Zavřít reklamu

Google od svého založení ušel dlouhou cestu, během níž se nabídka jeho služeb velice rozrostla a zkvalitněla. Kromě standardní nabídky se s Googlem pojí i řada zábavných vychytávek, které mohou uživatelům zpříjemnit den. Představujeme vám 26 „Easter eggs“, skrytých ve vyhledávací liště Google.

Solitaire

Solitaire. Oblíbená karetní hra a jeden z nejtradičnějších prokrastinačních nástrojů. Zkusili jste ho někdy vygooglit? Zadejte do vyhledávací lišty výraz „Solitaire“ a kromě klasických výsledků vyhledávání se vám zobrazí možnost hrát online. Příjemnou zábavu!

Piškvorky

Oblíbenou kratochvílí ve školních lavicích bylo hraní tradičních piškvorek. Chtěli byste si ho připomenout, ale nemáte partnera ke hře? Google to vyřeší za vás. Stačí do lišty vyhledávání zadat výraz „Tic Tac Toe“ a zábava může začít. Pokud toužíte po skutečné výzvě, nastavte si obtížnost v levém horním rohu na „Impossible“.

Vyzkoušejte si chanuku

Chanuka je tradiční židovský svátek světel, během nějž si děti hrají s drejdlem (dreidel) – jedná se o jakousi příruční miniaturní káču s hebrejskými písmeny, kterou nyní můžete roztáčet i online – prostě jen do vyhledávací lišty Google zadejte „Spin dreidel“.

Korunou si hodím…

Kdy jste si naposledy hodili mincí? Ve chvílích, kdy se nemůžeme rozhodnout mezi dvěma možnostmi, je házení mincí vcelku užitečná pomůcka. Co dělat, když máte všechny peníze jen „na kartě“? Zadejte do Googlu „Flip a Coin“ a nechte umělou inteligenci rozhodnout za vás.

… nebo kostkou

Pokud vám virtuální Google kostka přijde jako nesmysl, pak jste asi ještě nikdy nehráli Člověče, nezlob se v rozjetém kodrcajícím vlaku. Pro kostku, kterou za vás Google hodí po zadání výrazu „Roll a Dice“, ale určitě najdete řadu dalších využití.

Nic pro pefekcionisty

Vyhledávací lišta Google skrývá i řadu překvapení, která působí na první pohled zbytečně, ale vybrané jedince asi dokáží patřičně rozčílit. Pokud jste perfekcionisti a máte rádi, když všechno lícuje, nezadávejte do Googlu výraz „Askew“. Varovali jsme vás.

Jeden vtípek pro jazykové nerdy…

Když do Google vyhledávače zadáte výraz „anagram“, Google se vás zeptá, jestli jste náhodou nemysleli „nag a ram“. Což je anagram slova „anagram“. Anagram. Nag a ram. Chápete.

…a jeden pro programátory

Při rekurzi dochází k tomu, že se určitá funkce opakuje stále dokola, respektive je volána dříve, než je dokončeno její předchozí volání. Rekurze je také tématem nejednoho vtipu a Google pochopitelně nemůže zůstat pozadu. Schválně zkuste do vyhledávače zadat výraz „Recursion“.

Jak dělá…?

Zkoušeli jste se někdy zamyslet nad tím, jaký zvuk asi vyluzuje panda? A co nosorožeč, netopýr nebo sokol? Když do Googlu zadáte „What Sound does a Dog make“, nabídne vám přehlídku několika zvířat a zvuků, které vydávají. Liška chybí.

Festivus

Festivus je svátek, který má svůj fiktivní původ v populárním komediálním seriálu Seinfeld, kde fungoval pod heslem „Festivus pro ty zbylé z nás“ jako jakási alternativa klasických Vánoc. Jedním ze symbolů tohoto svátku je hliníková tyč, která představuje protiklad k vánočnímu stromku. Zkuste si tipnout, co se vám ukáže na stránce po zadání výrazu „Festivus“ do vyhledávače Google.

Jste zvědaví?

Zajímavých informací není nikdy dost. Chcete-li jich pár získat, zkuste zadávat do Googlu výraz „I’m feeling curious“ nebo „fun facts“.

Návrat do minulosti

Když do Googlu zadáte výraz „Google in 1998“, naskočí vám stránka, připomínající to, jak Google vypadal před dvaceti lety. Ano, rok 1998 byl už před dvaceti lety.

…a nezapomeňte ručník

Nebylo by to ono bez odkazu na kultovního Stopařova průvodce po Galaxii Douglase Adamse. Zadejte do vyhledávací lišty Google výraz „The answer to life, the universe, and everything“, a zobrazí se vám kalkulačka s výsledkem 42.

Hra života

Když do Googlu zadáte výraz „Conway’s game of life“, na straně obrazovky se vám objeví jednoduchá animace. Jedná se o odkaz na „Hru života“, celulární automat, s jehož konceptem přišel v roce 1970 britský matematik John Horton Conway.

Legendární otazník

Určitě znáte herní klasiku Super Mario Bros. Zkuste příslušný výraz zadat do vyhledávače Google – po pravé straně se vám zobrazí důvěrně známý blok s otazníkem. To ale není všechno – zapněte na svém počítači zvuk a zkuste na otazník kliknout.

Sonic the Hedgehog

Fanoušci platformy Sega si v Google vyhledávání také přijdou na své. Po zadání „Sonic the Hedgehog“ do vyhledávací lišty se na pravé straně vaší obrazovky objeví legendární postavička. Poté, co na ni kliknete, získá svou „Super Sonic“ podobu.

Zerg Rush

Když do vyhledávací lišty Google zadáte výraz „Zerg Rush“, začnou být výsledky vyhledávání atakované hordami písmen „O“. Jedná se o odkaz na populární herní sérii StarCraft. Kolik výsledků se vám klikáním na písmena podaří zachránit?

Google akrobacie

Po zadání výrazu „Do a Barrel Roll“, stránka s výsledky vyhledávání udělá otočku o 360°. Tentýž akrobatický prvek provede stránka s výsledky vyhledávání po zadání výrazu „Z or R twice“.

Žravá klasika

Zkusili jste do vyhledávání Google zadat výraz „Pacman“? V rámci oslav třicátého výročí tohoto žlutého „žravého“ klasika Google spustil možnost zahrát si online miniverzi Pacmana. Znáte lepší okamžitý způsob zabití nudy?

Sestřelte je všechny

V Google vyhledávání přepněte na vyhledávání obrázků a do vyhledávací lišty zadejte výraz „Atari Breakout“. A nám už nezbývá než popřát vám příjemnou zábavu.

Mezi Kevinem Baconem a zbytkem světa

Když do vyhledávání Google zadáte jméno libovolné celebrity, následované výrazem „bacon number“, zobrazí se vám výsledek, ukazující, kolik stupňů odloučení dělí dotyčného od Kevina Bacona. Jedná se o odkaz na princip šesti stupňů odloučení a dávné prohlášení Kevina Bacona, že už pracoval s každým člověkem v Hollywoodu, případně pracoval s někým, kdo pracoval s někým, kdo…

Zpátky v roce 2017

Co pro vás symbolizuje rok 2017? Je to hit Despacito? A co takhle fidget spinnery? Pokud vám tato uklidňující hračka chybí, zadejte do Google vyhledávání výraz „spinner“. Pak už si jen zvolte styl „spinnování“, který vám nejvíce vyhovuje.

Neztraťte tempo

Google se snaží vyjít vstříc i muzikantům.Pokud do Google vyhledávání zadáte výraz „metronome“ a nastavíte tempo, můžete si užít cvičení, hraní nebo zpěv v tom správném tempu.

Jak je na tom Google?

Jen Barber z IT Crowd by vám vysvětlila, proč byste v žádném případě neměli do Googlu zadávat výraz „Google“. Můžete se ale Googlu zeptat, jestli běží, respektive položit mu otázku „Is Google Down“. Odpověď vás nepřekvapí.

Dinosauří maraton

Věděli jste, že zábavu si můžete užít i bez internetového připojení? Spusťtte Google a odpojte svůj počítač od internetu. Zobrazí se vám chybové hlášení o absenci internetového připojení. Na obrazovce se ale objeví i dinosaurus, kterého stiskem mezerníku rozpohybujete a můžete si zahrát hru, v níž přeskakuje kaktusy.

Google vodováha

Pro tento trik přejděte z desktopové na mobilní verzi vyhledávače Google. Do ní pak zadejte výraz „Bubble Level“ a váš smartphone se promění ve (více či méně) funkční vodováhu.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více