Zavřít reklamu

Když Apple v loňském roce představil světu Dynamic Island, neprezentoval jej jako prvek, do kterého chce skrýt „otvor“ v displeji pro Face ID a přední fotoaparát, ale jako zbrusu nový prvek pro interakci se smartphonem. Jasně, každému jablíčkáři bylo od počátku jasné, že se jedná o maskování těchto dvou věcí, ale vzhledem k tomu, jak líbivě tehdy Dynamic Island vypadal, byli všichni tuto fintu Applu schopni odpustit. Nicméně vzhledem k tomu, že se začínají pomalu objevovat informace o tom, že se příští rok u řady Pro rozloučíme s „průstřelem“ pro Face ID a o rok později snad i s průstřelem pro fotoaparát, začínají se objevovat i otázky na to, jak dlouhý život Dynamic Islandu vlastně bude. Je nicméně možné, že odpověď zatím nezná ani samotný Apple.

Obecně se dá říci, že Dynamic Island – myšleno jeho interaktivní stránka – dodala na iPhony řadu užitečných vychytávek počínaje novým notifikačním prostorem na určité věci, pokračujíc přes ukazatele například skóre fotbalových zápasů a konče prvkem, kterým lze maximalizovat aplikaci na pozadí. S ohledem na tuto skutečnost si proto lze jen stěží představit, že by se jej Apple do budoucna chtěl zbavit, jelikož pro něj dokázal vymyslet nespočet využití, které zcela otevřeně řečeno působí daleko učesanějším dojmem než tomu je u iPhonů s klasickým výřezem. Je tu však jedno zásadní ale a tím je přizpůsobitelnost aplikací.

Jak jsme psali v jednom z našich starších článků, v současnosti je Dynamic Island vývojáři aplikací poměrně značně přehlížen a až letos se dá očekávat, že se tato situace konečně změní. Vývojáři totiž budou mít rázem motivaci uzpůsobit aplikace pro daleko větší uživatelskou základnu Dynamic Islandu, jelikož iPhony 14 Pro doplní i iPhony 15 a 15 Pro. Motivace je však jedna věc a realizace věc druhá. Ačkoliv je to poměrně nepravděpodobné, může se klidně stát, že zájem vývojářů o Dynamic Island nebude ani po odhalení dalších iPhonů s tímto prvkem příliš velký a jeho využitelnost tedy bude i nadále malá. A přesně z tohoto důvodu je velkou otázkou, jaká je vlastně budoucnost Dynamic Islandu, protože pokud by jej vývojáři nepoužívali, z logiky věci by měl jen velmi málo uplatnění a tudíž by nedával příliš smysl udržovat při životě. Je nicméně třeba myslet i na to, že Dynamic Island tu bude minimálně do chvíle, než se podaří Face ID a přední kamera skrýt pod displej základních iPhonů, což je věc vzdálená nejméně čtyři a půl roku. Za tuto dobu tedy může klidně Apple přijít s další možností systémové interakce s uživatelem a pak na toto řešení zase začít pozvolna přecházet. Vzhledem k nynější zkušenosti se „zájmem“ o Dynamic Island se nicméně dá očekávat, že si nasazení této hypotetické novinky z hlediska načasování rozmyslí. Ale kdo ví, třeba nás nakonec přesvědčí ještě něčím úplně jiným. Tak či onak, lehký úkol v tomto směru před ním rozhodně není.

.