Zavřít reklamu

Přechod z procesorů Intel na vlastní řešení Apple Silicon přinesl řadu změn. Jablečné počítače se sice dočkaly skvělého nárůstu ve výkonu a větší úspornosti, ale určitě také nesmíme zapomenout na případná negativa. Apple totiž zcela změnil architekturu a od zajeté x86 přešel na ARM, což se jasně ukázalo jako správná volba. Macy z posledních dvou let mají rozhodně co nabídnout a svými možnostmi neustále překvapují.

Vraťme se ale ke zmiňovaných negativům. Za obecně nejrozšířenější nedostatek bychom mohli označit chybějící možnost pro spuštění (Boot Camp) Windows či jeho virtualizaci v normální podobě. K tomu došlo právě změnou architektury, kvůli čemuž už není možné rozjet standardní verzi tohoto operačního systému. Z počátku se také častokrát hovořilo o ještě jedné nevýhodě. Nové Macy s Apple Silicon si nedokážou poradit s připojenou externí grafickou kartou neboli eGPU. Tyto možnosti pravděpodobně blokuje přímo Apple a má k tomu své důvody.

eGPU

Než se přesuneme k tomu hlavnímu, pojďme si ještě v rychlosti shrnout, co jsou vlastně externí grafické karty a k čemu slouží. Jejich myšlenka je totiž poměrně povedená. Například laptopu má dodat dostatek potřebného výkonu i přesto, že se jedná o přenosný notebook, do něhož by se tradiční desktopová karta jednoduše nevešla. Připojení v takovém případě probíhá přes rychlý standard Thunderbolt. V praxi je to tedy poměrně jednoduché. Máte starší laptop, připojíte k němu eGPU a rázem se můžete pustit do hraní.

egpu-mbp

Ještě před příchodem prvních Maců s Apple Silicon byly eGPU poměrně častým společníkem pro jablečné laptopy. Ty totiž byly známy tím, že zrovna moc výkonu nenabízely, obzvláště tedy verze v základních konfiguracích. Právě proto byly eGPU pro některé jablíčkáře naprostou alfou a omegou pro jejich práci. Něco takového už ale s velkou pravděpodobností definitivně končí.

eGPU a Apple Silicon

Jak už jsme zmínili hned v úvodu, s příchodem Maců s čipy Apple Silicon Apple zrušil podporu pro externí grafické karty. Na první pohled ale není úplně jasné, proč k tomu vlastně došlo. Moderní eGPU totiž stačilo připojit k jakémukoliv zařízení, které disponovalo alespoň Thunderbolt 3 konektorem. Tohle splňují veškeré Macy od roku 2016. I přesto ale novější modely takové štěstí už nemají. Není se proto čemu divit, že se tak mezi jablíčkáři otevřela poměrně zajímavá diskuze o tom, proč ke zrušení podpory vlastně došlo.

Blackmagic-eGPU-Pro

Přestože na první pohled nemají novější jablečné počítače jediný důvod nepodporovat eGPU, ve skutečnosti je hlavním problémem právě onen samotný čipset ze série Apple Silicon. Přechod na vlastní řešení se ekosystém od Applu ještě více uzavřel, přičemž kompletní změna architektury tento fakt o to více podtrhává. Proč tedy došlo ke zrušení podpory? Apple se rád vychloubá možnostmi svých nových čipů, které nabízejí mnohdy až dechberoucí výkon. Současnou chloubou je například Mac Studio s čipem M1 Ultra. Ten po stránce výkonu dokonce přeskakuje některé konfigurace Macu Pro, přestože je mnohonásobně menší. Svým způsobem lze říct, že podporou eGPU by Apple částečně podkopával své vlastní výroky o dominantním výkonu a sám by tak připouštěl jistou nedokonalost vlastních procesorů. Tohle tvrzení je každopádně nutné brát s rezervou. Jedná se totiž o domněnky uživatelů, které oficiálně nebyly nikdy potvrzeny.

Každopádně ve finále to Apple vyřešil po svém. Nové Macy si s eGPU jednoduše nerozumí, protože nemají k dispozici potřebné ovladače pro správné fungování. Ty totiž vůbec neexistují. Na druhou stranu je také otázkou, zda podporu pro externí grafické karty ještě vůbec potřebujeme. V tomto ohledu se vracíme k samotnému výkonu Apple Silicon, který v mnoha případech předčí očekávání uživatelů. Přestože pro někoho může být eGPU skvělým řešením, lze obecně říct, že chybějící podpora většině jablíčkářů vůbec nechybí.

.