Zavřít reklamu

Titulky hlásající, že Applu poprvé od roku 2003 meziročně klesly výnosy, se objevily ve všech světových médiích. Situace, která musela dříve či později nevyhnutelně nastat, přinesla na diskuzní pole řadu otázek – například co bude s iPhony nebo jestli dokáže Apple opět růst.

Kalifornský gigant se stal obětí svého vlastního úspěchu. Prodeje iPhonů 6 a 6 Plus byly před rokem tak masivní, že na ně jen stěží mohly reagovat aktuální „eskové“ modely, které nepřinesly zdaleka tolik změn. Navíc o rok později je trh s chytrými telefony ještě více nasycený a jako další faktory poklesu Tim Cook označil například silný dolar či složité ekonomické podmínky.

„Je to vysoká laťka k překonání, ale to nic nemění na budoucnosti. Budoucnost je velice světlá,“ ujišťoval Cook. Na druhou stranu jsou iPhony stále zásadním hnacím motorem firmy. Na celkových výnosech se podílí více než šedesáti procenty, a tak je jejich vůbec první prodejní propad po osmiletém konstantním růstu samozřejmě potenciálním problémem.

Tohle všechno se ale čekalo. Hospodářské výsledky Applu, které ve druhém fiskálním čtvrtletí roku 2016 představovaly 50,6 miliardy dolarů výnosů a 10,5 miliardy zisků, byly prakticky takové, jak je před třemi měsíci sama firma odhadla.

Přesto akcionáře čísla úplně neuspokojila, akcie pár hodin po jejich oznámení spadly o 8 procent, což vymazalo téměř 50 miliard dolarů z tržní hodnoty Applu. To je víc, než kolik je například celková hodnota Netflixu, ale Apple se i tak s přehledem drží jako nejhodnotnější firma světa.

Navíc ať může propad prodejů i zisků signalizovat cokoliv, Apple je nadále bezprecedentně úspěšnou firmou. Takový zisk, jaký výrobce iPhonů vygeneroval za poslední čtvrtletí, nedokázali vykázat Alphabet, Facebook a Microsoft dohromady. I když jejich zisky sečteme, stále na Apple ztrácí jednu miliardu dolarů.

Meziročně horší finanční výsledky v posledním kvartálu nicméně nebudou ojedinělé. Apple předpokládá, že v porovnání s loňským rokem nebude tak úspěšné ani právě probíhající čtvrtletí, byť například u iPadů Tim Cook očekává, že po strmém propadu přijde alespoň mírná stabilizace.

Pro akcionáře představuje další takové čtvrtletí špatnou zprávu. Přestože můžeme očekávat, že zisky Applu budou opět vysoké, akcionáře mnohem víc zajímá právě růst. Tim Cook a spol. se tak budou muset snažit co nejrychleji najít nové cesty, jak růst opět oživit.

Ať bude nový iPhone 7 jakýkoliv, už jen těžko s ním Apple dosáhne takového úspěchu jako s šestkovými iPhony. Zájem o ně proti předchozím generacím zásadně vzrostl především kvůli tomu, že přinesly velké displeje. Jak upozornil John Gruber, prodeje iPhonů 6 a 6 Plus byly v loňském druhém čtvrtletí prakticky anomálií (viz graf) a nebýt toho, iPhony 6S a 6S Plus by patrně pokračovaly v konstantní křivce růstu.

U iPhonů se bude muset Apple mnohem více začít soustředit na to, jak přilákat zákazníky od konkurence, protože lidí, kteří chytrý telefon ještě nemají, a na kterých se dosud budoval prodejní úspěch, je stále méně. Za posledních šest měsíců nicméně Apple zaznamenal nejvíce přechodů z Androidu než kdykoliv dřív, takže se mu v tomto ohledu poměrně daří.

Nemůže se ale zůstat pouze u iPhonů. V Cupertinu si uvědomují, že tu tento produkt nebude navždy, a čím dříve ho dokáží nahradit nebo doplnit něčím dalším, tím lépe. Přeci jen závislost Applu na iPhonu je nyní obrovská. Proto byly například představeny hodinky Watch. Ty jsou ale zatím na začátku cesty.

Podobně nejistě, zejména z hlediska finančního úspěchu, o kterém je tu nyní řeč především, zatím vyhlíží i další trhy, o nichž se v souvislosti s Applem spekuluje. Je prakticky veřejným tajemstvím, že firma bádá v automobilovém průmyslu, a téměř jistě pokukuje také po virtuální realitě, která se začíná rozmáhat.

Nakonec by ale Applu, minimálně v blízkém časovém horizontu, mohlo pomoci něco docela jiného, než je tradiční hardware. Na rozdíl od všech ostatních segmentů totiž v posledním čtvrtletí zaznamenaly velký úspěch služby. Zažily vůbec nejlepší kvartál v historii a je jasné, že s rozšiřováním svého portfólia služeb Apple nekončí.

Jsou to propojené nádoby. Čím více se prodá iPhonů, tím více zákazníků bude služby Applu používat. A čím lepší služby Applu budou, tím více zákazníků si iPhone pořídí.

V následujících čtvrtletích tak tiskové zprávy s finančními výsledky Applu skutečně nemusejí obsahovat přídavné jméno „rekordní“, jak bylo zvykem v posledních letech, ale to nutně neznamená, že k tomu nedojde už nikdy. Apple se jen musí přizpůsobit nové realitě na trhu nejen s chytrými telefony a investoři zase budou nakupovat jablečné akcie o sto šest. Tento proces ale může klidně trvat několik let.

.