Zavřít reklamu

Minulý rok Apple aktualizoval většinu svých produktů z rodiny Mac, přes MacBooky po iMacy, dokonce i dlouho zanedbávaný Mac Pro. Kromě nových procesorů Intel Haswell přešel také k další novinkce – k SSD diskům připojeným k rozhraní PCI Express místo staršího rozhraní SATA. Díky tomu mohou disky dosáhnout několikanásobně vyšších rychlostí při přenášení souborů, ale v tuto chvíli to znamená, že není možné uživatelský navýšit úložiště, jelikož neexistují kompatibilní SSD od třetích stran.

OWC_PCIe

OWC (Other World Computing) na CES 2014 proto představilo prototyp flashového úložiště, které je pro tyto stroje přímo určeno. Apple bohužel nepoužívá standardní konektor M.2, který můžeme vidět u většiny ostatních výrobců, ale vydal se vlastní cestou. SSD od OWC by mělo být s tímto konektorem kompatibilní a nabídnout tak možnost rozšíření pro úložiště Maců, které nejsou na rozdíl od operačních pamětí přivařené k základní desce, ale zasazené do patice.

Výměna disku nebude i tak nijak snadná, rozhodně ne pro technicky méně zdatné jedince, vyžaduje rozebrání výrazně náročnější než třeba výměna RAM u MacBooků Pro bez Retina displeje. Přesto budou mít uživatelé díky OWC možnost úložiště rozšířit a nebát se, že jejich výběr při konfiguraci je definitivní, i kdyby za asitence servisu nebo zručného kamaráda. Společnost zatím neoznámila dostupnost SSD ani ceny.

Zdroj: iMore.com

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Nevím … mě to u retiny připadá jako dětská hra odendat poklop a vytáhnout tu kartičku takže o nějaké složité instalaci bych nemluvil. Spíš je to horší s cenou …

    SSD disky jako takové se za rok cenou nesnižily snad ani o 100kč… Nehledě na to že OWC není zrovna nejlevnější firmou a jejich výrobky budou asi podobně drahé jako když se do applu dá vybrat 512GB SSD.

    Horší je, že na trhu nikdo jinný než samotný apple nevyskytuje. A tím pádem bude omezená konkurence i poptávka. Výrobce si bude moc říct cenou jakou bude chtít

celý text

Čtěte více.