Zavřít reklamu

Pokud vyvíjíte PHP aplikace, určitě potřebujete testovací server. Pokud nemáte server na webu, tak na Mac OS máte několik možností jak si nastavit server lokální. Buď se dáte cestou interní, tzn. použijete interního Apache a doinstalujete podporu PHP a MySQL, nebo se dáte cestou nejmenšího odporu a stáhnete si MAMP.

Mamp je jednoduchá aplikace, s pomocí které nastavíte testovací prostředí během několika minut. Stáhnete ho zde. Na výběr máte ze 2 verzí. Jedna je zadarmo a také postrádá některé funkcionality placené verze, avšak pro normální testování stačí. Ve volné verzi je například omezen počet virtuálních hostů. Je fakt, že to není tak docela. Sice jsem to nezkoušel, ale myslím si, že omezení se týká pouze grafického nástroje, který je ve volné verzi minimální, pokud byste ale chtěli více virtuálních hostů, tak přes klasickou cestu konfiguračních souborů by se to mělo dát obejít.

Po stažení jediné co musíte udělat je, že přetáhnete adresář do vaší preferované složky. Ať už do globální Applications, nebo Applications ve vaší domovské složce. Dále je vhodné změnit iniciální heslo pro MySQL server. To provedete následovně.

Otevřete terminál. Stiskněte CMD+space pro vyvolání SpotLightu a napište „terminal“ bez uvozovek a jakmile bude nalezena příslušná aplikace, stiskněte Enter. Do terminálu napište:

/Applications/MAMP/Library/bin/mysqladmin -u root -p password

Terminál s příkazem
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Kde nahraďte vaším novým heslem a stiskněte Enter. Pokud vše proběhlo správně, nedostanete žádnou odpověď, pokud nastala chyba, vypíše se. Následně potřebujeme změnit heslo i v konfiguračních souborech pro přístup k databázi přes PHPMySQL Admina. V oblíbeném textovém editoru otevřete soubor:

/Applications/MAMP/bin/phpMyAdmin/config.inc.php

Konfigurační soubor - 1
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Kde na řádku 86 můžeme do uvozovek zadat svoje nové heslo.

A dále soubor:

/Applications/MAMP/bin/mamp/index.php

Konfigurační soubor - 2
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

V tomto souboru přepíšeme heslo na řádku 5.

Nyní již můžeme spustit samotný MAMP. A následně ho konfigurovat. Klikněte na „Preferences…“.

Na první záložce lze nastavit věci, jako která stránka se má spouštět při startu, zda-li se má server spustit se spuštěním MAMPu a ukončit při ukončení MAMPu atp. Pro nás je zajímavější druhá záložka.

Nastavení - 1
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz
Nastavení - 2
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Na té lze nastavit porty, na kterých má běžet MySQL a Apache. Já jsem si z obrázku zvolil 80 a 3306, čili základní porty (stačí kliknout na „Set default PHP and MySQL ports„). Pokud učiníte stejně, bude se po startu MAMPu systém OS X ptát na heslo administrátora. Je to z jednoho prostého důvodu a tím je bezpečnost. Mac OS vás nenechá pustit, bez hesla, cokoliv na portech nižších než 1024.

Na další záložce si vybereme verzi PHP.

Nastavení - 3
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Na poslední záložce si vybereme, kde budou uloženy naše PHP stránky. Takže například:

~/Documents/PHP/Stranky/

Nastavení - 4
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Kam umístíme naši PHP aplikaci.

Teď už jen vyzkoušet zda-li MAMP běží. Obě kontrolky jsou zelené, tak klikneme na „Open start page“ a otevře se nám informační stránka o serveru, ze které máme přístup například k informacím o serveru, tedy co na něm běží a hlavně k phpMyAdminovi, pomocí kterého jsme schopni modelovat databáze. Vlastní stránky pak běží na:

http://localhost

Informace o serveru - beží
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Věřím, že návod pro vás byl užitečný a že vám představil jednoduchou cestu k nastavení PHP a MySQL testovacího prostředí na Macu.

Diskuze k článku

  Bohužel, za mě musím říct, že nebyl. http://localhost je pro mě nepřijatelná adresa, potřebuji rozjet virtualhosts spolu s funkčním .htaccess. Dále pak nakonfigurovat server 1:1 s hostingem, což ale zvládnu. Na ty první dvě věci, můžete prosím rozšířit návod? Zatím mám v kanceláři php server na linuxu, práce by se mi tím dost usnadnila.

  Tak v tom pripade mate 2 moznosti. Pokud chcete graficke klikatko, kupte si pro verzi. Pokud vite jak se konfiguruje Apache, mysql a php pres konfiguracni soubory, lze si nakonfigurovat a nastavit vlastni prostredi v Mac OS. Mac os v zakladu ma jako WWW server Apache. Chci o tom take do budoucna napsat, kazdopadne ted mi primarne slo o male vyvojare, kteri chteji testovaci server pro svoje aplikace a nejsou natolik technicky zdatni aby si nakonfigurovali vlastniho Apache,MySQL,PHP. Pod Windows kdysi neco podobneho existovalo, uz nevim jak se to jmenovalo.

  Kazdopadne ze zacatku clanku vychazim z jedne veci. Vice ci mene adresar s Mampem je jen „jail“ pro vlastni apache instanci s konfiguracnimi soubory. Cili pokud mate znalost konfiguracnich souboru, tak dle meho nazoru je toto mozne docilit i s Mamp lite, /Mamp/conf/apache/httpd.conf je to co potrebujete. Tuto moji teorii nadale podporuje i to, ze Mamp lite a Mamp pro ma stejny instalacni obraz. Kazdopadne pokud bych mel konfigurovat pres soubory, sel bych spis do nativniho Apacha v Mac OS a pridal k nemu PHP/MySQL.

  Děkuji za info, taky bych šel raději do něčeho jiného. Je problém, že každá triáda má jinak strukturu souborů, každá má jinak nastavené modules, tak jsem myslel, že bude stačit přetáhnout conf a vhost ze serveru a zbytek individuálně. Zkusím, díky.

  A co použít MAMP PRO ? Ten zvládá samostatnou editaci všech .htaccess, vytvoření virtualhosts (i s alias jmeny, nastavení bezpečnosti, konfigurace modulů php a konfiguraci postfix) případně můžete přes DDNS směřovat domény na svůj localhost.
  Je to TO počem se ptáte, nebo jsem nepochopil otázku?

celý text

Čtěte více