Zavřít reklamu

Soukromí je vážná věc, a Apple se tímto tématem ohání už řadu let. Ostatně na soukromí a zabezpečení staví mnoho ze svého marketingu, kdy jej komunikuje především u iPhonů ale i dalších produktů. Jenže s ohledem na trackery se teď dějí velké věci a mnohým to vadí. Nemělo by ale. 

Když se podíváte na internet, zjistíte, kolik lidí bylo někým sledováno jen tím, že měli u sebe cizí tracker, o kterém nevěděli. Je to problém, protože se jedná o velice dostupnou věc v rámci pár stokorun, která ale může velice dobře sloužit ve stalkování osob a věcí. Třeba automobilu, který si pak kriminální živel jednoduše „vyzvedne“ v garáži. 

Apple už měl jisté postupy, jak se proti tomu bránit. Jenže Apple a AirTag je jedna věc, Google a další výrobci věc druhá. Proto se Apple s Googlem domluvili na společných nástrojích, které pomohou trackery vyhledávat. Dosud jste si sice mohli na Android nainstalovat aplikaci Detektor sledování, vyhledávání jste však museli provádět ručně. Aplikace z vás tak dělala paranoiky, pokud jste ji pouštěli pravidelně. 

Nepanikařte 

Lokátory jsou určeny především ke sledování osobních věcí. Pokud je ale někdo používá k nežádoucímu sledování polohy uživatelů, není to samozřejmě správné. Když tedy budete mít pro vás neznámý lokátor ve svém dosahu po delší dobu, dostanete o tom upozornění. Musíte mít ale iOS 17.5 nebo Android 6.0 a novější. Pokud pak uživatel takové upozornění na své zařízení s iOS skutečně dostane, znamená to, že u sebe má cizí AirTag, zařízení sítě Najít nebo jiný kompatibilní Bluetooth lokátor. Podporu slíbily i společnosti jako Chipolo, eufy, Jio, Motorola a Pebblebee. 

Uživatel tak následně může zobrazit identifikaci lokátoru, přehrát na něm zvuk pro jednodušší jeho nalezení a podle návodu ho i deaktivovat. A zde se dostáváme k jádru obecného problému, kdy „těm hodným“ vadí, že někdo jejich lokátor najde a deaktivuje. Ano, možnost odhalení se samozřejmě zvýší, není to ale žádné drama, ze kterého bychom měli panikařiti. Pokud budeme všichni lokátory používat tak, jak se má, pravděpodobně ani nikdy podobné upozornění neuvidíme. 

.