Zavřít reklamu

Systém iOS 16 sice prošel dlouhým procesem beta testování, ale některé problémy samozřejmě proklouzly i do jeho oficiálního vydání. Možná jste na ně ještě nenarazili a možná ani nenarazíte, pokud vás ale trápí také, tak zde najdete jejich seznam a to, jak tyto chyby opravit – tedy alespoň u těch, u kterých to jde a nebude to muset řešit Apple aktualizací systému. 

Výdrž 

Je to běžný stav, kdy se po aktualizaci iOS najednou začne zařízení rychleji vybíjet. K tomu je třeba poznamenat, že vybíjení baterie po upgradu iOS je normální, protože zařízení znovu indexuje aplikace a data. Problém se obvykle vyřeší sám do 48 hodin. Pokud však počkáte a pořád se vaše zařízení vybíjí rychleji, než je záhodno, nezbyde vám nic jiného než se omezit v jeho používání, protože skutečně půjde o softwarovou chybu, jako tomu bylo v iOS 15, kdy však toto Apple napravil až s iOS 15.4.1.

Pády aplikací 

Každá nová verze iOS je navržena tak, aby co nejlépe spolupracovala s nejnovějšími a aktualizovanými aplikacemi, a iOS 16 není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Proto se můžete setkat s pády aplikací, kdy některé ani nenaběhnou a jiné se ukončí během jejich používání. Toto samozřejmě napravíte jejich aktualizací. Pokud máte aktuální verzi, můžete ji zkusit odinstalovat a znovu nainstalovat. U našeho testování před aktualizací aplikace padaly třeba tituly jako Spendee, Feedly nebo Pocket. Po aktualizaci z App Store už se vše chová korektně.

Nefunkčnost dotykové obrazovky 

Pokud vám nereaguje dotykový displej, je to samozřejmě značně palčivý problém. I zde se doporučuje aktualizovat všechny aplikace s tím, že je vhodné provést restart zařízení, který by měl problém alespoň na čas vyřešit, dokud Apple nepřijde s opravou chyby. Může se právě stát, že nereagují opět jen staré a neaktualizované aplikace. 

Systémová gesta třemi prsty 

Zejména hry a aplikace, u kterých provádíte gesta několika prsty, tedy typicky aplikace k vytváření hudby, vyvolávají po takové interakci nabídku pro zpět/vyjmutí/kopírování/vložení. Velmi podobný problém jsme zde ostatně měli již s iOS 13. Zkuste si třeba spustit fotoaparát a proveďte gesto sevření nebo rozevření tří prstů a aplikace vám ukáže, že zde není nic ke kopírování nebo vložení. Náprava tohoto však pravděpodobně přijde s následující aktualizací, stejně, jako to udělal Apple po zjištění problému s iOS 13.

Fotoaparát

Zasekávající se klávesnice 

Apple se v iOS 16 soustředil i na různé možnosti zadávání textu a trochu při tom rozhodil funkčnost své klávesnice. Ta totiž při zadávání textu může náhle přestat reagovat, přičemž následně v rychlém sledu znaků vše, co jste na ní psali, doplní. Řešení je jednoduché, a to v podobě resetování slovníku klávesnice. Jděte k tomu do Nastavení -> Obecné -> Přenést nebo resetovat iPhone -> Resetovat -> Obnovit slovník klávesnice. Nepřijdete zde o žádná data ani nastavení telefonu, jen o paměť slovníku, který se od vás s postupem času učil různé výrazy. Budete je tak muset klávesnici zase naučit. Ta se ale už bude chovat korektně.

Další známé chyby 

Apple příliš nečekal a již vydal aktualizaci iOS 16.0.1, která je určena zejména iPhonům 14 a 14 Pro, které navíc ještě ani nejsou v prodeji. Ten totiž startuje až zítra. Tato verze opravuje problém s aktivací zařízení a migrací dat během prvotního nastavování novinek, opravuje přibližování fotek v režimu na šířku a řeší nefunkční přihlašování do podnikových aplikací. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.