Zavřít reklamu

Pro Apple bylo třetí fiskální čtvrtletí opět velkým úspěchem a společnosti se dařilo takřka na všech frontách. Třetí čtvrtletí bývá co se týče výsledků většinou tím nejslabším a nejnudnějším, což se zčásti naplnilo a i letos společnost více vydělávala v první polovině roku. Meziročně si nicméně Apple výrazně polepšil a svým způsobem předvedl skutečně spanilou jízdu plnou úspěchů, z nichž některé rozhodně stojí za zmínku.

iPhonu se daří skvěle

Jistou stálicí v oblasti příjmů je pro Apple iPhone a nejinak tomu bylo i v tomto čtvrtletí. Prodáno bylo úctyhodných 47,5 milionu zařízení, což je další rekord, protože tolik iPhonů ve stejném čtvrtletí prodáno nikdy nebylo. Meziročně se prodeje iPhonu zvýšily o 37 % a ještě zajímavější je nárůst příjmů, který dosáhl 59 %.

Nárůstu značně pomohly například prodeje v Německu, Jižní Koreji nebo Vietnamu, které se meziročně zdvojnásobily. Mimořádně pak Tima Cooka potěšil fakt, že ve 3. čtvrtletí letošního roku iPhone zaznamenal dosud nejvyšší počet uživatelů přecházejících z Androidu.

Služby Applu vydělaly nejvíce v historii

Absolutního rekordu Apple dosáhl v oblasti příjmů za své služby. Ty oproti minulému čtvrtletí vydělaly o 24 % více a do Cupertina přinesly 5 miliard dolarů. Ze statistik pak vyčnívá Čína, ve které se zisky App Storu meziročně více než zdvojnásobily.

Apple Watch se daří vysoko nad očekávání

Apple při zveřejňování finančních výsledků poskytuje statistiky o prodejích a ziscích dle jednotlivých kategorií, které jsou následující: iPhone, iPad, Mac, Služby a „Další produkty“. Hlavní složkou poslední kategorie, jejíž název je poněkud obecný, byly iPody. Těch se totiž v posledních letech oproti hlavním produktům Applu zdaleka neprodávalo tolik, aby vedení firmy stály za konkrétní zmínku. Nyní však tato kategorie obsahuje i hodiny Apple Watch, čehož důsledkem je, že statistiky o prodejích nejnovější produktové řady Applu jsou záhadou.

Apple zkrátka nechce usnadňovat práci konkurentům tím, že odhalí podrobnější prodejní statistiky o Apple Watch, což je pochopitelné. Tim Cook se tedy omezil jen na prohlášení, že ačkoliv firma zatím není schopna produkovat tolik hodinek, aby ukojila poptávku, prodalo se již víc Apple Watch, než vedení Applu očekávalo.

Prodeje hodinek předčily naše očekávání, a to přes to, že dodávky ke konci čtvrtletí stále nedokázaly ukojit poptávku… Ve skutečnosti byl nástup Apple Watch úspěšnější, než tomu bylo u prvního iPhonu nebo prvního iPadu. Když se na tohle všechno podívám, máme obrovskou radost z toho, jak se nám dařilo.

Novináři během konference po zveřejnění výsledků byli samozřejmě na Apple Watch hodně zvědaví a dotlačili tedy Cooka k tomu, že se podělil ještě o pár dalších střípků informací. Popřel například fámu, že prodej Apple Watch po počátečním boomu rychle klesá. Prodeje v červnu byly prý naopak vyšší než v dubnu a květnu. „Zjišťuji, že skutečnost je ve velkém rozporu s tím, co se píše, ale červnové prodeje byly ty nejvyšší.“

Následně Cook na závěr ještě nabádal, aby se novináři nesnažili odhadovat úspěch Apple Watch jen na základě nárůstu v kategorii „Ostatních produktů“. Ačkoli totiž oproti minulému čtvrtletí tato složka příjmu cupertinské společnosti vyrostla o 952 milionů dolarů a meziročně o neuvěřitelných 49 procent, Apple Watch se prý daří ještě mnohem více. To může souviset například právě s propadem prodeje iPodů a podobně. Bližší informace však veřejné nejsou.

Apple watchOS 2 má v kombinaci s prázdninami zaručit úspěch

Několikrát během konferenčního rozhovoru Tim Cook prohlásil, že se v Applu stále učí o potenciálu Apple Watch a doufají, že se jim podaří vytvořit rodinu produktů, která bude úspěšná v delším časovém horizontu. Již nyní ale v Cupertinu mají o poptávce po Apple Watch mnohem lepší představu, než tomu bylo před pár měsíci, což by mělo mít pozitivní dopad na dodávky zařízení v prázdninovém období. „Jsme přesvědčeni, že hodinky budou jedním z top dárků prázdninové sezóny.“

Skvělé výsledky v Číně

Z prakticky všech vystoupení zástupců Applu je zřejmé, že se pro společnost stává čím dál klíčovějším trhem Čína. V této zemi s více než 1,3 miliardami obyvatel vidí Apple velký potenciál, čemuž přizpůsobuje své služby i obchodní strategii. Čínský trh již překonal trh evropský a jeho růst je neskutečný. Nejlepší zprávou pro Cupertino ovšem je, že tento růst neustále zrychluje.

Mezitím, co se za poslední dvě čtvrtletí růst pohyboval kolem 75 procent, ve třetím čtvrtletí se zisky Applu v Číně meziročně více než zdvojnásobily. iPhonů se v Číně prodalo o 87 procent více. Ačkoliv tedy akciový trh Číny v posledních dnech vyvolává mnoho otázek, Tim Cook je optimistou a věří, že se Čína pro Apple stane vůbec největším odbytištěm.

Čína je stále rozvojovou zemí a má tedy obrovský růstový potenciál do budoucna. Podle Cooka představuje Čína pro smartphony zářnou budoucnost, podíváme-li se například na fakt, že internetové připojení LTE je zatím dostupné jen na 12 procentech území země. Velkou naději Cook spatřuje v rapidně rostoucí střední třídě obyvatelstva, která zemi proměňuje. Podle všeho to rozhodně není naděje planá. Studie totiž tvrdí, že se podíl čínských domácností náležících k vyšší střední třídě mezi lety 2012 a 2022 zvýší ze 14 na 54 procent.

Mac na klesajícím trhu s PC nadále roste

Apple za poslední čtvrtletí prodal dalších 4,8 milionů Maců, což možná není až tak závratné číslo, ale vzhledem k okolnostem se jedná o úspěch hodný zaznamenání. Mac totiž roste o 9 procent na trhu, který se podle analytické firmy IDC o 12 procent propadl. Počítače Applu nejspíš nikdy nebudou trhákem jako třeba iPhone, ale vykazují obdivuhodně konzistentní výsledky a jsou pro Apple výdělečným byznysem v odvětví, které se jinak trápí.

Prodeje iPadu se nadále propadají, ale Cook stále věří

Apple prodal za poslední čtvrtletí 11 milionů iPadu a vydělal na nich 4,5 miliardy dolarů. To samo o sobě nevypadá jako špatný výsledek, nicméně prodeje iPadů se propadají (meziročně o 18 %) a nevypadá to, že by se situace měla v blízké době zlepšit.

Tim Cook ale v potenciál iPadu stále věří. K prodejům mu mají pomoci novinky v iOS 9, které produktivitu na iPadu vyzdvihují na vyšší úroveň, a vedle toho také partnerství s IBM, díky kterému se Apple chce prosadit v korporátní sféře. V rámci spolupráce těchto dvou technologických gigantů již vznikla celá řada profesionálních aplikací, které jsou navrženy pro využití v leteckém průmyslu, velkoobchodním i maloobchodním prodeji, pojišťovnictví, bankovnictví i v řadě dalších oborů.

Tim Cook se navíc zaštiťuje tím, že lidé iPad stále používají a ve statistikách využití si toto zařízení vede skvěle. Konkrétně prý šestkrát lépe, než je tomu v případě nejbližšího konkurenta iPadu. Na vině slabších prodejů má být dlouhý životní cyklus tabletu od Applu. Lidé iPad zkrátka zdaleka nemění tak často jako třeba iPhone.

Investice do vývoje přesáhly 2 miliardy dolarů

Letos tomu bylo vůbec poprvé, co čtvrtletní výdaje Applu na vědu a výzkum přesáhly 2 miliardy dolarů, což je oproti čtvrtletí druhému nárůst o 116 milionů dolarů. Meziročně se pak jedná o nárůst skutečně rapidní. Před rokem výdaje na výzkum činily 1,6 miliardy dolarů, tedy o pětinu méně. Metu jedné miliardy dolarů investované do výzkumu Apple poprvé pokořil v roce 2012.

Zdroj: sixcolors, appleinsider (1, 2)
.