Zavřít reklamu

Apple představil macOS 13 Ventura. Operační systém macOS hraje obecně důležitou roli v našich životech a pomáhá nám být produktivnějšími, mezitím co nabízí i řadu parádních funkcí a vychytávek. Není se tedy čemu divit, že jde o jeden z nejoblíbenějších systémů od Applu. Letos se Apple zaměřuje na ještě větší vylepšení pro celý systém a velký důraz při tom klade na celkovou kontinuitu.

Nové funkce

Jednou ze zásadních novinek pro macOS 13 Ventura je funkce Stage Manager, jejíž cílem je podpořit produktivitu a kreativitu uživatele. Stage Manager je konkrétně správce oken, který pomůže s jejích lepší správou a organizací, seskupováním a možností vytvoření více pracovních ploch. Otevřít jej přitom půjde velice jednoduše z ovládacího centra. V praxi to pak funguje poměrně jednoduše – všechna okna se seskupují do skupin, přičemž aktivní okno zůstává nahoře. Stage Manager také nabízí možnost rychlého odhalení položek na ploše, přesouvaní obsahu za pomoci drag & drop a celkově tak podpoří zmiňovanou produktivitu.

Apple si letos také posvítil na Spotlight. Ten se dočká zásadního vylepšení a nabídne podstatně více funkcí, stejně tak i podporu pro Quick Look, Live Text a zkratky. Spotlight zároveň poslouží pro lepší získávání informací o hudbě, filmech a sportu. Tato novinka dorazí i do iOS a iPadOS.

Dalších změn se dočká nativní aplikace Mail. Mail byl delší dobu kritizován za absenci některých dnes již zásadních funkcí, které jsou pro konkurenční klienty již léta samozřejmostí. Konkrétně se tedy můžeme těšit na možnost zrušení odeslání, naplánování odeslání, návrhy pro sledování důležitých zpráv či připomínek. Stejně tak přijde i lepší vyhledávání. Takto si Mail opět polepší i na iOS a iPadOS. Jednou z nejdůležitějších součástí macOS je také nativní prohlížeč Safari. Apple proto přináší funkce pro sdílení skupin karet a možnost chatu/FaceTime se skupinou uživatelů, se kterou danou skupinu sdílíte.

Zabezpečení a soukromí

Základním pilířem jablečných operačních systémů je jejich zabezpečení a důraz na soukromí. macOS 13 Ventura v tomto samozřejmě nebude výjimkou, a proto Apple přináší novinku s názvem Passkeys s podporou Touch/Face ID. V takovém případě bude po vytvoření hesla přidělen unikátní kód, díky čemuž jsou záznamy odolné vůči phisingu. Funkce bude k dispozici na webu i v aplikacích. Apple také zmínil svou jasnou vizi. Rád by totiž viděl, aby Passkeys nahradily normální hesla a posunuly tak celkové zabezpečení ještě o úroveň dál.

Gaming

Gaming s macOS moc dohromady nejde. To víme už několik let a prozatím to vypadá tak, že se pořádných změn asi nedočkáme. Právě proto nás dnes Apple představil vylepšením grafického API Metal 3, které má zrychlit načítání a obecně nabídnou ještě lepší výkon. Cupertinský gigant při prezentaci také ukázal zbrusu novou hru pro macOS – Resident Evil Village – která využívá zmiňované grafické API a na jablečných počítačích jede báječně!

Propojení ekosystému

Produkty a systémy od Applu jsou moc dobře známy pro jednu zásadní vlastnost – společně tvoří dokonalý ekosytém, který je skvěle vzájemně propojen. A přesně to se nyní posouvá o úroveň výše. Pokud totiž na iPhonu budete mít hovor a přiblížíte se s ním k Macu, automaticky se vám na počítači zobrazí notifikace a možnost přesunutí hovoru na zařízení, kde jej zrovna chcete mít. Zajímavou novinkou je také možnost využít iPhone jako webkameru. Postačí jej připevnit na Mac a máte hotovo. Vše je samozřejmě bezdrátové a díky kvalitě kamery z iPhonu se tak můžete těšit na perfektní obraz. S tím pak také souvisí i portrétní režim, Studio Light (zesvětlení obličeje, ztmavení pozadí), využití ultraširokoúhlé kamery.

.