Zavřít reklamu

V předchozích dvou dílech [I.] [II.], jsme vám popsali nejžhavější novinky, jako například Mission Control, Launchpad, Auto Save, Versions či Resume, přicházející s OS X Lion. V tomto pokračování se budeme věnovat nám, jablíčkářům, dobře známému správci souborů – Finderu. Ačkoli si změn v něm mnoho uživatelů na první pohled nevšimne, určitě nebude na škodu si ukázat nové vlastnosti.

Co je to Finder

V iOS nic podobného neznáme. Uživatel vidí soubory jen v rámci každé aplikace, vše ostatní je mu skryto. Tento fakt s sebou přináší výhody i nevýhody. Bez nemožnosti „hrabat“ se v adresářové struktuře radikálně klesá riziko nechtěného uživatelského zásahu. Také jednotlivé aplikace mohou pracovat odděleně jen se svými soubory (tzv. sandboxing), čímž se zvyšuje bezpečnost a stabilita celého systému. Nevýhodu pak může být nemožnost provozovat Mass Storage, a tak nelze používat žádné iZařízení jako USB klíčenku. Jenže OS X Lion je desktopový operační systém, u kterého se (zatím) bez možnosti manipulace se soubory, k čemuž Finder primárně slouží, neobejdeme.

Drobné novinky

Oproti verzi ze Snow Leoparda byl Finder graficky zjednodušen. Design je více uhlazený, zmizely barvy a posuvníky (jako i jinde v Lionu). U sekcí v bočním panelu chybí šipečky a jsou nahrazeny slovy Skrýt a Zobrazit, tak jak známe z iTunes. Samotné sekce v bočním panelu také doznaly změny. Místa (Places ve Snow Leopardovi) byla nahrazena názvem Oblíbené a sekce Hledat (Search for) zmizela úplně.

Při označení více souborů a následném pravém kliknutí se objeví v kontextové nabídce nová položka. Jedná se o možnost vytvoření nové složky uvnitř stávající složky, obsahující vámi označené soubory. Příjemná funkce, že ano? Povšimněte si také posledních dvou položek. Označené soubory lze poslat jako přílohu v e-mailu. U obrázků se navíc objeví možnost nastavit je jako tapetu.

Poměrně častá je situace kopírování souboru stejného názvu do téže složky. Lion se vás zeptá, zda chcete zachovat oba soubory, přerušit akci, či nahradit stávající soubor tím ve schránce. Při ponechání obou souborů přibude v názvu zkopírovaného souboru text (kopie).

Přehledné grafické informace o svém přístroji dostanete v položce O tomto Macu > Další inforamce, která se skrývá pod nakouslým jablíčkem v levém horním rohu.

Spotlight, Rychlý náhled

Nový vzhled korespondující s barvami OS X Lion dostal i Rychlý náhled (Quick Look). Velikost okna můžete měnit jednoduše tažením za jeho okraje či se tlačítkem v pravém horním rohu přepnout do režimu celé obrazovky. Také máte tu možnost přepnout se do přidružené aplikace, pokud je nainstalována.

Vyhledávání ve Spotlight je Lionu více inteligentní a jednodušší. Například já vím, že mám někde ve složce Škola uloženy šablony aplikace Pixelmator týkající se LCD. Stačí jen hledat v názvech souborů řetězec „LCD“ a jako typ „Pixelmator“. Během pár sekund dosáhnu kýženého výsledku. Podobně lze vyhledávat třeba hudební alba vydaná v určitých letech, přílohy z Mail.app podle jména odesílatele atd. Fantazii se meze nekladou. Svá oblíbená hledání si můžete uložit pro další použití. Svůj dotaz můžete také hledat na Wikipedii či webu přímo ze Spotlight.

Další vychytávkou je Rychlý náhled na soubor zobrazený ještě ve Spotlight. Stačí stisknout mezerník a nalevo se objeví pop-up okno s náhledem. A mezerník lze použít také v Mission Control pro zvětšování oken. Tato funkce byla přítomna i v Exposé ve Snow Leopardovi, ale jedná se o málo známý fakt, proto je dobré jej připomenout.

Třídění souborů

Vylepšení přišli také do samotného zobrazení a třídění souborů a složek. Na výběr máte klasicky čtyři módy zobrazení – Ikony, Seznam, Sloupce a Cover Flow. Zde se tedy mnoho nezměnilo. Co se však změnilo, je třídění souborů. Podívejte se do záložky v Menubaru a podívejte se do nabídky na Zobrazení > Seřadit podle. Dostanete na výběr rozškatulkovat soubory v dané složce do chlívečků podle kritérií, a sice: Název, Druh, Aplikace, Naposledy otevřeno, Datum přidání, Datum změny, Datum vytvoření, Velikost, Štítek a Žádné. Například ve složce Stahování mám neustále, slušně řečeno, nepořádek. Abych se v té hromadě souboru vyznal, je potřeba ji setřídit. Osvědčilo se mi třídění podle aplikace, protože při každodenní práci s počítačem vím, ke které aplikace je daný typ souboru přidružen. Každý z vás si určitě ve svých knihovnách a objemných složkách najde to správně třídění.

Pokračování:
Jak na Lion?
I. díl – Mission Control, Launchpad a design
II. díl – Auto Save, Version a Resume
.