iWant

OS X Mountain Lion brzdí rychlost Wi-Fi 802.11ac v novém MacBooku Air

iWant

Jednou z největších novinek na WWDC představených MacBooků Air byla přítomnost nového standardu bezdrátového připojení – Wi-Fi 802.11ac. Ten využívá zároveň 2,4GHz a 5GHz pásmo, jenže bylo zjištěno, že současný OS X Mountain Lion nedovoluje dosáhnout nejvyšších možných rychlostí.

macbook-air-802.11ac

Ve svém testování nejnovějšího 13palcového MacBooku Air k tomuto zjištění dospěl Anand Lai Shimpi z AnandTech. Nejvyšším rychlostem při přenosu souborů na protokolu 802.11ac brání softwarový problém v OS X Mountain Lion.

V testovacím nástroji iPerf se rychlost dostala až na 533 Mbit/s, ale při reálném používání Shimpi narazil na maximální rychlosti 21,2 MB/s či 169,6 Mbit/s. Nepomohlo ani různé přepojování routerů, vypnutí všech bezdrátových zařízení v dosahu, zkoušení jiných ethernetových kabelů ani jiných Maců či PC.

Nakonec Shimpi zúžil problém na dva síťové komunikační protokoly – Apple Filling Protocol (AFP) a Server Message Block (SMB) od Microsoftu. Další bádání pak ukázalo, že OS X nerozděluje proud bajtů do správně velkých segmentů, a proto je výkon nového protokolu 802.11ac limitován.

„Špatnou zprávou je, že nový MacBook Air je schopen dosáhnout přes protokol 802.11ac úžasných přenosových rychlostí, ale při přenosu souborů mezi Macem a PC jich nedocílíte,“ píše Shimpi. „Dobrou zprávou je, že je tento problém čistě softwarový. Už jsem své poznatky předal Applu a hádám, že by měla vyjít aktualizace softwaru, která tento problém vyřeší.“

Schopnosti nového MacBooku Air prozkoumal také server Ars Technica, který tvrdí, že tento stroj s protokolem 802.11ac běžící na Windows 8 v Boot Campu dosahuje výrazně vyšších přenosových rychlostí než operační systém od Applu. Že má Microsoft o něco rychlejší přenosové rychlosti, by nebylo vzhledem k zaměření na korporátní sféru zas až takovým překvapením, nicméně rozdíly jsou až příliš velké, aby byly vysvětleny pouhou síťovou optimalizací. Windows jsou zhruba o 10 procent rychlejší při přenosu přes Gigabit Ethernet, o 44 procent rychlejší přes 802.11n a dokonce o 118 procent rychlejší přes 802.11ac.

Jedná se nicméně o první jablečný produkt s novým protokolem bezdrátového připojení, a tak můžeme očekávat nápravu. Problém se navíc objevil i v Developer Preview nového OS X Mavericks, což znamená, že omezení rychlostí v OS X Mountain Lion není úmyslné.

Zdroj: AppleInsider.com
Wi-Fi 802.11 ac icon