Zavřít reklamu

Recenze iPhone 13 mini je bezesporu jedním z nejočekávanějších článku na Jablíčkáři letošního roku. Přestože je tento model možná tím nejméně atraktivním pro uživatele, faktem je, že má rozhodně co nabídnout a svou pozornost si proto zaručeně zaslouží. Jaký je tedy nejnovější mini v praxi? 

Design, zpracování a ergonomie

Drobnými krůčky k dospělosti. Tak přesně takto bych s trochou nadsázky popsal vzhled iPhonu 13 mini. Viditelných vylepšení je u něj sice poskrovnu, myslím si však, že zkrátka stojí za to a proto jsem za ně opravdu rád. 

Novinku je možné zakoupit v celkem pěti barvách – konkrétně červené ve variantě (PRODUCT)RED, růžové, modré, temně inkoustové a hvězdně bílé. Co se pak týče úložiště, vybírat lze ze 128GB za 19990 Kč, 256GB za 22990 Kč a 512GB za 29190 Kč. Základní verze tohoto modelu je tedy poměrně levná a vzhledem k velkému základnímu úložišti l lákavá. Barvy nicméně nejsou těmi nejlepšími designovými vychytávkami, které iPhone 13 mini nabízí. Těmi jsou totiž primárně nové fotomoduly s úhlopříčně uspořádanými objektivy fotoaparátů namísto jejich nasazení pod sebou, jako tomu bylo v předešlém roce, spolu se zmenšeným výřezem v displeji a přesunutím horního reproduktoru takřka do rámečku telefonu. 

Přiznám se, že zprvu se mi design fotoaparátů moc nelíbil a připomínal mi spíš čínské androidí telefony nežli rukopis Applu. Naživo však působí modul opravdu dobře a troufnu si dokonce říci, že i lépe než u iPhonu 12 (mini). Ten mám totiž v tuto chvíli u sebe také a přijde mi, že úhlopříčné nastavení fotomodulu působí tak nějak dospěleji. Lví podíl na tom ale zřejmě má i celkové zvětšení objektivů fotoaparátu, díky čemuž tak vypadá celý modul tak nějak profesionálněji. Je ale třeba samozřejmě říci, že zde líčím jen své osobní pocity a mnoho z vás může tento upgrade vnímat jinak. 

Na čem se však zcela určitě shodnu s naprostou většinou z vás je to, jak výrazně pomohlo iPhonu 13 mini zmenšení horního výřezu v displeji a přesunutí horního reproduktoru do rámečku telefonu. Abych byl upřímný, u 12 mini mi výřez tak nějak nevadil, protože jej člověk vnímal jako nutné zlo, které musí trpět každý novější iPhone. Když jsem však viděl, jak brutálně iPhone 13 mini prokoukl díky ořezání horního výřezu o pouhých 20 %, změnil jsem na výřez iPhonu 12 mini názor a vnímám jej nyní skutečně jako pěst na oko. V porovnání se 13 mini je totiž extrémně výrazný a je proto super, že se Applu letos podařilo u jeho nejmenšího telefonu jeho vzhled díky tomuto prvku výrazně posunout kupředu. Co na tom, že více místa kolem výřezu nepřináší prakticky žádné výhody, jelikož Apple jen zvětšil a vycentroval stavové ikony. Více místa kolem něj vypadá zkrátka lépe a to ve výsledku asi i stačí – tím spíš u iPhonu mini, u kterého se nikdo za velkou zobrazovací plochou hnát nikdy nebude. 

iPhone 13 mini recenze LsA 1

Zpracování telefonu jako takového je na špičkové úrovni, byť mám určitou výhradu k použitým materiálům. Přijde mi totiž, že lesklé sklo na zadní straně není zkrátka v současnosti tím pravým ořechovým, jelikož u něj opět člověk naráží na neduh, který jej trápil vlastně i u iPhonů 4 před spoustou let – tedy na zachytávání otisků prstů a různých čmouh. Přijde mi popravdě celkem neuvěřitelné, že ani po tolika letech nepřišel Apple s nějakým speciálním filmem, kterým by lesklé povrchy zařízení ošetřil a otisky by na nich rázem tak neulpívali. Na to si však budeme muset počkat ještě minimálně rok, což jinými slovy znamená, že leštění se letos zkrátka nevyhnete – tedy alespoň v případě, že byste telefon nenosili v krytu. Pokud ale nad touto věcí člověk přimhouří oči, bude ze zpracování telefonu a materiálů, ze kterých je, nadšen. 

Co se týče ergonomie, tu lze zhodnotit v krátkosti tak, že pokud vám sedl do ruky loňský iPhone 12 mini, či jsou na vás zkrátka 5,8” či 6,1” iPhony příliš velké, zde budete nadšeni. Oproti loňsku si totiž 13 mini pohoršil jen z hlediska hloubky, když přibral 0,25 mm na 7,65 mm při zachování výšky 131,5 mm a šířky 64,2 mm. Hmotnost novinky je pak pouhých 140 gramů, což je přitom ještě o 7 gramů více než kolik vážil loňský mini. To proto, že se Apple rozhodl letos zapracovat mimo jiné na výdrži baterie a to konkrétně nasazením větších akumulátorů, které jsou logicky i prostorově náročnější a zároveň hlubší. Ani 0,25 milimetrů, ani 7 gramů však v ruce zkrátka nepoznáte, to vám garantuji, z čehož jasně vyplývá, že je iPhone 13 mini jedním z nejkompaktnějších telefonů na současném trhu.

iPhone 13 mini recenze LsA 15

Displej

Když už jsme se v předešlé části našeho hodnocení dotkli displeje novinky skrze výřez, pojďme tedy hodnocení obrazovky rovnou dokončit. Apple se rozhodl i letos použít Super Retinu XDR, což je jinými slovy 5,4” OLED panel s podporou HDR, True Tone, P3, kontrastem 2 000 000: 1, rozlišením 2340 x 1080 při 476 pixelech na palec a maximálním typickým jasem 800 nitů. Právě v jasu si pak 13 mini papírově jakožto v jediném aspektu polepšil oproti loňskému 12 mini, který disponoval “jen” 625 nity. Ačkoliv se může zdá rozdíl 175 nitů jako relativně nízký, musím říci, že jej setsakramentsky pocítíte. Vyšší jas totiž neznamená jen to, že vám bude displej více svítit, ale dokáže dle mého i velmi slušně zlepšit zobrazování barev jako takové, jelikož rázem vypadají daleko živěji, a celkový displej působí plastičtěji než tomu bylo v loňském roce. Abych však byl upřímný, lepší zobrazovací schopnosti má dle mého srovnání 13 mini i při nižším jasu. Když jsem jej totiž položil vedle 12 mini a porovnával na nich stejný obsah, ten zobrazovaný na 13 mini byl zkrátka líbivější jak v podání barev, tak třeba ostrosti. Nemůžu sice říci, že by byl tento rozdíl nějak velký a že byste si jej tedy všimli i v případě, že byste neměli pro přímé porovnání 12 mini, ale viditelný zkrátka je a já jsem za to opravdu rád. Tento upgrade totiž skvěle dokazuje, že Apple neusíná u displejů na vavřínech, ale snaží se neustále upgradovat, byť se jedná o levnější modely. 

iPhone 13 mini recenze LsA 11

Co naopak tak úplně u displeje nepotěší, je jeho obnovovací frekvence. Ta je totiž “jen” 60 Hz, což by mi ještě do loňského roku upřímně bohatě stačilo. Když však letos dorazily iPhony 13 Pro s podporou variabilní obnovovací frekvence až do 120 Hz a já na ně přešel právě ze 60 Hz iPhonu, pochopil jsem, jak komfortní vyšší obnovovací frekvence pro uživatele vlastně je. Vše je totiž rázem daleko plynulejší a celkově příjemnější na konzumaci. Když jsem proto nyní dostal do ruky 13 mini, měl jsem z něj zprvu popravdě pocit, že se trochu seká a to jen proto, že obnovoval displej zkrátka pomaleji. 

Běžný uživatel, který bude přecházet ze 60 Hz iPhonu na tento kousek rozdíl nespatří, protože bude stále na svém. Jakmile však člověk 120 Hz na telefonu okusí, není již zkrátka cesty zpět. A trochu mě mrzí, že na tuto cestu Apple nenasměroval právě i levnější iPhony 13, protože by jim extrémně slušela – tím spíš, když mnohá androidí konkurence podobnou vychytávkou již disponuje a prodává se klidně řádově za mnohem nižší částky. Jsem si plně vědom toho, že to Apple ze strategického hlediska nemohl udělat kvůli tomu, že by tím de facto pošlapal jedno z největších vylepšení iPhonů 13 Pro, ale ruku na srdce – vážně bych měl jako spotřebitel omlouvat výrobce mého telefonu podobným způsobem? Myslím si, že ne a proto si tak dovolím být v tomto směru trochu zklamaný. Přeci jen, není to pouze o hezčí plynulosti displeje. Variabilní obnovovací frekvence je totiž třeba i o úspoře baterie, jelikož v případě prohlížení statického obsahu displej obnovuje jen 10x za vteřinu (při 10 Hz), takže by se potenciálně výdrž základních “třináctek” velmi slušně prodloužila. Snad tedy alespoň za rok. 

iPhone 13 mini recenze LsA 13

Výkon

Ďábel v malém těle. Tak přesně takto by se dal s trochou nadsázky výkon iPhonu 13 mini charakterizovat. Stará se o něj konkrétně šestijádrový čipset A15 Bionic a čtyřjádrové GPU. To vše pak podporují 4 GB RAM. Přestože je výkonnostně 13 (mini) oproti 13 Pro (Max) mírně přiškrcený, musím říci, že svižnější telefon jsem dlouho v ruce neměl – tedy samozřejmě vyjma ostatní iPhony z řady 13. Rychlost systému, ale i spouštění aplikací je naprosto brutální a troufnu si říci, že musí uspokojit naprosto každého. Za týdny testování jsem se nesetkal ani jednou s tím, že bych musel na cokoliv čekat, byť jen trochu déle než by mi bylo příjemné. Veškeré aplikace totiž startují skutečně extrémní rychlostí a běží samozřejmě bez jakýchkoliv záseků. Telefon nemá absolutně žádné problémy ani s náročnějšími kousky v podobě her či klasických aplikací – například takové Call of Duty Mobile nabíhá rychlostí blesku a stejnou rychlostí funguje i nadále při hraní. Stěžovat si zde tedy rozhodně nelze.

Někomu by se možná až chtělo říci, že je podobně brutální rychlost zbytečná a že výkon tak vysoký být nemusel. Je ale potřeba si uvědomit, že jeho množství je ze strany Applu jako již tradičně záměrem. Vy jej sice asi nevyužijete, telefon však moc dobře ví, proč jej má tolik.  Letos je to kvůli výraznému zlepšení fotosoustavy a zejména pak natáčení videí, které se o software opírají milionkrát víc než kdykoliv předtím. Výkon byl tedy skutečně třeba a kdybyste jej tolik neměli, mohli byste se s upgradem fotoaparátu akorát rozloučit. 

Co mě vcelku příjemně překvapilo, je to, že i přes brutální výkon se čipset nějak výrazně nezahřívá při jeho vyšším zatížení. Jasně, určitou změnu teploty si uživatel “užije”, ale rozhodně se nejednu o něco, co by stálo za řeč. Proč to píšu? Protože třeba ještě u relativně nového iPhonu XS je zahřívání na úplně jiné úrovni a když jej opravdu citelně vytížíte, je telefon schopen pálit skutečně slušně. Je tedy super vidět, že s vyšším výkonem přichází i lepší řešení pro odvod tepla, bez kterého by čipset na uzdě držet nešlo. 

iPhone 13 mini recenze LsA 3

Fotoaparát

U letošních iPhonů se Apple zaměřil primárně na fotosoustavu. Ačkoliv řada 13 nenabízí tak velká vylepšení jako 13 Pro, i tak jí lze rozhodně označit za extrémně zajímavou – tedy minimálně vzhledem k její ceně. Ano, papírově nemusí fotomodul 13 (mini) vypadat jako zázrak, jelikož se skládá “jen” ze širokoúhlého objektivu se clonou f/1,6 a ultraširokoúhlého objektivu se clonou f/2,4, přičemž oba disponují rozlišením 12 MPx, ale rozhodně stojí za to. Apple do nich totiž “nacpal” větší snímací čipy (konkrétně ty, které používal v loňské řadě 12 Pro) a zároveň je vylepšil pomocí softwaru nasazením Smart HDR 4, Deep Fusion a tak podobně. Samozřejmostí je pak stabilizace obrazu posuvem senzoru, noční režim či možnost pětinásobného digitálního zoomu a dvojnásobného optického oddálení díky ultraširokoúhlému objektivu. 

iPhone 13 mini recenze LsA 4

Na širokoúhlý objektiv je radost fotit prakticky za každého počasí. Jeho clona je totiž opravdu dobrá a objektiv tak nemá problém přijmout spoustu světla kdykoliv a kdekoliv. Fotky z něj jsou proto zpravidla barevně vyvážené, plné detailů a celkově velmi přirozené. S ubývajícím světlem sice jejich kvalita mírně klesá, ale pokles je to skutečně pozvolný. Zcela objektivně tedy musím říci, že z hlediska širokoúhlého objektivu je model 13 takřka srovnatelný s modelem 13 Pro, byť je u řady Pro objektiv ještě o píď lepší. 

O něco horší je to nicméně s ultraširokoúhlým objektivem, který se z hlediska clony úplně nevyvedl. Jeho clonové číslo je totiž naprosto stejné jako v loňském roce, což jinými slovy znamená, že i výsledky jsou u 13 mini podobné jako u loňského 12 mini. Rozhodně tím sice nechci říci, že jsou mizerné, jelikož to opravdu nejsou, ale zkrátka limity objektivu už zde přehlédnout nelze. Za dobrého světla lze fotky na něj fotit v opravdu dobré kvalitě bez jakéhokoliv výraznějšího zrnění či šumu a s pěknými barvami, ostrostí a spoustou detailů. S ubývajícím světlem však kvalita fotek na ultraširokoúhlý objektiv strmě klesá a za tmy je pak ve srovnání se širokoúhlým objektivem o poznání slabší. Fotit na něj sice lze i nadále a to relativně obstojně, ale holt už bez detailů, ostrosti a mnohdy i přirozených barev. Pro focení v horších světelných podmínkách bych proto rozhodně vždy doporučil nasazení širokoúhlého objektivu, jelikož v opačném případě vás výsledky úplně oslovit nemusí. 

U ultraširokoúhlého objektivu musím za nedostatek určitě označit i jeho absenci podpory makro režimu, kterým se chlubí Apple u řady 13 Pro. Sice se zde dostáváme do stejné situace jako v případě ProMotion displeje, kdy by nasazená makra u levnější řady pošlapalo řadu dražší, ale i zde je třeba opět zopakovat, že mě to zkrátka jako koncového zákazníka nemusí absolutně zajímat a není proto nic špatného na tom makro u iPhonu 13 mini chtít, jelikož i u konkurence za nižší cenu je standardem. A u kritiky ještě chvíli zůstaneme. Další věc, která mě trochu mrzí – byť se týká celé letošní i loňské řady – je to, jak si Apple neporadil s odlesky skleněného fotomodulu a objektivů na fotkách focených například proti světlu. Odlesků se totiž téměř nelze vyvarovat, ač se můžete snažit jak chcete, a výslednou fotku zkrátka ovlivní. Nebavíme se přitom jen o odlescích lamp, ale třeba i o odlesku celého fotomodulu na fotografovaný předmět, který je tím tak poznamenán a vypadá nakonec úplně jinak. Zde je tedy určitě prostor ke zlepšení. 

Poslední výtku směřuji k nočnímu režimu, který je sice super a myslím si, že zkrátka musí bavit, ale čas od času si taky vybere slabší chvilky. Softwarové zesvětlení scény je občas až přehnané a výsledná fotka proto působí nepřirozeně. Jindy se zase software barevně zblázní a fotku dotvoří tak, že vypadá z hlediska barev zkrátka jinak než v reálu. Když jsem například fotil ulici osvícenou klasickými žlutými pouličními světly, vylezla mi z toho ulice zelená. Je tedy třeba počítat s tím, že ne každá fotka za tmy bude dobrá, byť většina dobrá opravdu bude. 

I přes vlnu kritiky bych nicméně fotoaparát iPhonu 13 mini jako takový označil veskrze za velmi povedený. Fotit na něj lze skutečně náramné fotky a když si člověk zvykne na omezení uvedená výše a naučí se s nimi v ideálním případě pracovat či počítat, ve výsledku už pro něj limitem nebudou. Focení na 13 mini je navíc extrémně jednoduchou záležitostí, kdy stačí jen stisknout spoušť a pak se následně těšit z většinou dobré fotky. Nemusíte tedy nic zdlouhavě nastavovat a vlastně ani chápat, jak je dobré fotit. Stačí zkrátka jen cvakat a telefon už se o vše důležité za vás postará. A přesně v tom je dle mého jeho velká síla a tak byste jej měli vlastně i brát – tedy nikoliv jako fotoaparát, ale svým způsobem jako takřka dokonalého fotografa, kterému jen dáte skrze spoušť signál, kdy to zmáčknout. 

Jak už jsem zmínil v sekci věnované výkonu, iPhone 13 mini ho má spoustu kvůli nasazení filmařského režimu pro natáčení videa. Ten funguje zjednodušeně řečeno jako jakýsi fotografický portrétní režim na steroidech, kdy dokáže rozmazávat za zaostřenými objekty softwarově pozadí a dokonce přeostřovat mezi vícero z nich. Přiznám se, že už na Keynote mě tato novinka opravdu nadchla a když jsem si jí vyzkoušel naživo, jen mě utvrdila v tom, že je skutečně super. Rozostřování pozadí za zaostřenými objekty funguje opravdu dobře a byť občas objekt nerozpozná úplně dokonale a rozostří třeba i jeho část (například část vlasů a tak podobně), ve většině případů problém nebývá. Co je však dle mého asi ještě důležitější než samotný proces natáčení, je postprodukce daného videa. Jelikož se vše točí kolem softwaru, lze postprodukčně vše dorozmazat nebo naopak doostřit přímo v nativní aplikaci na prohlížení fotek. Ve výsledku by se tak nemělo stát, že se vám nepovede video natočit tak, jak chcete, protože s ním zkrátka lze pracovat i po dokončení více než dobře. Na krátkou ukázku se můžete podívat níže. 

Baterie

Jestli byl za něco loňský iPhone 12 mini poměrně tvrdě kritizován, byla to právě výdrž jeho baterie, která mnoha uživatelům nevystačila ani na jeden den. Když proto Apple na letošní Keynote světu sdělil, že právě na výdrži svých novinek citelně zapracoval, nejednoho uživatele tím velmi potěšil. V těšení následně pokračoval odhalením technických specifikací novinek, ze kterých vyplývá, že si oproti loňskému modelu telefon při přehrávání videa polepšil o 2 hodiny, při streamování videa o 3 hodiny a při přehrávání zvuku dokonce o 5 hodin, což je více než obstojné. To vše přitom “jen” díky baterii s kapacitou o 179 mAh vyšší než nabízel v loňském roce, energeticky úspornějšímu procesoru a samozřejmě optimalizaci iOS. Přiznám se, že už z hodnot na stránkách Applu jsem byl mile potěšen. Realita mě však nadchla ještě více. Zatímco s iPhone 12 mini jsem totiž do večera úplně nevydržel a dával jsem jej na nabíječku už kolem 18. hodiny večer, při stejné zátěži iPhonu 13 mini jsem ulehal do postele kolem 21:30 ještě se solidní několikaprocentní rezervou. A upřímně, nenapadá mě moc věcí, kterými bych telefon dokázal vytížit více. Po celý den na něm totiž řeším hovory, zprávy, procházím internet, sem tam spustím navigaci či hru a celkově jej mám zkrátka v ruce opravdu dost. Na výdrž baterie si tedy iPhone 13 mini stěžovat určitě nemůže. 

iPhone 13 mini recenze LsA 8

Ani z hlediska nabíjení nemůžu o novince říci půl křivého slova. Při použití rychlonabíjecího adaptéru doporučeného Applem k běžnému nabíjení – tedy 20W – jsem se z 0 na 50 % dostával za zhruba 25 minut s tím, že “do plna” jsem iPhone 13 mini nabíjel pod hodinu a půl. Myslím si tedy, že v tomto směru se rozhodně nejedná o špatný výsledek. 

Resumé

iPhone 13 mini se mi hodnotí po týdnech testování svým způsobem jednoduše. Když vezmu v potaz příznivou cenu za základní variantu v kombinaci se 128GB úložištěm, dlouholetou softwarovou podporu, líbivý design, kvalitní fotoaparát, spoustu výkonu na rozdávání a velmi slušnou výdrž baterie, dostávám telefon, který nemá dle mého v daném segmentu – tedy segmentu malých smartphonů – konkurenci. 

Na iPhonu 13 mini je krásně vidět, že se Apple svým způsobem poučil ze svých chyb v loňském roce a letos se jich snažil velmi vyvarovat. Jasně, pár věci, které na 13 mini zklamou, či minimálně nepotěší se najít dá, ale nejedná se naštěstí o nic, co by telefon vyloženě srazilo na kolena a udělalo z něj kousek, který zkrátka nemá smysl koupit, ba právě naopak. Myslím si, že pokud vás loňský 12 mini potěšil, přechod na 13 mini pro vás určitě smysl má – už kvůli lepší výdrži baterie, fotoaparátu či zajímavé cenové politice Applu. Pro majitele starších telefonů, kteří prahnou po něčem kompaktním, je pak 13 mini jasná volba. 

iPhone 13 mini můžete zakoupit zde

Chcete nový iPhone 13 nebo iPhone 13 Pro koupit co možná nejvýhodněji? Pokud u Mobil Pohotovosti upgradujete na nový iPhone, získáte za svůj stávající telefon nejlepší výkupní cenu. Novinku od Applu si také můžete snadno pořídit na splátky bez navýšení, kdy navíc nezaplatíte ani korunu. Více na mp.cz.

.