Zavřít reklamu

Nezávislá laboratoř zveřejnila výsledky testů vysokofrekvenčního záření. Na jejichž základě chce americký úřad FCC znovu otestovat iPhone 7 a další modely kvůli nadlimitnímu záření.

Akreditovaná laboratoř zveřejnila i další informace. Vysokofrekvenční záření překročilo limity u několik let starého iPhonu 7. Testovány byly také smartphony od Samsungu a Motoroly.

Testy se řídily platnými předpisy úřadu FCC, který dohlíží i na rádiové frekvence a záření v USA. Kalifornská RF Exposure Lab pravidelně testuje mnohá ze zařízení, jenž potřebují svolení FCC k provozu a prodeji na území USA.

Aktuálně povolený limit záření SAR stanovený FCC je 1,6 W na kilogram.

Laboratoř testovala hned několik iPhonů 7. Bohužel, všechny v testu selhaly a vyzařovaly více než norma povoluje. Odborníci poté předali výsledky Applu, který jim dodal upravenou verzi standardního testu. I v takto upravených podmínkách ale iPhony vyzařovaly téměř 3,45 W / kg, což je více než dvojnásobek normy.

iphone apps 7

Nejnovější testovaný model byl iPhone X, který normou bez potíží prošel. Jeho záření se pohybovalo okolo 1,38 W/kg. S upraveným testem však měl rovněž problém, jelikož se záření vyšplhalo na 2,19 W/kg.

Naopak modely iPhone 8 a iPhone 8 Plus neměly s testy problémy. Aktuální modely iPhone XS, XS Max a XR nebyly součástí studie. Z konkurenčních značek podstoupily testy Samsung Galaxy S8 a S9 a dvě zařízení Motoroly. Všechny prošly bez větších potíží.

Celá situace není tak žhavá

FCC na základě výsledků hodlá sám celou situaci ověřit. Mluvčí úřadu Neil Grace sdělil médiím, že výsledky berou vážně a budou se situací blíže zabývat.

Apple naopak tvrdí, že všechny modely včetně iPhonů 7 jsou certifikovány FCC a jsou způsobilé provozu a prodeje na území USA. Dle vlastního ověření všechna zařízení splňují pokyny a limity úřadu.

Celá záležitost je trochu zbytečně nafouknutá. Vysokofrekvenční záření, které vydávají mobilní zařízení, není životu nebezpečné. Respektive dosud nebylo jasně prokázáno, že lidskému zdraví škodí.

Limity FCC a dalších úřadů slouží hlavně jako prevence před nadměrným vyzařováním částic a tím i zahřívání zařízení. To v extrémních případech může vést ke vznícení. Neměli bychom ale toto záření zaměňovat s gama nebo rentgenovými paprsky, které skutečně mohou lidskému tělu škodit. V krajním případě pak i způsobují rakovinu.

Zdroj: CultOfMac

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.