Zavřít reklamu

Pokud se zeptáte studentů, které zařízení ve škole rádi používají, a nebo které by jim vyhovovalo, tak se stále častěji setkáte s odpovědí, že je jejich favoritem iPad. Ono se ale není čemu divit – tablety od Applu jsou lehké, výkonné a je pro ně k dispozici nespočet pracovního softwaru. Mnozí si dnes vystačí s programy zdarma, pokročilí uživatelé však daleko raději sáhnou po něčem více propracovaném. Je však vskutku nekomfortní neustále kupovat aplikace a v případě nespokojenosti je vracet, proto se podíváme na takové, které se neztratí prakticky v žádném iPadu.

Notability

S aplikací Notability se z vašeho iPadu stane elektronický sešit, učebnice a záznamník přednášek v jednom. Jak správně tušíte, jedná se o poznámkový blok. Umožňuje třídění zápisků do složek, do poznámek si snadno přidáte multimédia, obrázky či dokumenty. K psaní můžete použít Apple Pencil, přímo v aplikaci zvládnete nahrávat. Pokud chcete psát rukou, nezvládáte to však úplně svižně, doporučuji vám si přednášky hlasově zaznamenat a zápisky tvořit jen stručně – po nahrání zvuku totiž stačí klepnout na určité místo a záznam se vám spustí přesně od doby, kdy jste zapsali vámi vybraný text. Pro usnadnění práce jste schopni otevřít dva soubory vedle sebe. Konkrétní poznámky můžete exportovat do různých formátů nebo je zabezpečit pomocí Touch ID či Face ID. Třešničkou na dortu je pak synchronizace skrze iCloud, ale i jiná úložiště jako je Dropbox, Google Drive či OneDrive. Doživotní investice 229 Kč vás zajisté mrzet nebude.

Aplikaci Notability zakoupíte za 229 Kč zde

Affinity Photo

Neznám snad nikoho, kdo by po instalaci softwaru Adobe Photoshop pro iPad nebyl zklamaný – jedná se o dosti osekanou verzi oproti Photoshopu pro desktopové systémy. Plnohodnotné alternativy se ale najdou a přesně to platí o Affinity Photo. Funkčností je totožná s aplikací pro macOS i s Photoshopem, projekty vytvořené v programu od Adobe sem dokonce můžete exportovat. Je libo pohodlné retušování, práce ve více vrstvách či přizpůsobitelné přechody? To vše a mnohem více po zakoupení Affinity Photo získáte. Grafiky potěší i podpora externího monitoru, kde si snadno přizpůsobíte, co se bude zobrazovat na iPadu, a co na externím displeji. Jestliže vlastníte Apple Pencil, doslova zapomenete na počítač – právě s tužkou od Applu se totiž díky citlivosti na tlak i úhel pracuje perfektně. V pozitivním slova smyslu vám spadne brada i z ceny, program vás totiž vyjde na pouhých 249 Kč.

Aplikaci Affinity Photo zakoupíte za 249 Kč zde

Calculator

Byť je to tristní, stále jsme se nedočkali nativní kalkulačky pro jablečné tablety. Jednoduché výpočty sice zvládne Spotlight, s těmi byste však dostudovali maximálně pátou třídu základní školy. Program Calculator, který stojí 25 Kč, ale nahradí jak základní, tak vědeckou kalkulačku. Funkcemi bude stačit jak začínajícím matematikům, tak profesionálům, počítat je schopná dokonce i se závorkami a pracuje s až 75cifernými čísly. Historii příkladů zvládnete pomocí několika kliknutí kamkoli sdílet nebo vytisknout.

Aplikaci Calculator zakoupíte za 25 Kč zde

Duet Display

Od nástupu systému iPadOS 13 dokáže iPad ještě lépe spolupracovat s Macem, respektive z tabletu učiníte díky bezdrátovému propojení externí monitor. Pokud vlastníte počítač s Windows, nezoufejte, díky aplikaci Duet Display to zvládnete také. Do obou produktů nainstalujete Duet Display, iPad propojíte s počítačem kabelem a rázem máte dotykové rozšíření pro váš desktop, a ještě k tomu s Apple Pencil. Program je dostupný jak pro Windows, tak macOS zdarma, k verzi pro iPad však bude nutné vytasit 249 Kč. K aktivaci pokročilých funkcí se hodí předplatné – to je nejvýhodnější, pokud jej zapnete na roční bázi.

Aplikaci Duet Display zakoupíte za 249 Kč zde

Backpack Studio

V poslední době razantně vzrůstá popularita podcastů. Jestli byste nějaký chtěli tvořit, otravuje vás však postprodukce, a věříte si natolik, že vše dokážete živě, Backpack Studio se vám bude líbit. Do aplikace si předpřipravíte hudební znělky – ty můžete importovat odkudkoli. Následně spustíte nahrávání a můžete začít s hovořením a přehráváním znělek. Backpack Studio se pyšní podporou externích mikrofonů i mixážních pultů, přímo z aplikace váš podcast můžete nasdílet, kamkoli si jen vzpomenete. Cena programu činí 249 Kč.

Aplikaci Backpack Studio zakoupíte za 249 Kč zde

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více