Zavřít reklamu

Do dalšího Apple eventu zbývá několik málo hodin. S blížícím se datem se množí i spekulace, co vše bude nakonec představeno. Z názvu eventu Back to Mac je jasné, že se bude hlavně jednat o Mac. Ať už o samotné přístroje, či software pro ně. Jednou z nejočekávanějších novinek je určitě kromě ukázek z nové verze OS X i MacBook Air.

Apple se v poslední době věnoval spoustu energie svým vlajkovým produktům: iOS zařízením, iPodům a klasickým MacBookům. Steve Jobs zjevně cítí potenciál a peníze, proto byla poměrně razantně inovována Apple TV. Nyní je na řadě nejtenčí Mac notebok v nabídce, s příznačným názvem Air = vzduch. Byl uveden v lednu 2008 a poslední upgrade proběhlo v červnu 2009.Už v dubnu kolovala internetem fotografie zachycující pravděpodobně rozebraný prototyp. Je patrné, že se jedná zřejmě o třináctipalcový monitor. Apple se vzdal svého řešení vyklápěcích portů. Na snímku je patrné zvětšení velikosti baterie, která je „složena“ ze čtyř dílů a zabrala část místa pro klasický pevný disk – ten bude nahrazen SSD.


V ponděli 18. října se na serveru Cult of Mac objevily další informace o možných parametrech nového MacBooku Air, pojďme si je tedy shrnout:

  • Konfigurace: Dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo o frekvenci 2,1 GHz/2 GB RAM a 2,4 GHz/4 GB RAM, grafická karta NVidia GeForce 320M. USB porty jsou umístěny jeden vlevo a druhý vpravo, mini DisplayPort a čtečka SD karet na levé straně. Paměti RAM a SSD disk by měly být vyměnitelné.
  • Nový Air by se měl objevit ve dvou verzích, a to 13” a 11”, přičemž levnější jedenáctipalcový model by měl zaujmout především studenty.
  • Běžný harddisk nahradí rychlejší a úspornější SSD disk, respektive Applem upravená SSD karta, která bude mít výrazně nižší kapacitou (tento bod je velmi spekulativní).
  • Výkon baterie by měl narůst až o 50%, provozní doba noteboku by se tak dostala na 8 až 10 hodin oproti současným 5 hodinám.
  • Nový model by měl být ještě tenčí a lehčí než ten současný, podle renderu by mělo dojít i designovým změnám. Obliny by měly vystřídat ostré hrany.
  • Air by měl dostat do vínku stejný skleněný touchpad, jako nabízí MacBook Pro.
  • Bootování by mělo být tak rychlé, že prý až vyráží dech.
  • Ceny jsou velice spekulativní, podle stránek 9 to 5 Mac by se měly pohybovat kolem 1100 dolarů za 11” verzi, za 13” byste pak měli dát okolo 1400 dolarů.Pokud by Apple opravdu přišel s 11 palcovým MBA, dalo by se mluvit o prvním Apple Netbooku, ovšem jen co do velikosti. Některé drby si navzájem protiřečí (snadná výměna RAM, ale na fotografii výše je paměť připájena napevno). Jak to vše bude ve skutečnosti se dozvíme už ve středu večer.

Zdroje: AppleInsider.com a www.cultofmac.com
.