Zavřít reklamu

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Po letech váhání padlo v japonském Kjótu důležité rozhodnutí. Nintendo, jeden z předních hráčů na poli videoher, vstoupí v omezené míře na trh s mobilními telefony a tablety. K cestě za úspěchem na mobilním trhu firmě pomůže významný japonský vývojář sociálních herních platforem, společnost DeNA.

Toto jméno, v západním světě relativně neznámé, je v rámci Japonska velmi významné s rozsáhlým know-how herních online služeb. Nintendo se podle slov jeho šéfa Satoru Iwaty chystá právě tyto znalosti využít a zkombinovat je se svými vývojářskými dovednostmi. Výsledkem by měla být řada nových originálních her ze známých světů Nintendo, jako jsou například Mario, Zelda nebo Pikmin.

Tento krok svádí k myšlence, že Nintendo pouze prodalo licenci k vývoji jednoduchých freemium her, které ve výsledku zřejmě nebudou dosahovat valné kvality. Šéf Nintenda však podobný scénář na tiskové konferenci v Tokiu zamítl. „Neudělali bychom nic, co by mohlo poškodit značku Nintendo,“ řekl Iwata. Dodal také, že vývoj her pro chytrá zařízení bude probíhat primárně v rámci Nintenda.

Zároveň uživatele i akcionáře ubezpečil, že vstup na mobilní trh, jež je po stránce finančního modelu radikálně odlišný od konzolového světa, neznamená konec současného Nintenda. „Když jsme se nyní rozhodli, jak budeme využívat chytrá zařízení, našli jsme v sobě ještě silnější vášeň a vizi pro byznys se samostatnými herními systémy,“ vysvětloval Iwata.

Oznámení spolupráce s firmou DeNA, jež zahrnuje také vzájemnou akvizici akcií obou společností, totiž následovala zmínka o nové dedikované herní konzoli. Ta má prozatímní označení NX a podle Satoru Iwaty půjde o zcela nový koncept. Žádné další detaily veřejnosti nesdělil, více informací bychom se prý měli dozvědět v příštím roce.

Obecně se spekuluje o větším propojení domácích a přenosných konzolí, přičemž by mohlo dojít i k úplnému propojení těchto platforem. Nintendo v současnosti prodává „velkou“ konzoli Wii U a rodinu přenosných zařízení 3DS.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Nintendo v minulosti již několikrát přišlo na trh s dosud nevídaným produktem, kterému se podařilo změnit směrování celého videoherního byznysu. Na počátku stála domácí konzole NES (1983), jež přinesla nový způsob hraní a vryla se do historie coby nezapomenutelná ikona.

Rok 1989 přinesl další kultovní hit v podobě přenosné konzole Game Boy. Té se i přes nevýhody, jako byl slabý hardware či nekvalitní displej, podařilo zdevastovat veškerou konkurenci a otevřela dveře nové konzoli Nintendo DS (2004). Ta přinesla „véčkovou“ konstrukci a dvojici displejů. Tato forma zůstává po řadě výrazných aktualizací dodnes.

Na poli domácích konzolí se japonské firmě dařilo po řadu let méně a produkty jako Nintendo 64 (1996) či GameCube (2001) nemohly dosáhnout na dřívější slávu NES. Rostoucí konkurenci v podobě Sony PlayStation (1994) a Microsoft Xbox (2001) se podařilo nabourat až v roce 2006 s příchodem Nintendo Wii. To přineslo nový pohybový způsob ovládání, jež si do několika let osvojila i konkurence.

Nástupce v podobě Wii U (2012) na úspěch svého předchůdce navázat nedokázal, a to mimo jiné z důvodu fatálně špatného marketingu. Konkurenční konzole dnes dokážou nabídnout podobnou funčknost jako nové Wii U a k tomu disponují nesrovnatelně vyšším výkonem a rapidně rostoucí knihovnou her.

Na to Nintendo odpovědělo vydáváním nových her ze známých sérií – vloni to byl například Super Smash Bros., Mario Kart 8, Donkey Kong Country: Tropical Freeze nebo Bayonetta 2. Je však otevřeným tajemstvím, že chce-li Mario zažít ještě alespoň dvě další konzolové generace, musí jeho opatřovatelé pro nadcházející hardware skutečně přijít s radikálním novým konceptem.

Zdroj: Nintendo, Time
Foto: Mark Rabo

Diskuze k článku

    Místo toho aby udělali pořádnou High-end konzoli. Co se týka DS tak se mi dost líbil jeho koncept ale zasloužil by si pozornost z technických hledisek jako výkon (který je tak malý že se na nintendo spousta her ani nemůže udělat), displaye které jsou se strašným rozlišením, strašně podávají barvy a dotyk u dotykové orazovky také není nic moc, zpracování které by mohli posunout na úroveň roku 2015 a tělo ztenčit a zlehčit, ergonomicky uzpůsobit joysticky, udělat nový stylus reagující na přítlaky atd. což by u her bylo zajímavé a přepracovat docela zmatené UI. Co se týká nových technologií tak by bylo zajímavé u joysticků a dotykové obrazovky použít něco jako Taptic engine nebo Force touch. Velké placly v podobě 2DS nebo jejich herního tabletu se mi moc nelíbí a nejsem so jist jestli něco mohou dohnat u velkých konzolí kde je Microsoft a Sony ve všem míle daleko ve všech směrech…. Vstup na mobilní zařízení je každopádně zajímavý tah.

    Ubijete mne tady, ale já jsem se po asi čtyřech letech marných pokusů o používání iPadu namísto herní konzole vrátil k 3DS. Fyzická tlačítka a plnohodnotné (!!) hry prostě nic nenahradí a paradoxně jsem kvůli tomu ochoten akceptovat, horší grafiku, vyšší cenu samotné hry a nižší rozlišení displeje. Dobrých her, u kterých člověk stráví delší čas, je totiž na iOS asi tak dva tucty, zbytek jsou freemium plagiáty slavných značek a různé jednoduché hříčky, které za našeho mládí vznikaly jako dema na programátorských soutěžích. Když vyšel iPad, tak jsem se těšil, že dotyková obrazovka umožní kvalitní strategické hry, ovšem slušné RTS jsou pro to tak tři (Machines at War 3, Eufloria, Z) z milionů aplikací (!!). Zbytek tvoří sto padesát tisíc variací na Clash of Clans a Tower Defender, z nichž některé jako Dungeon Keeper jsou doslova zločinem. Jako herní prostředí mne iOS (i Android) hrozně zklamalo a dedikované herní konzole podle mne ještě neřekly poslední slovo:-(

celý text

Čtěte více