Zavřít reklamu
iWant

Pár tipů a triků pro OS X Mountain Lion

iWant

Nový OS X Mountain Lion se třemi miliony stažených kopií se stal operačním systémem s nejrychlejším startem v celé cupertinské historii. Podrobné preview celého systému jsme vás přinesli již v jednom z předchozích článků. Nyní přinášíme pár rad, tipů a triků, které se týkají novinek a drobných změn v OS X Mountain Lion.

Odstranění ikony z Docku

Již od úplných počátků operačního systému Mac OS X jsou jeho uživatelé zvyklí na jisté zaběhlé způsoby, které se zkrátka nemění. Jedním z nich je jednoduchá metoda odstranění jakékoli ikony z Docku jejím přetažením mimo něj. Ani instalací Mountain Liona uživatelé o tuto možnost nepřijdou, malá změna ovšem nastala. Inženýři z Applu se snažili předejít riziku nechtěného přemisťování nebo odstraňování položek z Docku. Ve výsledku se tedy ikony v této liště při manipulaci chovají trochu jinak, než bylo zvykem v minulých verzích operačního systému.

V OS X Mountain Lion je k odstranění ikony nutné přesunout ji od Docku do určité vzdálenosti (cca 3 cm?) a než se u ikony objeví typický symbol zmačkaného papíru trvá i určitý čas (okolo jedné sekundy). Jedná se o opatření eliminující možnost nechtěného zásahu do vašeho Docku. Vzdálenost a čas nutný k úpravám nijak výrazně nezdržuje ani neobtěžuje. Při první zkušenosti s Mountain Lionem však tato novinka může některé uživatele zaskočit.

Druhou alternativou je přemístit položku, kterou chceme z Docku odstranit, na ikonu Koše. Nad Košem se v tomto případě objeví bublina s nápisem Odstranit z Docku, která stvrzuje náš úmysl. Tato metoda není nijak nová, ani problematická.

Nová možnost v Mission Control aneb Exposé se vrací

V Mac OS X Lion došlo ke sloučení Spaces a Exposé v nový mocný nástroj nazvaný Mission Control. Tuto oblíbenou možnost souhrnného zobrazení oken a ploch jistě není nutné znovu představovat. V Mission Control v Lionu se okna automaticky seskupovala podle aplikací. V OS X Mountain Lion oproti tomu došlo k drobné změně. Přibyla totiž nová možnost, která umožňuje uživateli zvolit, zda chce okna podle aplikací řadit nebo nikoli.

Nastavení lze provést v Předvolbách systému, kde je nutné zvolit oddíl Mission Control. V této nabídce poté lze odškrtnout možnost možnost Seskupit okna podle aplikací. V OS X Mountain Lion si tedy přijdou na své fanoušci moderního Mission Control i milovníci staré klasiky Exposé.

Ztracené RSS

Po instalaci Mountain Liona mnoho uživatelů s hrůzou zjistilo, že v nativní aplikaci Mail již není přítomna zabudovaná čtečka RSS. Možností, jak příspěvky (feedy) tohoto typu odebírat, je mnoho a není tak problém, najít k tomuto účelu jinou alternativu. Problém však někteří uživatelé viděli v tom, že jim byl odepřen přístup k jejich starým uloženým feedům. Ani zde však nenastává neřešitelná situace a ke starším příspěvkům se dá poměrně snadno dostat.

Ve Finderu stiskněte Command+Shift+G a do vyhledávacího pole zadejte cestu ~/Library/Mail/V2/RSS/. V nově otevřené složce RSS otevřete soubor info.plist. V tomto dokumentu naleznete URL, které stačí zadat do jakékoli RSS čtečky a znovu tak získáváte přístup ke svým „ztraceným“ příspěvkům ze čtečky v Mailu.

Tweeky

Za zmínku jistě stojí také aplikace Mountain Tweaks, jež obsahuje několik drobných vychytávek pro úpravu OS X. Jedním z tweeků, které aplikace nabízí, je například obnova staršího stříbrného grafického rozhraní v Kalendáři a v Kontaktech. Někteří uživatelé jsou současnou „koženou“ texturou znechuceni a díky této miniaplikaci pro sebe mohou udělat grafické rozhraní příjemnějším.

Pro další tipy a triky pro OS X Mountain Lion můžete shlédnou toto zhruba půlhodinové video, které na YouTube vložili redaktoři serveru TechSmartt.net.

Zdroj: 9to5Mac.com, OSXDaily.com (1, 2)
[do action=“sponzor-poradny“/]