Zavřít reklamu

Apple nám začátkem června představil nový operační systém macOS 13 Ventura, jehož součástí je i podstatně vylepšený vyhledávač Spotlight. Ten se v první řadě dočká trošku novějšího uživatelského prostředí a řady nových možností, které by měly jeho efektivitu povznést na zcela novou úroveň. Vzhledem k oznámeným změnám se otevřela i poměrně zajímavá diskuze. Budou novinky vůbec dostačující a dokáže s nimi přesvědčit více uživatelů k používání Spotlightu?

Spotlight funguje v operačním systému macOS jakožto vyhledávač, který si hravě poradí s vyhledáváním interních souborů a položek, a stejně tak i s hledáním na webu. Mimo toho nemá problém s využitím Siri, díky čemuž může fungovat jako kalkulačka, prohledávat internet, převádět jednotky či měny a podobně.

Novinky ve Spotlightu

Z hlediska novinek toho málo rozhodně není. Jak už jsme zmínili výše, Spotlight se dočká o něco lepšího prostředí, od čehož Apple slibuje jednodušší navigaci. Všechny vyhledané položky se zobrazí v o něco lepším seřazení a práce s výsledky by tak měla být podstatně lepší. Z hlediska možností pak přichází Quick Look pro rychlý náhled souborů nebo možnost vyhledávání fotografií (napříč systémem z nativní aplikace Fotky a z webu). Aby toho nebylo málo, snímky půjde vyhledávat i na základě jejich polohy, lidí, scén či objektů, přičemž stejně tak bude k dispozici i funkce Live Text (živý text), která s použitím strojového učení dokáže přečíst text uvnitř fotek.

macos ventura spotlight

Pro podporu produktivity se ještě Apple rozhodl pro implementaci takzvaných rychlých akcí. Prakticky lusknutím prstu tak půjde Spotlight využít k nastavení časovače či budíku, vytvoření dokumentu či spuštění předem definované zkratky. Poslední novinka pak trošku souvisí s první zmiňovanou změnou – lepším zobrazením výsledků – jelikož uživatelé budou mít k dispozici podstatně detailnější informace po vyhledání umělců, filmů, herců, seriálů nebo podnikatelů/firem či sportu.

Má Spotlight potenciál přesvědčit uživatele Alfreda?

Řada jablíčkářů se dodnes místo Spotlightu spoléhá na konkurenční program Alfred. Ten funguje v praxi úplně stejně, a dokonce nabízí i nějaké další možnosti, které jsou ale k dispozici až v placené verzi. Když totiž na trh vstoupil Alfred, svými schopnostmi výrazně předstihl dřívější verze Spotlightu a spoustu jablíčkářů přesvědčil k jeho používání. Apple se naštěstí časem oklepal a dokázal schopnosti svého řešení přinejmenším vyrovnat, přičemž nabídl i něco, v čem má nad konkurenčním softwarem navrch. V tomto ohledu máme na mysli integraci Siri a jejích schopností. Alfred sice stejné možnosti dokáže nabídnout také, ale pouze v případě, kdy jste ochotni si za něj zaplatit.

V dnešní době jsou proto jablíčkáři rozdělení na dva tábory. V tom podstatně větším se lidé spoléhají na nativní řešení, zatímco v tom menším stále důvěřují Alfredovi. Není se proto čemu divit, že představením zmiňovaných změn začali někteří jablíčkáři uvažovat o návratu k jablečnému Spotlightu. Jenže je tady i jedno velké ale. S velkou pravděpodobností ti, kteří mají zaplacenou plnou verzi aplikace Alfred, od ní jen tak neodejdou. Alfred totiž v plné verzi nabízí možnost s názvem Workflows. V takovém případě pak program dokáže zaobstarat prakticky cokoliv a stává se z něj skutečně jeden z nejlepších nástrojů pro používání macOS. Akorát licence stojí 34 liber (za současnou verzi Alfred 4 bez nadcházejících velkých aktualizací), případně za 59 liber získáte licenci s doživotními aktualizacemi softwaru. Spoléháte se na Spotlight, nebo vám Alfred přijde užitečnější?

.