Zavřít reklamu

Soudní spory nejsou v žádném případě příjemnou záležitostí – jedná se ale o něco, co je již řadu let spojené se společností Apple. V našem dnešním článku si připomeneme jeden takový spor, který se rozhořel koncem osmdesátých let minulého století. Apple tehdy nařkl Microsoft z toho, že ve svém operačním systému Windows 2.0 porušil autorská práva. Kromě toho si připomeneme také den vydání operačního systému PC-DOS verze 3.3.

Vychází PC-DOS verze 3.3 (1987)

17. března roku 1987 vydala společnost IBM svůj operační systém PC-DOS verze 3.3. PC-DOS byla zkratka pro název Personal Computer Disk Operating System. Tento operační systém byl určený nejen pro počítače IBM PC, ale také pro ostatní kompatibilní stroje, a až do poloviny 90. let byl jedním z nejpopulárnějších operačních systémů. První verze “trojkového” PC-DOS spatřila světlo světa v létě roku 1984. Její následující varianty přinesly řadu novinek, jako byla třeba podpora 1,2MB disket a 3,5-palcových 720KB disket, oprava dílčích chyb a další.

Apple vs. Microsoft (1988)

Společnost Apple zažalovala 17. března roku 1988 konkurenční Microsoft. Předmětem této žaloby bylo údajné porušení autorských práv v operačním systému Microsoft Windows. Vedení společnosti Apple se nelíbilo, že operační systém MS Windows 2.0 obsahuje řadu prvků uživatelského rozhraní z operačního systému pro počítače od Applu. Soudní spor se táhl řadu dalších let, Apple z něj ale tentokrát vyšel jako poražený. Soud totiž v průběhu vyšetřování dospěl k závěru, že ze strany společnosti Microsoft nedošlo k porušení licence, protože jisté prvky zkrátka nelze licencovat.

Další události nejen z oblasti technologií

  • Česká Národní knihovna získala fragment latinského překladu Dalimilovy kroniky (2005)

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více