Zavřít reklamu

Noční režim, filtr modrého světla anebo Night Shift. Ve všech případech se jedná o identickou funkci, která má minimalizovat namáhání oči a snížit modré světlo z displeje zařízení. V tomto článku vám řekneme, jak si Night Shift aktivovat na iOS i Mac zařízeních. Zároveň poradíme i další způsob toho, jak ulevit očím.

Proč se hodí mít filtr modrého světla aktivní?

Ještě před dvaceti lety se o modrém světle téměř vůbec nemluvilo. S nástupem moderních technologií se extrémně navýšila doba, jakou lidé tráví před obrazovkou. Problém nastává hlavně ve večerních hodinách, kdy vyzařování modrého světla negativně ovlivňuje produkci melatoninu – hormonu, který úzce souvisí s navozováním spánku a cirkadiánními rytmy.

Nejjednodušším řešením, jak se modrému světlu vyhnout, je nepoužívat ve večerních a nočních hodinách zařízení s displejem. To je ale samozřejmě pro většinu lidí nemožné, proto výrobci přišli s filtrem modrého světla. V ekosystému Apple se tato funkce nazývá Night Shift a ve výchozím stavu funguje od západu do východu slunce. Pokud je Night Shfit aktivní, posouvá se barevnost displeje k teplejším barvám a tím se eliminuje modré světlo.

Jak aktivovat Night Shift na iPhonu, iPadu a iPodu touch?

Jak prozrazuje i podpora společnosti Apple, Night Shift se dá zapínat dvěma způsoby. K funkci se dá rychle dostat přes Ovládací centrum. V něm přitlačte ikonu ovládání jasu a hned na další obrazovce dole uprostřed můžete vidět ikonu Night Shiftu.

Druhý způsob je klasicky přes Nastavení – Zobrazení a jas – Night Shift. Zde navíc naleznete i pokročilejší možnosti jako naplánování vlastních časů, kdy se má funkce zapnout. Může se zde rovněž upravit teplota barev.

Aktivace režimu Night Shift na Macu

Na Macu funguje Night Shift úplně stejně. Nastavení probíhá přes nabídku Apple – Předvolby systému – Monitory. Zde klikněte na panel Night Shift. Vytvořit si můžete vlastní rozvrh, nebo se dá nastavit, aby se funkce automaticky zapínala od soumraku do úsvitu. Nechybí ani možnost nastavení teploty barev. Ručně se dá funkce aktivovat i z Oznamovacího centra, zobrazí se, jakmile se v centru posunete směrem nahoru.

night shift mac

Adaptivní jas

Na únavu očí má vliv i jas displeje. Ideálně se hodí mít aktivní funkci automatického jasu, která určuje jas v závislosti na okolním osvětlení. Příliš nízký anebo naopak příliš vysoký jas škodí očím. Ulevit očím můžete i jednoduchými přestávkami. Častokrát se udává pravidlo 20-20-20. Po dvaceti sekundách sledování obrazovky, se doporučuje na 20 sekund sledovat něco jiného ve vzdálenosti 6 metrů (v originále 20 stop daleko). Pokud máte problémy se čtením textu, určitě pomůže úprava velikosti textu.

V posledních letech se pohybuje hlavně v blízkosti chytrých telefonů. Nevadí mu však ani ostatní technologie od počítačů po chytrou domácnost. Ve volném čase si rád zahraje nějakou tu hru, ideálně od Blizzardu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.