Zavřít reklamu

iPad je bezesporu důležitým a v mnoha směrech povedeným zařízením, a není divu, že jeho první generaci zařadil magazín Time mezi nejzásadnější a nejvlivnější technologické produkty uplynulé dekády. Poslední desetiletí z hlediska technologií se rozhodl zmapovat i deník The New York Times, který přinesl rozhovor s marketingovým ředitelem Applu Philem Schillerem o počátcích iPadu.

Jedním z důvodů, proč iPad přišel na svět, byla podle Schillera snaha Applu přinést zařízení pro výpočetní techniku, které by se cenově vešlo do pěti set dolarů. Steve Jobs, který tehdy Apple vedl, prohlásil, že v zájmu dosažení takovéto ceny je zapotřebí „agresivně“ odstranit řadu věcí. Apple odstranil klávesnici a „laptopový“ design. Tým, který měl na starost vývoj iPadu, musel tedy pracovat s technologií multi-touch, která si svůj debut odehrála v roce 2007 u iPhonu.

Schiller v rozhovoru vzpomíná na to, jak Bas Ording předváděl zbytku týmu pohyb prstem po obrazovce, jejíž celý obsah se velmi realisticky pohyboval nahoru a dolů. „Byl to jeden z těch ‚a sakra‘ momentů,“ svěřil se Schiller v rozhovoru.

Počátky vývoje iPadu se datují do dob dávno před jeho vydáním, celý proces byl ale dočasně pozastaven, protože Apple upřednostnil iPhone. Poté, co vyšla druhá generace iPhonu, se ale cupertinská společnost vrátila k pracím na svém iPadu. „Když jsme se vrátili k iPadu, bylo opravdu snadné představit si, co je zapotřebí vypůjčit si od iPhonu a co musíme udělat jinak,“ uvedl Schiller.

O vývoji iPadu má co říci i Walt Mossberg, bývalý sloupkař The Wall Street Journal, který se zabýval technologiemi a velmi úzce spolupracoval se Stevem Jobsem. Jobs tenkrát pozval Mossberga k sobě domů, aby mu ještě před vydáním ukázal nový iPad. Tablet udělal na Mossberga opravdu velký dojem, a to zejména svou tenkou konstrukcí. Jobs si při jeho předvádění dával velmi záležet na tom, aby ukázal, že se nejedná jen o „zvětšený iPhone“. Nejpůsobivější částí ale byla cena. Když se Jobs zeptal, kolik si myslí, že by iPad mohl stát, hádal Mossberg původně 999 dolarů. „Usmál se a řekl: „Pokud si to opravdu myslíš, budeš zaskočený. Je to mnohem méně,“ vzpomíná Mossberg.

Steve Jobs first iPad

Zdroj: Mac Rumors

.