Zavřít reklamu

Apple včera představil nový počítač Mac mini s čipy M2 a M2 Pro. Po dlouhém čekání jsme se tedy konečně dočkali. Cupertinský gigant vyslyšel prosby jablíčkářů a přišel na trh s cenově dostupným Macem mini, který s sebou přináší profesionální výkon. Doslova se tak trefil přímo do černého, což již nyní dokazují kladné reakce jablíčkářů po celém světě. Zatímco základní model s M2 můžeme považovat za přirozenou evoluci, konfigurace s čipem M2 Pro je výrazným krokem vpřed, na jakou jablíčkáři dlouho čekali.

Není se proto čemu divit, že si nový Mac mini získává nemalou pozornost jablíčkářů. Zařízení lze totiž nakonfigurovat s až 12jádrovým CPU, až 19jádrovým GPU, a až 32 GB jednotné paměti s propustností 200 GB/s (u čipu M2 jen 100 GB/s). Právě výkon čipu M2 Pro z Macu dělá perfektní zařízení pro náročné operace, především tedy pro práci s videem, programování, (3D) grafiku, hudbu a mnoho dalších. Díky mediálnímu enginu si také poradí s mnoha streamy 4K a 8K ProRes videa ve Final Cutu Pro, případně s color gradingem v neuvěřitelným 8K rozlišení v DaVinci Resolve.

Cena základní, výkon profesionální

Jak už jsme zmínili výše, nový Mac mini s M2 Pro naprosto dominuje s ohledem na svou cenu. V poměru cena/výkon zařízení zkrátka nemá konkurenci. Tato konfigurace je k dostáni již od 37 990 Kč. Pokud byste naopak měli zájem o M2 13“ MacBook Pro či M2 MacBook Air, zaplatíte za ně prakticky úplně stejně – pouze s tím rozdílem, že nedostanete profesionální, ale jen základní výkon. Tyto modely začínají na 38 990 Kč, respektive 36 990 Kč. Nejlevnější zařízení s profi čipsetem M2 Pro je až základní 14“ MacBook Pro, jehož cena ale začíná na 58 990 Kč. Už z toho je na první pohled jasné, co zařízení může nabídnout a jaké je jeho cenové srovnání s ostatními.

Právě to je něco, co doposud v jablečné nabídce chybělo. Fanoušci prakticky od příchodu prvních profesionálních čipů volali po novém Macu mini, který by si zakládal právě na těchto pravidlech – za málo peněz, spoustu muziky. Apple ale namísto toho až doposud prodával „high-end“ Mac mini s procesorem od Intelu. Tomu už naštěstí odzvonilo a nahradila jej konfigurace s čipem M2 Pro. Z tohoto modelu se tak prakticky ihned stal vůbec nejdostupnější profesionální Mac. Když k tomu ještě přidáme další benefity plynoucí z použití Apple Silicon, respektive rychlé SSD úložiště, vysokou úroveň zabezpečení a nízkou spotřebu energie, získáme prvotřídní zařízení, jehož konkurenci bychom hledali jen stěží.

Apple-Mac-mini-M2-and-M2-Pro-lifestyle-230117

Na druhou stranu si můžete klást otázku, jak je možné, že je i s čipem M2 Pro nový Mac mini tak levný? V tomto případě vše pramení ze samotného zařízení. Mac mini je dlouhodobě vstupní branou do světa jablečných počítačů. Tento model si zakládá na dostačujícím výkonu schovaném v malém těle. Stejně tak je nutné vzít v potaz, že se jedná o desktop. Na rozdíl od all-in-one iMaců či MacBooku nemá svůj vlastní displej, díky čemuž jsou jeho náklady podstatně nižší. Stačí k němu jen připojit klávesnici a myš/trackpad, monitor a můžete se rovnou pustit do práce.

S příchodem Macu mini s čipem M2 Pro Apple vyšel vstříc náročnějším uživatelům, pro které je pořádný výkon zcela klíčový, ale zároveň by chtěli na zařízení co možná nejvíce ušetřit. Právě proto je tento model vhodným kandidátem například do kanceláře pro práci. Jak už jsme zmínili výše, jablíčkářům takovýto Mac v nabídce zkrátka chyběl. Ti měli v případě desktopů na výběr pouze 24“ iMac s M1, nebo profesionální Mac Studio, který lze osadit čipy M1 Max a M1 Ultra. Buďto jste tedy sáhli po naprostém základu, nebo naopak po vrcholové nabídce. Tato novinka parádně vyplňuje prázdný prostor a přináší s sebou řadu nových příležitostí.

.