Zavřít reklamu

Nedílnou součástí všech generací Apple TV jsou ovladače. Apple toto příslušenství neustále vyvíjí, přičemž zohledňuje nejen nejnovější trendy a technologie, ale také požadavky a zpětnou vazbu ze strany uživatelů. V dnešním článku si připomeneme všechny dálkové ovladače, které kdy Apple vyrobil. A to nejen ty k Apple TV.

První generace Apple Remote (2005)

První dálkový ovladač z produkce Applu byl poměrně jednoduchý. Měl obdélníkový tvar a byl vyrobený z bílého plastu s černou vrchní částí. Jednalo se o nenákladný, kompaktní dálkový ovladač, který sloužil k ovládání médií nebo prezentací na Macu. Byl vybavený infračerveným senzorem a integrovaným magnetem, díky kterému jej bylo možné přichytit k boční straně Macu. Kromě Macu bylo možné za pomoci tohoto ovladače ovládat také iPod, podmínkou ale bylo umístění iPodu do docku s infračerveným senzorem. První generace Apple Remote sloužila také k ovládání Apple TV první generace.

Druhá generace Apple Remote (2009)

S příchodem druhé generace Apple Remote došlo k výrazným změnám po stránce designu i funkcí. Nový ovladač byl lehčí, delší a štíhlejší, a původní světlý plast byl nahrazen elegantním hliníkem. Ovladač Apple Remote druhé generace byl také opatřen černými plastovými tlačítky – kruhovým směrovým tlačítkem, tlačítkem pro návrat na domovskou obrazovku, tlačítky pro ovládání hlasitosti a přehrávání nebo třeba tlačítkem pro ztlumení zvuku. Na zadní straně ovladače se nacházel prostor pro umístění kulaté CR2032 baterie, a kromě infračerveného portu byl tento ovladač vybaven také Bluetooth konektivitou. Tento model bylo možné použít k ovládání druhé a třetí generace Apple TV.

První generace Siri Remote (2015)

Když Apple vydal čtvrtou generaci své Apple TV, rozhodl se také přizpůsobit příslušný dálkový ovladač jejím funkcím a uživatelskému rozhraní, které bylo nyní více zaměřené na aplikace. Došlo nejen ke změně názvu ovladače, který v některých regionech nabízel podporu hlasové asistentky Siri, ale také ke změně jeho designu. Apple se zde zcela zbavil kruhového ovládacího tlačítka a nahradil jej ovládací dotykovou plochou. Uživatelé mohli ovládat aplikace, uživatelské rozhraní operačního systému tvOS nebo třeba hry za pomoci jednoduchých gest a klikání na zmíněnou plochu. Siri Remote byl dále vybaven také tradičními tlačítky pro návrat domů, ovládání hlasitosti nebo třeba aktivaci Siri, a Apple k němu přidal také mikrofon. Siri Remote bylo možné nabíjet za pomoci Lightning kabelu, a kvůli ovládání her byl tento ovladač opatřen také pohybovými senzory.

Siri Remote (2017)

Dva roky po vydání Apple TV čtvrté generace přišla společnost Apple s novou Apple TV 4K, jejíž součástí byl také vylepšení ovladač Siri Remote. Nejednalo se o zcela novou generaci předchozí verze, Apple zde ale provedl pár změn po designové stránce. Tlačítko Menu se dočkalo bílého kroužku po svém obvodu, a Apple zde také vylepšil pohybové senzory pro ještě lepší hráčské zážitky.

Druhá generace Siri Remote (2021)

Letos v dubnu společnost Apple představila novou verzi své Apple TV, kterou vybavila zcela nový ovladačem Apple TV Remote. Tento ovladač si vypůjčil pár designových prvků od ovladačů předchozích generací – vrátilo se například ovládací kolečko, které nyní disponuje také možností dotykového ovládání. Ke slovu opět přišel hliník coby převládající materiál, a nechybí ani tlačítko pro aktivaci hlasové asistentky Siri. Apple TV Remote nabízí konektivitu Bluetooth 5.0, opět se nabíjí přes Lightning port, ale oproti předchozí generaci zde chybí pohybové senzory, kvůli čemuž nelze tento model použít k hraní her.

.