Zavřít reklamu

Když Apple na podzim loňského roku představil u iPhonů 14 Pro náhradu za výřez v displeji v podobě Dynamic Islandu, nejednoho jablíčkáře tímto prvkem velmi zaujal, jelikož jej prezentoval coby zbrusu novou možnost interakce s iPhonem. Svá slova pak podložil celou řadou nejrůznějších využití Dynamic Islandu nativními aplikacemi, které se zdály být vskutku skvělé, přičemž řekl, že i vývojáři aplikací budou moci s „ostrovem“ pracovat a uživatelům tak poskytnout nový zážitek z ovládání jejich aplikací. Půl roku od představení je však realita úplně jiná, což se však dalo paradoxně vcelku dobře očekávat.

Dynamic Island je sice bezesporu zajímavý prvek umožňující iPhone ovládat velmi pohodlně, což ostatně musí potvrdit snad každý majitel modelu 14 Pro či 14 Pro Max, obrovský háček je však v jeho rozšířenosti. Jeho nasazení na pouhé dva iPhony v nabídce Applu totiž zkrátka absolutně nestačí k tomu, aby byl pro vývojáře zajímavý a oni mu v nějaké větší míře věnovali svůj čas. Respektive, ano, některé aplikace již podporu Dynamic Islandu nabízí, avšak ta do nich dorazila s trochou nadsázky spíš jako jakýsi vedlejší produkt po boku celé řady dalších upgradů. Zkrátka a dobře, nejednalo se o prioritu. Mít za zlé to však vývojářům absolutně nelze, protože uživatelská základna iPhonů 14 Pro a 14 Pro Max není tak velká, aby je vyloženě tlačila k tomu tento prvek začít podporovat. A když nad nimi navíc nevisí ani ruka Applu, je chuť inovovat o to menší.

Ostatně, vzpomeňme na rok 2017 a příchod výřezu v displeji iPhonů X. Tehdy se jednalo o velmi podobnou situaci s tím rozdílem, že dal Apple striktní příkaz vývojářům přizpůsobit aplikace displeji s výřezem do určitého data, jinak jim bude hrozit odstranění aplikací. A výsledek? Vývojáři do vytyčeného data sice s aktualizacemi přišli, nicméně zpravidla s updaty příliš nespěchali, kvůli čemuž tak jablíčkáři vlastnící iPhony X viděli ještě pěkných pár týdnů po jejich vydání na horní a spodní straně displeje černé pruhy, které simulovaly souměrný displej, který byl u iPhonů využíván tehdy standardně.

iPhone 14 Pro: Dynamic Island

Nicméně stejně jako tomu bylo u výřezu a aplikací, i u Dynamic Islandu se již blýská na lepší časy. Nikoliv však proto, že by uživatelská základna iPhonů 14 Pro a 14 Pro Max strmě rostla, ale spíš proto, že všechny letošní iPhony dostanou do vínku tento prvek, přičemž vzhledem k tomu, že se loňská řada Pro minimálně u autorizovaných prodejců ještě nějakou chvíli „ohřeje“, bude nějakou dobu k dispozici hned šest iPhonů s Dynamic Islandem. Uživatelská základna telefonů, které budou schopné interakce aplikací s tímto prvkem využít, se tedy výrazně zvětší a vývojáři jí již zkrátka nebudou moci tak snadno ignorovat, protože pokud by tak učinili, může se klidně stát, že do App Store dorazí aplikace, která bude v tomto směru pokročilejší a díky tomu jim bude schopná přetáhnout uživatele. S trochou nadsázky se tedy dá říci, že to pravé vkročení do reálného života čeká Dynamic Island až od letošního podzimu.

.