Zavřít reklamu

Zapomeňme teď na to, co prosazoval Steve Jobs. Od doby představení prvního iPhonu, uplynulo už hodně vody a trendy se jasně vyvíjejí. Větší sice nemusí znamenat lepší, ale větší jasně nabízí více. Čím větší displej máte, tím více se na něho vejde obsahu, i když někdy na úkor použitelnosti. Pokud Apple letos skutečně představí iPhone 14 Max, bude mít masivní prodejní úspěch. 

Apple to zkusil. Bohužel možná ne příliš šťastně. Vyslyšel sice uživatele a přinesl iPhone mini, jenže jeho prodejní čísla záhy ukázala, že ti, co křičeli nejvíce, nakonec nedokážou takový model vůbec „uživit“. Trend ostatních prodejců je navíc přesně opačný. Neustále se snaží zvětšovat, po malých telefonech u nich neštěkne ani pes. Apple se tak nyní může konečně poučit a zkusit držet s ostatními výrobci alespoň trochu krok.

Pouhé dva měsíce poté, co byla řada iPhonů 12 v prodeji, ukázala zpráva od analytiků z CIRP, že model mini představoval pouze 6 % prodejů, iPhone 12 přitom zabral 27 %, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max měli shodně po 20 %. Většina tak ani neočekávala, že se ještě dočkáme nějakého iPhonu 13 mini.

Postupné zvětšování 

Byl to až iPhone 5, který přinesl navýšení displeje. Pokračovalo se přes modely Plus, u bezrámečkových iPhonů to je označení Max. Jenže dříve Apple představoval jen dva nové telefony jedné řady, nyní jsou to čtyři. Narážíme ale právě na to, že pokud chcete velký displej, máte vlastně jen volbu ve variantě Pro Max, kdy právě to označení Pro drtivá většina uživatelů nepotřebuje. Září už máme za dveřmi a stále více zde sílí informace o tom, že letos Apple zařízne model mini, a naopak v základním označení přinese model Max. A je to naprosto správné rozhodnutí.

Malé telefony mohly být ve své době fajn, nyní jsou ale prostě přežité. V dnešní době lze za malý telefon vlastně považovat i základní iPhone, popřípadě menší model iPhonu Pro, protože oba mají shodnou 6,1“ úhlopříčku jejich displeje. Svět Androidu se ale ubírá povětšinou výše, a jablíčkářům může vadit, že větší zařízení prostě vypadají exkluzivněji. Ostatně i Samsung už dlouhá léta razí strategii představování tří telefonů své řady Galaxy S, kdy se právě liší i velikostí displeje, a poslední roky s odstupem času přijde i s „fanouškovskou“ edicí, která tuto řadu rozšíří ještě o jednu velikost (a pak má samozřejmě miliardu modelů řady A a M, které velikosti displejů odstupňovávají skoro po 0,1“).

Cena a funkce 

Pokud Apple přijde s iPhonem 14 Plus nebo 14 Max, který dosáhne stejné velikosti úhlopříčky displeje, jakou má iPhone 13 Pro Max, ale budou mu chybět ony „Pro“ funkce, bude to jasný prodejní hit. Zákazníci si totiž budou moci koupit větší telefon, za méně peněz, než kolik stojí verze Pro Max, u které ani mnohé její funkce nevyužijí, jen vyžadují právě jeho větší displej. Ano, pravděpodobně bude pořád s výřezem namísto průstřelů, které se očekávají právě od modelů 14 Pro, ale to je to nejmenší.

Pro Apple ale bude hodně důležité vybalancovat rozdíly mezi základní a Pro verzí. Nyní si přímo konkurovaly jen 6,1“ modely, kdy se zákazník rozhodl, jestli využije všechny ty přidané možnosti v případě modelu Pro, a pokud zněla jeho odpověď „ne“, sáhl po modelu bez tohoto přídomku. Kdo chtěl největší možný displej, neměl pak nad čím přemýšlet. Nyní je ale klidně možné, že právě popularita aktuálně největšího telefonu Applu klesne, protože bude mít důstojnou konkurenci ve své vlastní stáji, která sice bude na funkcích osekána, ale o to bude také levnější. 

Diskuze k článku

    No – za mě – ještě že jsem stihl velikost 6,1 – ty obrovské placky , co se nevejdou už pomalu ani do kufru bych nechtěl ani omylem . Jednoho ve velikosti 6,67 jsem se právě s radostí zbavil. Krásný den všem 😉

    Možná,kdyby se použilo tělo z iPhone SE 3th a osadilo se 60Hz OLED panelem jenž by byl pododným 12 mini nebo 13 mini, možná by se segment iPhone „Kompaktů“ dalo i nadále udržet. Kapacita baterie se v těle SE 3th dá navýšit třeba na 2850mAh, i při zachování její velikosti, Apple by však musel použít jiné složení chemikálií,jenž nyní používá při výrobním procesu těch aktualních článků… Dle mého názoru, je spousty uživatelů, jenž mají rádi Touch ID, a jak jsme se již přesvědčili z iPadu,tak se toto dá použít i do iPhonu. Tedy odemykání telefonu otiskem v zapínacím tlačítku,s variantou : Kód + Face ID / Kód + Touch ID, při zachování volby uživatelem… I při zachování ceny cca kolem 16.000,-/4GB/128GB, 22.500,-/4GB/256GB, 29.900,-/4GB/512GB… Čistě můj názor,avšak zkušenosti s technologiemi v kombinaci se „Selským rozumem“ by volit tuto cestu. Apple však míní a cílí jinak a možná je to škoda…

celý text

Čtěte více