iWant

O nový iPhone 8 není takový zájem. Mohou za to i nafouklé baterie

iWant

Tisková zpráva: Ačkoliv každý předešlý model vévodil žebříčku nejprodávanějších telefonů a z pultů mizel přímo nadzvukovou rychlostí, po novém iPhone 8 prakticky neštěkne pes. Díky o polovinu nižší poptávce, než byly původní předpoklady, musela společnost dokonce utlumit výrobu. Co tuto situaci zapříčinilo?

Apple nepřišel s ničím převratným

Skleněný přírůstek rodiny Apple s číslem 8 neurazí, ale ani nenadchne. Oproti předchozímu modelu má jen lehce upravený design, bezdrátové nabíjení, výkonnější procesor A11 Bionic a možnost režimu portrétního nasvícení. To vše za velmi ambiciózní ceny, které startují na 20 990 Kč, což se uživatelům zdá trochu přemrštěné.

Prodejnosti samozřejmě moc nepomohly ani fotografie nafouklých baterií šířící se sociálními sítěmi. Na kaz, který poškodil konstrukci telefonu natolik, že jste ho mohli rovnou dojít vrátit, upozornilo hned několik desítek zákazníků. Dalším důvodem, proč o iPhone 8 není zájem, je iPhone X, který je jak vzhledově, tak i funkčně mnohem zajímavější.

Nové telefony, zastaralé tarify

Další věcí, která může prodejnost nových telefonů z části ovlivnit, je zastaralá nabídka mobilních tarifů, které i po nedávném upgradu stále patří do doby kamenné. Málo dat, vysoká cena. A takový iPhone 8 je vám bez mobilního internetu vlastně úplně nic. Abyste jej mohl naplno využívat, je třeba být online prakticky nonstop. Velká spousta uživatelů se tak musí omezovat, aby po týdnu nevyčerpala FUP, nebo si připlatit.

Jak mít data pod kontrolou?

Mobilní data se dají u iPhonů jednoduše vypnout nebo zapnout u každé aplikace zvlášť v sekci Nastavení > Mobilní data. Aplikace, kterým povolíte čerpání dat, budou používat mobilní datové připojení, ostatní budou aktivní, pouze pokud se připojíte k Wi-Fi. Samozřejmě si také můžete zkontrolovat, která aplikace kolik „žere“ a podle toho se přizpůsobit.

Datové tarify: Kde jsou k dostání?

Ideálním východiskem z prekerné tarifové situace by mohly být čistě datové tarify. Ty ale nejsou ale zatím příliš k dostání, alespoň ne u „velké trojky“. Najdete je spíše v nabídce některých virtuálních operátorů, a i u nich není příliš z čeho vybírat. Volat i psát SMS se dnes přitom dá jednoduše skrze aplikace jako je Viber, Whats App a Messenger. Neomezené tarify jsou proto spíše takovým přežitkem.

Speciální tarify pro iPhone

Že jste o ničem takovém neslyšeli? Tarify pro iPhone spatřily světlo světa těsně předtím, než vyšel legendární model 3G. Například v Nizozemsku nabízel operátor T-Mobile iPhone 3G tarif od 29.95 euro (150 volných minut volání, 150 SMS zpráv a neomezená data). A dnes, kde nic, tu nic. Přitom přesně o něco takového by měli majitelé přístrojů s nakousnutým jablkem zájem.