Zavřít reklamu

Steve Jobs je znám nejen jako spoluzakladatel a bývalý ředitel společnosti Apple. Jeho kariéra je spjatá také se společnostmi NeXT nebo třeba Pixar. Jak se vlastně z Graphics Group, spadajícího pod Lucasfilm, stal Pixar, a jak vypadala cesta tohoto studia na výsluní filmového průmyslu?

Když Steve Jobs odešel v roce 1985 ze své firmy Apple, založil nejprve vlastní počítačovou firmu s názvem NeXT. V rámci aktivit NeXTu odkoupil Jobs o něco později od společnosti Lucasfilm její divizi Computer Graphics, která byla zaměřená na počítačovou grafiku. V době, kdy k akvizici došlo, pracoval pro Computer Graphics tým, složený ze zdatných techniků a tvůrců, odhodlaných pracovat na kvalitních, počítačově animovaných snímcích.

Steve Jobs NeXT pocitac
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

K tomu, aby to bylo možné vůbec realizovat, ale chyběla potřebná technika, proto se Jobs chtěl nejprve zaměřit na výrobu příslušného hardwaru. Jedním z produktů, který v rámci této snahy spatřil světlo světa, byl supervýkonný Pixar Image Computer, který vzbudil zájem například i v oblasti zdravotnictví. Vzhledem ke své vysoké ceně, která již tehdy činila úctyhodných 135 tisíc dolarů, se ale tento stroj nedočkal kdovíjak vysokých prodejů – podařilo se prodat pouhých sto kusů.

Mnohem většího úspěchu se studio Pixar dočkalo ve chvíli, kdy své síly spojilo se společností Disney. Vedení Walt Disney Studios mělo zájem o zmíněný Pixar Image Computer pro účely projektu Computer Animation Production System (CAPS). Netrvalo dlouho, a s využitím nové animační metody vznikl snimek The Rescuers Down Under. Společnost Disney postupně plně přešla na digitální tvorbu, a s využitím pixarovské technologie RenderMan vyprodukovala například snímky Propast a Terminátor 2.

Poté, co se krátkometrážní animák Luxo Jr. dočkal oscarové nominace, a o dva roky později putovala cena Akademie za dalším krátkometrážním animovaným snímkem Tin Toy, se Jobs rozhodl prodat hardwarovou divizi společnosti Pixar, a hlavním příjmem firmy se tak definitivně stala filmová produkce. Zpočátku šlo o krátké animované snímky nebo reklamní spoty, počátkem devadesátých let se ale společnost Disney rozhodla zafinancovat první animovaný celovečerní snímek od Pixaru. Jednalo se o Toy Story – Příběh hraček, který se prakticky okamžitě stal filmovým trhákem a sklízel rekordy v návštěvnosti. Když se Steve Jobs vrátil v roce 1997 zpět do Applu, Pixar se pro něj svým způsobem stal vedlejším zdrojem příjmů. Nutno podotknout, že velmi výdělečným zdrojem. O provoz Pixaru se postupně začali starat ostatní, a z dílny Pixaru následně vzešla celá řada velmi úspěšných snímků od Příšerek s.r.o. nebo Hledá se Nemo až po Úžasňákovy, V hlavě, Auta nebo třeba jeden z nejnovějších – Proměna.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více