Zavřít reklamu

Operační systém macOS se vyznačuje svým úhledným uživatelským prostředím, skvělou optimalizací a celkovou jednoduchostí. Navzdory tomu bychom ale našli body, ve kterých poměrně nepříjemně strádá. Jedním z nich je například práce s okny. Zatímco například v konkurenčním systému Windows je práce s okny intuitivní a rychlá, v případě systému od Applu máme víceméně smůlu a musíme se zajistit nějak jinak. Řeč je konkrétně o přichytávání oken ke krajům, nastavování toho, kolik místa z obrazovky vlastně budou zabírat a podobně.

Macy nám v tomto ohledu nabízejí snad jen dvě možnosti. Buďto chytnout konkrétní okno za okraj, změnit jeho velikost a následně jej přesunout na požadovanou pozici, nebo si pomocí Split View rozdělit obrazovku na dvě aplikace. Když to ale opět vztáhneme ke zmiňovanému Windows, je to celkem chabé. Není se proto čemu divit, že vývojáři přišli s vlastním, poměrně efektivním řešením, které vychází z toho, co již léta funguje u konkurence. Přesně proto si nyní posvítíme na 4 oblíbené aplikace pro správu oken v macOS.

Magnet

Jedním z nejpopulárnějších nástrojů pro lepší práci s okny v macOS je jednoznačně Magnet. Ačkoliv jde o placenou aplikaci, tak to, co má dělat, dělá neuvěřitelně dobře. Samozřejmostí je také celková jednoduchost, dostupnost globálních klávesových zkratek a poměrně rozšířené možnosti. S pomocí Magnetu totiž můžeme okna upnout nejen na pravou či levou polovinu, ale také na spodní či horní. Mimo toho také umožňuje obrazovku rozdělit na třetiny nebo čtvrtiny, což přijde náramně vhod v případech, kdy pracujete s větším monitorem.

Magnet se díky tomu dokáže postarat o podporu multitaskingu uživatele. Za zmínku také stojí, že program nesbírá žádná osobní data, vyznačuje se již zmiňovanou jednoduchostí a celkově se z něj může v okamžiku stát neodlučitelný parťák každého jablíčkáře. Appka je k dostání prostřednictvím Mac App Store za 199 korun. Ačkoliv je na jednu stranu smutné, že operační systém macOS nenabízí nativní řešení, je dobré si uvědomit, že vám po zaplacení zůstane Magnet již napořád. A z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že se tato investice ve finále vyplatí.

Aplikaci Magnet zakoupíte zde

Rectangle

Pokud nechcete utrácet za Magnet, pak nemusíte – nabízí se totiž bezplatná alternativa, která funguje prakticky úplně stejně. V takovém případě máme na mysli aplikaci Rectangle. Jak už jsme uvedli, tento software je zcela zdarma a dokonce je šířen v rámci open source licence, díky čemuž je tak přístupný i jeho zdrojový kód. I tento software si tak poradí s připnutím oken ke krajům, rozdělením obrazovky na až čtyři části a řadou dalších činností. Samozřejmostí jsou také klávesové zkratky pro rychlejší práci, které jsou navíc víceméně stejné, přinejmenším podobné, jako je tomu u aplikace Magnet.

rectangle

Kdyby se vám navíc software Rectangle zalíbil, můžete přejít na verzi Rectangle Pro, která za zhruba 244 korun nabízí řadu zajímavých výhod. V takovém případě totiž získáte ještě rychlejší přichycování oken k okrajům obrazovky, možnost vytvoření vlastních klávesových zkratek a dokonce i vlastního rozvržení a řadu dalších výhod.

Aplikaci Rectangle stáhnete zdarma zde

BetterSnapTool

Poslední aplikaci, kterou si zde zmíníme, je BetterSnapTool. Program funguje v zásadě úplně stejně jako zmiňované aplikace, avšak přináší navíc poměrně hezké animace. Namísto klávesových zkratek se tak primárně spoléhá na tah myší, respektive kurzorem. To ale ještě neznamená, že se zkratkami v tomto případě nepochodíte. Svým zpracováním, vzhledem a zmiňovanými animacemi appka BetterSnapTool silně připomíná systém pro správu oken, který můžete znát z konkurenčního operačního systému Windows.

Tento software je ale placený a budete si na něj muset připravit 79 korun. Jak už jsme však zmínili například u aplikace Magnet, jedná se o investici, která vám znatelně zpříjemní práci s Macem, a zároveň tak dokáže podpořit i celkovou produktivitu. Když to navíc ještě propojíte s využitím větších externích monitorů, pak je aplikace tohoto typu doslova nepostradatelným parťákem.

Aplikaci BetterSnapTool zakoupíte zde

.