Zavřít reklamu

Pokud vyvíjíte PHP aplikace, určitě potřebujete testovací server. Pokud nemáte server na webu, tak na Mac OS máte několik možností jak si nastavit server lokální. Buď se dáte cestou interní, tzn. použijete interního Apache a doinstalujete podporu PHP a MySQL, nebo se dáte cestou nejmenšího odporu a stáhnete si MAMP.

Mamp je jednoduchá aplikace, s pomocí které nastavíte testovací prostředí během několika minut. Stáhnete ho zde. Na výběr máte ze 2 verzí. Jedna je zadarmo a také postrádá některé funkcionality placené verze, avšak pro normální testování stačí. Ve volné verzi je například omezen počet virtuálních hostů. Je fakt, že to není tak docela. Sice jsem to nezkoušel, ale myslím si, že omezení se týká pouze grafického nástroje, který je ve volné verzi minimální, pokud byste ale chtěli více virtuálních hostů, tak přes klasickou cestu konfiguračních souborů by se to mělo dát obejít.

Po stažení jediné co musíte udělat je, že přetáhnete adresář do vaší preferované složky. Ať už do globální Applications, nebo Applications ve vaší domovské složce. Dále je vhodné změnit iniciální heslo pro MySQL server. To provedete následovně.

Otevřete terminál. Stiskněte CMD+space pro vyvolání SpotLightu a napište „terminal“ bez uvozovek a jakmile bude nalezena příslušná aplikace, stiskněte Enter. Do terminálu napište:

/Applications/MAMP/Library/bin/mysqladmin -u root -p password


Kde nahraďte vaším novým heslem a stiskněte Enter. Pokud vše proběhlo správně, nedostanete žádnou odpověď, pokud nastala chyba, vypíše se. Následně potřebujeme změnit heslo i v konfiguračních souborech pro přístup k databázi přes PHPMySQL Admina. V oblíbeném textovém editoru otevřete soubor:

/Applications/MAMP/bin/phpMyAdmin/config.inc.php


Kde na řádku 86 můžeme do uvozovek zadat svoje nové heslo.

A dále soubor:

/Applications/MAMP/bin/mamp/index.php


V tomto souboru přepíšeme heslo na řádku 5.

Nyní již můžeme spustit samotný MAMP. A následně ho konfigurovat. Klikněte na „Preferences…“.

Na první záložce lze nastavit věci, jako která stránka se má spouštět při startu, zda-li se má server spustit se spuštěním MAMPu a ukončit při ukončení MAMPu atp. Pro nás je zajímavější druhá záložka.

Na té lze nastavit porty, na kterých má běžet MySQL a Apache. Já jsem si z obrázku zvolil 80 a 3306, čili základní porty (stačí kliknout na „Set default PHP and MySQL ports„). Pokud učiníte stejně, bude se po startu MAMPu systém OS X ptát na heslo administrátora. Je to z jednoho prostého důvodu a tím je bezpečnost. Mac OS vás nenechá pustit, bez hesla, cokoliv na portech nižších než 1024.

Na další záložce si vybereme verzi PHP.

Na poslední záložce si vybereme, kde budou uloženy naše PHP stránky. Takže například:

~/Documents/PHP/Stranky/


Kam umístíme naši PHP aplikaci.

Teď už jen vyzkoušet zda-li MAMP běží. Obě kontrolky jsou zelené, tak klikneme na „Open start page“ a otevře se nám informační stránka o serveru, ze které máme přístup například k informacím o serveru, tedy co na něm běží a hlavně k phpMyAdminovi, pomocí kterého jsme schopni modelovat databáze. Vlastní stránky pak běží na:

http://localhost


Věřím, že návod pro vás byl užitečný a že vám představil jednoduchou cestu k nastavení PHP a MySQL testovacího prostředí na Macu.

Témata: , ,
.