Zavřít reklamu

Apple v polovině ledna 2023 představil dvojici nových Maců a HomePod (2. generace). Jak to tak vypadá, cupertinský gigant konečně vyslyšel prosby jablíčkářů a přišel s dlouho očekávanou aktualizací oblíbeného Macu mini. Tento model je takzvaným vstupním zařízením do světa macOS – za málo peněz nabízí spoustu muziky. Nový Mac mini se konkrétně dočkal nasazení čipů druhé generace Apple Silicon, respektive M2 a nově také profesionálního čipsetu M2 Pro.

Právě za to gigant sklidil ovace ze strany samotných fanoušků. Ti dlouhou dobu volali po příchodu Macu mini, který v malém těle nabídne profesionální výkon čipu M1/M2 Pro. Právě tato změna ze zařízení dělá jeden z nejlepších počítačů v poměru cena/výkon. Tomu jsme se ostatně věnovali ve výše přiloženém článku. Nyní si naopak pojďme posvítit na základní model, který je k dostání za zcela bezkonkurenční cenu a to již od 17 490 Kč.

Apple-Mac-mini-M2-and-M2-Pro-lifestyle-230117
Nový Mac mini M2 a Studio Display

Levný Mac, drahý Apple setup

Samozřejmě je ale potřeba mít k němu příslušenství v podobě klávesnice, myši/trackpadu a monitoru. A právě v tomto směru se Apple lehce zamotává. Pokud by si jablíčkář chtěl udělat levný Apple setup, může sáhnout po zmiňovaném základním Macu mini s M2, Magic Trackpadu a klávesnici Magic Keyboard, což by ho ve finále vyšlo na 24 270 Kč. Problém nastává v případě monitoru. V případě volby Studio Display, který je mimochodem nejlevnějším displejem od Applu, se cena zvýší na neuvěřitelných 67 260 Kč. Apple si totiž za tento monitor účtuje 42 990 Kč. Stručně si proto shrňme jednotlivé položky z této výbavy:

  • Mac mini (základní model): 17 490 Kč
  • Magic Keyboard (bez numerické klávesnice): 2 990 Kč
  • Magic Trackpad (bílý): 3 790 Kč
  • Studio Display (bez nanotextury): 42 990 Kč

Z toho tedy jasně vyplývá jediné. Pokud byste měli zájem o kompletní Apple výbavu, pak si budete muset nachystat pořádný balík peněz. Zároveň použití monitoru Studio Display se základním Macem mini nedává úplně smysl, jelikož zařízení nedokáže tak dobře využít potenciál tohoto displeje. Sečteno podtrženo, v nabídce kalifornské společnosti žalostně schází cenově dostupný monitor, který by stejně jako Mac mini fungoval jakožto vstupní model do jablečného ekosystému.

Cenově dostupný Apple displej

Na druhou stranu je také otázkou, jak by měl Apple k takovémuto zařízení přistoupit. Samozřejmě pro snížení ceny je nutné udělat pár kompromisů. Cupertinský gigant by mohl začít u celkového zmenšení, namísto 27″ úhlopříčky, jakou známe z již zmiňovaného Studio Displaye, by mohl po vzoru iMacu (2021) vsadit na 24″ panel s obdobným rozlišením kolem 4 až 4,5K. Nadále by ještě šlo ušetřit na použití displeje s nižší svítivostí, respektive obecně vyjít z toho, čím se pyšní právě onen 24″ iMac.

imac_24_2021_prvni_dojmy16
24" iMac (2021)

Bezesporu nejdůležitější by v tomto případě byla cena. Apple by se u takového displeje musel držet nohama na zemi a s jeho cenovkou nepřekračovat hranici 10 tisíc korun. Obecně lze říct, že by jablíčkáři uvítali klidně o něco slabší rozlišení a svítivost, pokud by bylo zařízení k dostání za „lidovou“ cenu a s elegantním designem, který by se sladil se zbytkem jablečné výbavy. Zdali se ale takovéhoto modelu vůbec někdy dočkáme je prozatím ve hvězdách. Aktuální spekulace a úniky totiž nic podobného nezmiňují.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.