Zavřít reklamu

Váš iPhone či iPad může kromě jiného také skvěle posloužit k četbě elektronických knih. Pro tyto účely slouží řada různých aplikací. V dnešním díle našeho pravidelného seriálu o nejlepších iOS aplikacích si představíme výběr nástrojů pro četbu e-knih. Pokud máte své vlastní tipy, neváhejte se s námi o ně podělit v komentářích.

Apple Knihy

Knihy jsou nativní a bezplatnou multiplatformní aplikací od Applu, sloužící primárně ke čtení elektronických knih, které si v ní zakoupíte. Do Apple Knih ale můžete také exportovat vlastní soubory ve formátu PDF a e-knihy z jiných zdrojů, tento materiál ale nesmí být chráněný pomocí DRM. Aplikace nabízí možnost bezplatného stažení krátkých ukázek jednotlivých knih, tvorbu seznamu k přečtení, řazení do virtuálních poliček a možnost práce s knihami, jako je zvýrazňování textu, přidávání záložek a další. Knihy nabízí podporu tmavého režimu, synchronizace s iCloudem a podporu Rodinného sdílení.

Amazon Kindle

Společnost Amazon nenabízí jen klasické čtečky elektronických knih, ale také vlastní aplikaci pro iOS zařízení. Hned zkraje je potřeba zmínit jednu nevýhodu aplikace – možnost nákupu v ní mají jen předplatitelé Kindle Unlimited a Amazon Prime, u ostatních bude docházet pouze k synchronizaci elektronických knih zakoupených na Amazonu. Podobně jako v Apple Knihách můžete také v aplikaci Amazon Kindle (pokud jste předplatitelem) stahovat bezplatné ukázky knih. Aplikace nabízí možnosti přizpůsobení velikosti a vzhledu písma, možnost četby v orientaci na výšku i na šířku, přizpůsobení otáčení stránek a noční režim. Samozřejmostí je možnost tvorby záložek, rychlého přeskakování obsahu a další užitečné funkce. Amazon Prime vás v přepočtu vyjde zhruba na 320 korun měsíčně, Kindle Unlimited přibližně na 250 korun měsíčně.

Knihy Google Play

Aplikace Knihy Google Play pro iOS nabízí možnost nákupu elektronických knih a audioknih z Google Play a jejich následného čtení či poslechu. Aplikace dále nabízí možnost personalizovaných doporučení, vyhledávání v audioknihách podle názvů kapitol, podporu Siri, možnost stažení bezplatných ukázek, četbu offline nebo třeba lupu pro komiksy.

Scribd

Aplikace Scribd nabízí přístup do obsáhlé digitální knihovny, ve které najdete nejenom klasické e-knihy, ale také audioknihy, články z různých světových magazínů a novin, notové zápisy, dokumenty ze všech možných oborů od medicíny až po technologie a další materiál. Pro plnohodnotné využívání aplikace a neomezený přístup ke všem zmíněným materiálům je zapotřebí uhradit členství, jehož cena činí 239 korun měsíčně. Předplatitelé mohou stahovat materiál pro následné offline prohlížení, využívat funkcí, jako jsou záložky, anotace, přizpůsobení vzhledu nebo třeba nastavení časovače spánku pro audioknihy nebo možnost ukládání a tisku vlastních dokumentů.

KyBook 3

Aplikace KyBook 3 je skvělým nástrojem pro četbu a katalogizaci elektronických knih a podobného obsahu. Nabízí podporu naprosté většiny běžných formátů včetně DRM-free formátů, podporu audioknih, možnost anotací, řazení knih podle vaší vlastní volby, podporu cloudového úložiště a možnosti změn předvoleb vzhledu a zobrazení. Díky podpoře OPDS katalogů nabízí KyBook 3 zprostředkování přístupu k obsáhlému archivu bezplatných elektronických knih, možnost přidání vlastního katalogu a podporu katalogů formátu onion z Toru. KyBook dále nabízí podporu text-to-speech technologie pro všechny e-knihy, technologii OCR a možnost práce s PDF soubory a dalšími dokumenty včetně překladu, vyhledávání nebo anotací. Aplikace je ke stažení zdarma, přechod na Pro verzi vás jednorázově vyjde na 129 korun. Funkci Pro si můžete na dva týdny vyzkoušet zdarma.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.