Zavřít reklamu

Mobilní operační systém od Applu právě prošel největší revolucí od svého vzniku. iOS 7 nabízí zcela přepracované uživatelské rozhraní a mnoho nových funkcí…

Po pěti letech přichází do iPhonů a iPadů skutečně razantní změny. Nový iOS 7 získal pod vedením Jonyho Ivea a Craiga Federighiho mnohem ostřejší linky, plošší ikony, tenčí písmo a zbrusu nové grafické prostředí. Zcela se proměnila zamknutá obrazovka, přibyl panel pro rychlý přístup k nastavení a ovládání různých funkcí systému a k nerozeznání jsou i všechny základní aplikace.

Na pódiu nejočekávanější bod dnešní keynote odprezentoval Craig Federighi, šéf OS X a iOS, nicméně ještě před ním vystoupil na videu Jony Ive, který má na podobě iOS 7 lví podíl. „Vždy jsme o designu smýšleli jako o něčem, co je víc, než jen jak něco vypadá,“ zahájil. Designový guru také uvedl, že ikony v iOS 7 obsahují novou paletu barev. Staré barvy byly nahrazeny moderními odstíny a tóny.

Napříč celým systémem je pak cítit „plochost“. Všechny ovládací prvky a tlačítka byla modernizována a zploštěna, aplikace se zbavily veškerých kožených a dalších podobných reálných textur a nyní disponují čistým a opět plochým rozhraním. Jasný rukopis Jonyho Ivea a naopak patrně noční můra Scotta Forstalla. Na první pohled trkne do očí také změna v levém horním rohu – síla signálu není symbolizována čárkami, ale pouze tečkami.

Konečně snadný přístup k nastavení

Apple vyslyšel letité volání svých uživatelů a v iOS 7 je konečně možné snadno a rychle přistupovat k nastavení a dalším ovládacím prvkům celého systému. Tažením prstu zdola nahoru se vysune panel, odkud snadno ovládáte režim letadlo, Wi-Fi, Bluetooth i funkci Nerušit. Zároveň si z Control Center, jak se nový panel jmenuje, můžete přizpůsobit jas displeje, ovládat přehrávač hudby a AirPlay, ale také rychle přejít na několik aplikací. Zkratky tu jsou pro fotoaparát, kalendář, časovač a nechybí ani možnost rozsvícení zadní diody.

Control Center bude dostupný napříč celým systémem, a to včetně uzamknuté obrazovky. Poslední nezmíněnou funkcí, která bude z Control Center dostupná, je AirDrop. Ten se poprvé objevuje také v iOS a podle macovského vzoru bude sloužit pro velice snadné sdílení obsahu s přáteli ve vaší blízkosti. AirDrop funguje velice jednoduše. Jen si zvolíte soubor, který chcete sdílet, AirDrop automaticky nabídne dostupné přátele a zbytek udělá za vás. Pro fungování zašifrovaného přenosu dat není potřeba žádné nastavení nebo propojení, pouze aktivované Wi-Fi, či Bluetooth. AirDrop nicméně budou podporovat jen ta nejnovější iOS zařízení z roku 2012. Například na iPhonu 4S už si obsah nenasdílíte.

Vylepšené Notifikační centrum i multitasking

Notifikační centrum je v iOS 7 dostupné i ze zamknuté obrazovky. Ta mimochodem přišla o ikonický posuvník pro odemknutí zařízení. Ani Notifikační centrum neminulo dramatické zplošťování a modernizování celého systému a nově si můžete zobrazit jen zmeškané notifikace. Šikovný je také denní přehled, který vám nabídne informace o aktuálním dni, počasí, událostech v kalendáři a dalších záležitostech, o kterých byste měli v daný den vědět.

Vítanou změnou prošel také multitasking. Přepínání mezi aplikacemi nyní bude pohodlnější, protože vedle ikon při dvojitém klepnutí na Home tlačítko je v iOS 7 vidět také živý náhled samotných aplikací. S novým API navíc budou moci vývojáři povolit, aby jejich aplikace běžely na pozadí.

Inovované aplikace

Některé aplikace prošly dramatičtějšími změnami, některé menšími, ale všechny disponují minimálně novou ikonou a plošším, modernějším designem. Fotoaparát dostal nové rozhraní, včetně nového režimu – focení čtvercových fotografií, tedy v poměru stran 1:1. A jelikož jde Apple s dobou, nesmí v jeho nové aplikaci chybět filtry pro rychlou úpravu pořízených snímků.

Přepracované Safari nabídne možnosti vidět díky prohlížecímu režimu na celou obrazovku více obsahu. Sjednocen byl také vyhledávací řádek, který nyní umí jednak přejít na vepsanou adresu, nebo vyhledat daný výraz ve vyhledávači. Nově zachází Safari v iOS 7 také s panely, respektive s jejich listováním. Safari pochopitelně spolupracuje s novou iCloud klíčenkou, takže důležitá hesla a další údaje máte vždy po ruce. Nové rozhraní nabízí také další aplikace, vesměs minimalistické jsou aplikace pro správu fotografií, e-mailový klient, přehled počasí i zprávy.

Z drobnějších změn v iOS 7 stojí za zmínku vylepšená Siri, jednak po hlasové stránce a také po té funkční. Hlasový asistent nyní v sobě integruje Twitter nebo Wikipedii. Zajímavou funkci Activation Lock dostala služba Find My iPhone. Ve chvíli, kdy bude někdo chtít možnost zaměření iOS zařízení na mapě vypnout, bude muset nejprve zadat heslo k Apple ID. Mapy dostaly noční režim pro lepší čtení displeje ve tmě a smazané notifikace na jednom zařízení se smažou automaticky i na ostatních. FaceTime se již v iOS 7 netýká jen videohovorů, ale půjde přenášet ve vysoké kvalitě jen zvuk. Vítanou novinkou je také automatické aktualizování aplikací v App Store.


Sponzorem živého přenosu z WWDC 2013 je První certifikační autorita, a.s.

.