Zavřít reklamu

Právě dnes si můžeme připomenout 10 let od úmrtí vizionáře a CEO společnosti Apple Steva Jobse. Místo smutnění ale chceme vzpomenout spíše na jeho úspěchy, díky kterým dokázal spolu s hrstkou spolupracovníků vybudovat takovou společnost, jakou je Apple dnes. Podívejte se tedy na 10 nejzajímavějších, a u mnohých také nejúspěšnějších, produktů společnosti, avšak s jednou Stevovo soukromou odbočkou.

Apple I (1976) 

Co může být v historii společnosti a jejího zakladatele Steva Jobse důležitější, než vůbec první produkt? Apple I byl prvním osobním počítačem s označením Apple, i když vlastně počítačem tak, jak jej známe dnes, úplně nebyl. Chybělo šasi, napájecí zdroj, monitor i klávesnice. Jednalo se vlastně pouze o základní desku s 60 čipy, která byla určena spíše pro kutily, kteří si dodali i potřebný software. I tak byla hodnota toho počítače se 4kb RAM 666,66 dolarů.

Steve Jobs

Apple II (1977) 

Oproti prvnímu počítači společnosti měl ten druhý už podobu skutečného, a především použitelného, zařízení. Byl osazen 8bitovým mikroprocesorem MOS Technology 6502, přičemž 4 kb paměti RAM zůstaly zachovány. Disponoval ale také kazetovým přehrávačem a podporou programovacího jazyka Integer BASIC zabudovanou do ROM (který napsal spoluzakladatel Applu Steve Wozniak). Logicky se navýšila i cena, která byla 1 289 dolarů v případě základní verze. Ta se dočkala ještě rozšíření v podobě verzí II Plus, IIe, IIc a IIGS. Apple II byl první počítač, který kdy tehdejších lidí mohla vidět na vlastní oči. Jednalo se o prodejní hit a společnost Apple začala pracovat na plné obrátky.

Macintosh (1984) 

Slávu samotného počítače přeurčila už sama jeho reklama, která parafrázovala román 1984 anglického spisovatele George Orwella. Velký bratr zde bylo IBM. Vtip je v tom, že ač reklama patří mezi ty nejúspěšnější v historii tohoto průmyslu, sama reklamovaný produkt vůbec neukázala. Nově jej pak parafrázovala ještě společnost Epic Games, která jí upozorňovala na podle ní nekalé praktiky App Storu. Macintosh pak byl první počítač, který popularizoval grafické uživatelské rozhraní.

NeXT Computer (1988) 

Kariérní historie Steva Jobse neobsahovala jen společnost Apple. V roce 1985 ji totiž musel opustit a o tři roky později založil svou společnost NeXT Computer. Vložil do ní kapitál 7 milionů dolarů a už po prvním roce existence hrozil společnosti bankrot. Vše vyřešil miliardář Ross Perot, který Jobse zainvestoval a ten tak mohl v roce 1990 představit první produkt NeXTu. Jeho „Workstation“ byla technologicky velice pokročilá, ale také extrémně drahá, protože stála 9 999 dolarů. Historie NeXTu byla zpečetěna s návratem Jobse do Applu, tedy v toce 1997, kdy ji Apple odkoupil.

iMac (1998) 

Applu hrozil krach. Společnosti se totiž vždy nedařilo tak, jako nyní. Také proto znovu oslovila Jobse, aby se vrátil. iMac G3 byl pak prvním produktem, který z dílny společnosti po jeho navrácení vzešel. A byl to hit. Tento all-in-one počítač vynikal svým designem, na kterém se podílel i Jony Ive. Průsvitné barevné plasty lákaly k používání počítače, který mezi tou záplavou všech ostatních různě béžových jednoduše vynikal. Uznání si získal i za použití tehdy ještě ne tak používaných USB portů. Úspěšnost produktu dokládá i fakt, že jej Apple ve svém portfoliu drží dodnes.

iBook (1999) 

Laptop iBook byl vlastně přenosnou podobou iMacu, představeného o rok dříve. I on byl vybaven procesorem PowerPC G3, USB, ethernetem, modemem a optickou mechanikou. Na objednávku ale mohl disponovat i bezdrátovým připojením Wi-Fi – to jako vůbec jeden z prvních přenosných počítačů. Jednalo se o další hit, který se přestal vyrábět až v roce 2006, kdy jej nahradilo už všem dobře známé označení MacBook.

iPod (2001) 

Drobný, kompaktní a s pamětí na tisíc skladeb, které s sebou budete moci nosit kamkoli – tak byl prezentován iPod, tedy multimediální přehrávač, který dal vzniknout celé rodině produktů. I když to nebylo první zařízení, které mohlo po vašich kapsách přehrávat hudbu, zaujalo nejen svou podobou, ale také ovládáním. Ikonické kruhové tlačítko pak bylo charakteristické pro celou řadu, která poté dostala označení Classic. Následovaly totiž i taková zařízení, jako iPod shuffle nebo iPod Nano. V aktuálním portfoliu společnosti pořád iPod najdete, jedná se o 7. generaci iPodu touch, která nicméně pořád zvládá iOS 15.

iPhone (2007) 

Telefon iPhone je samozřejmě jedno z nejdůležitějších zařízení, které dalo směr doslova celému mobilnímu odvětví. Vzbudilo nejen rozruch, ale i posměch. Vždyť první generace byla vlastně jen telefonem, internetovým prohlížečem a hudebním přehrávačem. To byly také ty funkce, které na podiu Steve Jobs opakoval pořád dokola. To hlavní ale bylo ve smyslu ovládání zařízení, kdy jsme se mohli konečně zbavit všech dotykových per a začít displej mobilního telefonu konečně používat jen svými prsty. Až iPhone 3G a druhá verze operačního systému, tehdy ještě jmenovaná jako iPhone OS, přinesl App Store a z iPhonu udělal plnohodnotné chytré zařízení.

MacBook Air (2008) 

Byl lehký, tenký, elegantní a Steve Jobs jej při představení na podiu konference Macworld vytáhl z papírové obálky. Pro jeho tenké fyzické rozměry jej pak označil jako „nejtenčí notebook na světě“. Díky svému unibody hliníkovému designu pak určil vzhled celému portfoliu přenosných počítačů společnosti, která tak ustoupila od sestavování počítačů z více vrstev. Je ale pravdou, že forma zde převládala nad funkcemi. Už tehdy byl přítomen jediný USB port, chyběla optická mechanika, špičkou rozhodně nebyl ani 1,6GHz procesor Intel Core 2 Duo, 2 GB 667MHz DDR2 RAM a 80GB pevný disk.

iPad (2010) 

Přerostlý iPhone – tak se také iPadu říkalo. Podobně jako u iPhonu ale udal směr. Do té doby lidé tablety neznali, používali leda čtečky knih. Také proto, když přišla na trh konkurenční zařízení s Androidem, mnozí jim říkali také iPad, i když to nemělo se společností Apple nic společného. Až posléze se vžilo právě označení, které známe dnes, tedy tablet. Vyjma chybějících telefonních hovorů ale iPad uměl to, co menší iPhone, jen to poskytoval na větším displeji, ideálnímu ke konzumaci veškerého digitálního obsahu. Ostatně tyto dvě produktové linie spolu s různými odlišnostmi sdílely stejné označení operačního systému až do roku 2019, kdy Apple na WWDC představil samostatný iPadOS.

.