Zavřít reklamu

Apple si pomalu ale jistě začíná všímat menších zemí. Důkazem je například kampaň „Back to School“ pro studenty, která v nedávné době odstartovala. A nyní si chce Apple posvítit i na ceny jeho produktů v ČR.

Ačkoli se mnohokrát spekulovalo, že by se v ČR mohl objevit oficiální Apple Store, tak prozatím tento krok neočekávejte. Apple bude nadále pokračovat v zajetých kolejích, ale jedna důležitá změna stejně přijde.

Applu vadí, že v ČR jsou marže na Apple produkty vysoké, podle dostupných informací to je někde kolem 10%. A tak se Apple rozhodl zde vytvořit konkurenčnější prostředí na straně distributorů. Vedle současného exkluzivního distributora Czech Data Systems (Apcom) se objeví jeden až dva noví distributoři. Nejčastěji se mluví o společnostech eD’System Czech a AT Computers, s kterými již Apple údajně navázal kontakt.

Více distributorů by mohlo přinést tlak na cenu a výrobky Apple by tak mohly zlevnit. Jestli se tato změna opravdu promítne do koncových cen ale nebudeme vědět dříve než za několik týdnů / měsíců. Nový distributor by měl do ČR začít oficiálně dovážet i iPady.

zdroj: iHned.cz

Diskuze k článku

  Konkurencni prostredi je jedine plus pro zakaznika, ze se ceny pohnou dolu, je temer jiste, osobne si ale myslim, ze nic zavratneho to nebude, ovsem treba 5% dolu z MacBooku Pro za 30 000 Kc je uz 1500 Kc – jeden iPod Shuffle zdarma :-)

  No, 10% se mi nezdá závratně moc. Už jenom kvůli rozdílům mezi náma a US to musí být víc. Se spotřební elektronikou a jejím prodejem mám pár zkušeností a 10% je takový ten zdravý průměr. Nechybí vám tam jedna nula? Zatímco v US stojí 15″ MB Pro 1799USD (cca. 34000Kč) tak u nás se stejný pohybuje za 49000Kč. Chápu, že je to tam všechno levnější, ale třeba Canon eos 50D stojí v US 969USD (18400) tak u nás se dá koupit za 21 300Kč. U Apple je rozdíl 44% a u Canonu je 15%. Na tom Canonu bude mít český prodejce cca. 5-10%. Takže se mi opravdu nezdá, že by distribuce Apple měla 10%…

  Marb: Ono zdání klame. V USA se uvádějí ceny bez daně, ta se platí až při přebírání, protože je pro každé město jiná. V Evropě se pak připočítává DPH+CLO+marže, což dá tak za 30%. Takže když ty ceny porovnáš, snadno zjistíš, že ono to více méně vychází. Ceny opravdu níž než o 10% nepůjdou. Střízlivý mi připadá odhad 5%.

  Pokud se nepletu tak CLO se navýpočetní techniku nevztahuje, ale DPH ano a to je u nás nechutných 19%, takže to udělá hodně. Ale i tak: základní Macbook pro 13“cena 1200$, s daní u nás 1440$ = 28800 Kč ( při kurzu 20kč/1$). Oficiální cena u nás někde nad hranicí 32000. Takže marže je někde pod 15%, ale je nustné říct, že u nás prodejce zajišťuje zákonou dvouletou záruku, zatímco v USA je záruka pouze jeden rok.

  Pri nakupu v USA a dovozu do CR, zaslano beznou postou, je ma zkusenost: ((cena zbozi + postovne) * 1,09 clo [myslim ze je 9% na elektroniku]) * 1,2 dph. Plati se tedy clo i zpostovneho (nepochopitelné) Dosad´te si ten macBook za $1799 a cenu za kvalitni pojistenou dopravu alespoň $50 a jstena $2400 jen to fikne a to jsme na nákladech bez jakékoli marže. Ano, větším odběrem můžete mít lepší cenu za dopravu, ale i tak je nákupka pořád dost darda. Vím, že v elektronice v ČR je obvyklá marže v řádu jednotek procent, ale týká se to hlavně klasické spotřební elektroniky typu běžná TV, DVD přehrávače, lednice, pračky – věci které jsou běžné v každé domácnosti. Apple produkty rozhodně nejsou běžnou součástí každé české domácnosti. To je jako s marží u aut – u obyčejných bude nižší než u luxusnějších. Tak mě těch 10% nepřijde tolik. Officiální distribuce by měla odbourat některé náklady a tak bych také očekával lepší ceny.

  Nevím jak teď, ale ješte před několika roky určoval cenu CDS. A koncovou cenu měl nadiktovánu od Apple. Pokud se nic nezměnilo (což nepředpokládám) koncová cena se nijak výrazně nezmění. Někteří prodejci Apple v ČR prodávají o pár stokorun levněji. Ale jde to z jejich marže.

  ja jsem si koupil macbook pro 13 za 1200 dolaru v te dobe 24000kč a dovezl jsem si ho do čr.. a v elekroworldu ho maji za 34900 tkz celkem rozdil :) a mezinarodni zaruka je jeden rok – myslim ze apple je kvalita a zaruka nebude potreba :)

  Dobrý den, informace o 10-ti % marže mi připadá nesmyslná. Stačí se podívat na server heureka.cz a porovnání cen, vzal jsem model iPad 32 GB WiFi. Ceny se pohybují 16679 – 23990,- Kč a jsou s DPH. Stav k dnešnímu dni. Při pohledu na Apple.de je vidět, že v Německu stejný model stojí 599,- Eur, což je v přepočtu 15.000,- Kč (ceny jsou včetně DPH a kurz 25 Kč za Euro, DPH Německo 19% a ČR 20%).
  Závěr pro mne – jedna slušná firma v ČR prodává za slušnou cenu, ostatní si „mastí“ kapsu. Pokud si budu kupovat iPad, pojedu do Mnichova a pak je cena 15.000,- Kč plus jízdenka od Student Agency do Mnichova.

  Hezký den

  vjs

  Soudruzi z Apple vedi ze existuje CR? Ja jsem si myslel ze si mysli ze jsme kolonie USA a prodava se za stejne ceny jako v Cupertinu.
  Slysim poprve ze by se Apple zajimal za kolik se jejich vyrobky profavaji v zahranici.
  Jeste jedno rypnuti….proc jim to trvalo tak dlouho?

  Tomek: svuj vypocet ma jednu katastrofalni chybu :-) Proc si myslis, ze distributori, co prodavaji Apple vyrobky v CR, je kupuji za ceny urcene koncovym zakaznikum v USA? Samorejme, ze nekupuji.

celý text

Čtěte více