Zavřít reklamu

Jsou to dva roky, co je zde s námi čip M1. Jsou to dva roky, co nám Apple ukázal svůj MacBook Air s čipem M1, který, i když má už svého nástupce, je pořád v nabídce společnosti. Je to ale vhodný vstupní laptop do světa macOS a obhájí si tento stroj svou aktuální cenovku? 

Pořád mě udivuje, že na to, jak je Apple obrovská společnost, je jeho portfolio poměrně malé. Místo toho, aby přinesl větší paletu produktů o různých jejich možnostech a vlastnostech, se nám v jeho případě stává spíše to, že se portfolio různě překrývá a má jen minimum rozdílů (viz iPhone 13/14, iPad 10. generace/iPad Air 5. generace atd.).

Letos v červnu představila společnost na akci WWDC22 M2 MacBook Air, tedy nástupce nyní dva roky starého modelu, který si bere designový jazyk ze 14 a 16“ MacBooků Pro ale zvyšuje svůj výkon právě díky implementaci čipu nové generace. Jeho cenu ale Apple nasadil nad M1 MacBook Air, který tím pádem v nabídce zůstal a nevypadl z ní (což se původně očekávalo).

Jaký model má vyšší hodnotu? 

Apple má aktuálně dva stroje, které můžeme za vstupní zařízení do světa macOS považovat. Tím úplně nejdostupnějším řešením je Mac mini, jenže ten je omezený v tom, že pokud si k němu budete muset přikoupit periferie, tak se paradoxně dostanete ještě nad cenu M1 MacBooku Air, který má Apple naceněný na 29 990 Kč. V rámci aktuální Black Friday však k jeho nákupu v Apple Online Store dostanete 3 600 Kč na dárkové kartě Apple Storu, v různých APR a e-shopech jej pak lze sehnat za částku kolem 25 tisíc Kč. Má i tak smysl do něho ale jít, nebo mířit výš?

Nebudeme teď řešit, jak moc nároční uživatelé jste, a jestli je to počítač zrovna pro vás. Uvažujme tak, že o něm uvažujete. Budeme-li tedy počítat s rozdílem od M2 MacBooku Air, který lze nyní sehnat za částku kolem 32 tisíc Kč, nebo při plné ceně 36 990 Kč v Apple Online Store dostat stejných 3 600 na dárkovou kartu, je zde rozdíl 7 tisíc Kč. Co si za tento rozdíl můžete u Applu pořídit? Třeba AirPody Pro 2. generace, jinak už jen doplňky. A teď dejme na jednu stranu vah M1 MacBook Air a AirPody Pro 2. generace a na druhou M2 MacBook Air. Na jaké straně bude přítomna větší hodnota?

Investice do budoucnosti 

Osobně zastávám názor, že M1 běžnému uživateli stačí. Ostatně s ní již přes rok pracuji právě v Macu mini, a vím, že klidně ještě přes rok bez obtíží budu. Jenže tento čip je zde s námi právě už dva roky, kdy už má také svého nástupce. Logika věci mi tedy velí, proč kupovat dva roky staré železo, a nezahodit možnost vlastnit AirPody ale spíše investovat do budoucnosti tím, že si právě pořídím novější, výkonnější a modernější variantu počítače? 

I když jsou tyto dva stroje vizuálem úplně jinde, i když je novinka jasně vpředu díky novějšímu čipu, i když je zde MagSafe a větší displej (i když s výřezem), je ten cenový rozdíl příliš malý na to, aby mělo smysl jít do staršího modelu. Rozhodně tím nechci říci, aby Apple M2 MacBook Air zdražil, to rozhodně ne, ale spíše to, že mi paradoxně jako lepší volba pro koupi prvního Macu přijde právě pořídit si novější model než ten dvouletý, a navíc s dosluhujícím designem. Leda kdyby jej Apple ve své základní cenovce zlevnil tak, jak jej nyní seženete v rámci různých promo akcí, by tento krok dával smysl.

MacBook Air koupíte například zde

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Řekl bych že většina běžných uživatelů M2 nepotřebuje.
  Navíc to cenové srovnání trochu pokulhává, rozdíl tam stále je protože slevy jsou na oba typy.

  Koupil jsem před týdnem macbook m1 s 16 gb ram za 30tisic s dph a to by mělo být na druhé straně toho srovnání. 16 gb vs 8gb do budoucnosti a ne sluchátka..Pak ten výsledek bude jiný 😉

  Vidím to přesně naopak. Rozdíl ve value téměř nulový. M2 proti M1 uživatel vůbec nepozná, větší displej o jeden řádek textu prakticky taky ne. Kupovat novější model kvůli designu je emocionální rozhodnutí a ne racionální. A ten cenový rozdíl 7 tisíc je dost velký na to, aby ho člověk využil jinak, i kdyby si za něj měl užít třeba Eurovíkend.

  Ja som v dobe predstavenia M1 Airu kupil Intel verziu s i5 stvorjadrom. Chyba lávky, rok som na nom fungoval, az som ho predal a kupil M1 verziu, to sa rozhodne oplatilo vymenit, ale urcite by som neuvazoval menit za M2, nema to vyznam.

  Článek o ničem, resp spíše zavádějící, bez relevantních informací, pouze se snižující na odkaz k designu. Osobně jsem před pár dny pořídil starší M1 s 16GB RAM a 256GB SSD za cca 30 tis.Kč. A to na základě srovnávacích recenzí s M2 v odpovídající základní výbavě. Stačí si najít videa kde M1 uživatelé porovnávají i s verzí Pro při zpracování videa apod. Jako pracovní nástroj, který bude nejvíce vytížen Office produkty a AutoCAD (převážně v režimu 2D) bude plně dostačující i na dalších pár let, vč. provozu s Windows.
  Design nové M2 mě osobně přijde jako krok spět, ztrácí se elegance předchozích modelů Air a s ohledem na položení rukou je ergonomicky horší.

  Měl jsem 3 roky starý Air i5 16GB 500 SSD, minuly měsíc jsem bohužel koupil Air M2 16GB 500 SSD za 50 tisíc a svého rozhodnutí lituji. Drobnější klávesnice, lepší ergonomie, povedený stylový design starého typu byla deviza k nezaplacení. Současná M2 vypadá jako Acer, DELL či cokoli jiného. Jinými slovy, měl jsem jít do M1.

  M2 se určitě nevyplatí a paradoxně bude i pro běžného uživatele horší než M1. M2 s 256ssd má 2x horší rychlost čtení a zápisu, což nejenže běžný uživatel pozná, ale Apple hojně využívá SSD aby uvolnil ram, výsledkem pak je že v některých testech je až 5x pomalejší než M1. I kdyby jsme uvažovali o 512gb M2 který tímto netrpí je cena už o 12000kc jinde, výměnou za to získáte stroj který je o 15% rychlejší, ovšem jen v prvotní chvíli, protože v článku vychvalovany design má o mnoho horší odvod tepla než M1, pokud tedy chcete po obou macboocich práci která je skutečně zatíží bude M2 512 gb rychlejší jen v první chvíli. Pokud někdo chce M2 má smysl si připlatit a jít do macbooku pro. Pro všechny ostatní je daleko lepší levnější M1. M2 je v základní konfiguraci jen módní doplněk, kdy za více peněz získáte v některých situacích katastroficky horší výkon.

  Aktuálně vybírám nový MB a volba padla na MBA. Po přečtení mnoha recenzí mě také přijde rozumnější kopit MBA M1 16gb 256gb než jít do MBA M2.

celý text

Čtěte více.