Zavřít reklamu

Vyšší obnovovací frekvence bude bez pochyby patřit mezi největší novinky chystaných iPhonů. Očekává se, že Apple nasadí „rychlejší“ panely se 120Hz obnovovací frekvencí podobně jako u iPadu Pro. V dnešním článku si odpovíme na to, co to obnovovací frekvence znamená a jestli se vůbec dá poznat rozdíl oproti zařízení s „klasickou“ 60Hz frekvencí.

Co je obnovovací frekvence?

Obnovovací frekvence udává, kolik dokáže displej zobrazit snímků za sekundu. Měří se v hertzech (Hz). V současnosti se můžeme u telefonů a tabletů setkat se třemi různými údaji – 60Hz, 90Hz a 120Hz. Nejrozšířenější je jednoznačně 60Hz obnovovací frekvence. Využívá se v displejích většiny Android telefonů, iPhonů i klasických iPadů.

Apple iPad Pro anebo nově Samsung Galaxy S20 využívají 120Hz obnovovací frekvenci. Displej může změnit obraz 120krát za sekundu (vykreslit 120 snímků za sekundu). Výsledkem jsou mnohem plynulejší animace. U Applu tuto technologii můžete znát pod označením ProMotion. A i když ještě nic nebylo potvrzeno, tak se očekává, že minimálně iPhone 12 Pro bude mít rovněž 120Hz displej.

Existují i herní monitory, které mají 240Hz obnovovací frekvenci. Takto vysoké hodnoty jsou v současné době pro mobilní zařízení nedosažitelné. A to hlavně kvůli vysoké náročnosti na baterii. Android výrobci to řeší značným navýšením kapacity baterie a automatickým přepínáním frekvence.

Na závěr ještě uvedeme to, jestli se dá poznat rozdíl mezi 120Hz a 60Hz displejem. Ano dá a rozdíl je to poměrně extrémní. Velice dobře to popisuje Apple na produktové stránce iPadu Pro, kde je napsáno „Člověk to pochopí, až když to uvidí a vezme do ruky“. Těžko se totiž dá představit, že iPhone (nebo jiný vlajkový model) může být ještě plynulejší. A to je zcela v pořádku. Jakmile ale jednou okusíte 120Hz displej, zjistíte, že to jde plynuleji a těžko už se vrací zpět k „pomalejšímu“ 60Hz displeji. Je to podobné jako před lety přechod z HDD na SSD.

obnovovaci frekvence 120hz FB
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více