…

  pre boha co je toto za aroganantu zlataninu, ze Nexusy nikdo moc nekupuje a boli/su to prepadaky? Slecno/pani, chodte radsej nieco dobre uvarit do kuchyne, zda sa ze toho o svete techniky moc teda neviete

  Nejsem zrovna fanda Androidu a kazdeho od nej odrazuju jak to jde, ale to co se v clanku pise je blbost. Tim myslim, ze Nexus nikdo nechce a ze jich jsou prebujele sklady. Bohuzel ve svem okoli jsem jeden z mala co ma iPad, vsichni ostatni maji ruzne hnusne mutace Androidu, takze propadaky to asi nejsou (i kdyz pro me osobne ano).

celý text

Čtěte více.