Zavřít reklamu

Jak poznat, co zpomaluje náš počítač a jak to efektivně vyřešit? Proč vídáme duhové kolečko a jak se ho zbavit? Jaký je nejlepší diagnostický program pro náš Mac? Pokud je Mac opravdu pomalý, je nejlepší spustit Monitor aktivity a podívat se na využití paměti, využití CPU (procesoru) a diskovou aktivitu.

CPU, čili procesor

Nejdříve se podíváme na záložku CPU. Nejdříve ukončíme všechny aplikace (pomocí klávesové zkratky CMD+Q). Spustíme Monitor aktivity a necháme si zobrazit Všechny procesy, seřadíme si zobrazení podle procentuálního vytížení: pak by měly všechny procesy mít spotřebu pod 5%, obvykle se pohybuje většina procesů v rozmezí 0 až 2% výkonu procesoru. Pokud se podíváme na nečinné procesy a vidíme většinou 95% a více, je všechno v pořádku. Pokud je procesor vytížen na desítky nebo stovky procent, pak se dá jednoduše zjistit aplikace podle názvu procesu v horní části tabulky. Ten umíme ukončit. Procesy „mds“ a „mdworker“ necháme běžet, ty souvisí s indexací disku při zálohování, skokově na chvíli vyskočí, ale za chvilku se vrátí zpět na necelé procento. ¬Když jsme ukončili všechny aplikace, žádný z procesů by neměl využívat procesor na více než 2% po dobu delší než 5–10 sekund vyjma uvedených „mds“ a „mdworker“.

Spustíme aplikaci Monitor aktivity…

…přepnu na Všechny procesy.

Když je počítač subjektivně pomalý i při malém vytížení procesoru, podíváme se na paměť a disk počítače.

Systémová paměť – RAM

Pokud vidíme zelený nápis Volná paměť ve stovkách megabajtů, je to v pořádku, pokud toto číslo spadne pod 300 MB je správný čas na doplnění paměti nebo ukončení některých aplikací. Pokud i při relativně volné paměti (a to se nestává) je Mac pomalý, zbývá poslední možnost.

I když Mac zatížím a běží mi desítky aplikací souběžně, Mac jde bez větších problému používat. RAM mi dokonce spadla pod kritických 100 MB a přesto se duhové kolečko ne a ne objevit. Tak se chová „zdravý systém“.

Disková aktivita

Co si budeme namlouvat, Lion a Mountain Lion jsou optimalizované pro použití na SSD v MacBook Air a v MacBook Pro s Retina displejem. Při zdravém systému jsou načtená a zapsaná data kolem nuly nebo ty hodnoty poskakují mezi nulou a v řádech kB/s. Pokud se aktivita disku průměrně pohybuje stále v řádu MB, například 2 až 6 MB/sec., znamená to, že některá z aplikací z disku čte nebo na něj zapisuje. Obvykle je to jeden z procesů s vyšším vytížením CPU. Apple má své aplikace velmi dobře optimalizované, takže nejčastěji se takto nenasytně chovají aplikace „třetích stran“. Není to tedy naše chyba, ale chyba vývojářů takové nenasytné aplikace. My máme tři možnosti obrany:

– vypnout, když nepoužívám
– nepoužívat
– a nebo ji vůbec nenainstalovat

Konverze videa zatíží procesor naplno. Ale na disk sahá jen minimálně, jen v řádech jednotek MB z maximálních 100 MB/sec, které běžný mechanický disk umí.

Mazání nepotřebných souborů

To, že smažeme nepotřebné soubory, fungovalo naposledy na Windows 98. Pokud totiž nějaký program při instalaci nebo při samotném fungování vytvoří své dočasné (temporary) soubory na disku, tak je s velkou pravděpodobností dříve nebo později bude potřebovat. Když tyto „zbytečné“ soubory smažeme, program si je stejně vyrobí znova a náš Mac se tak jedině zpomalí při jejich opětovném vytváření. Takže Mac (a raději ani Windows) nečistíme od zbytečných souborů, je to nesmysl.

Programy, které mají v názvu Cleaner a podobné jsou jen past na ty, kdo se řídí poučkami z minulého tisíciletí.

Vypnutí nepoužívaných funkcí

To je tedy kravina. Náš počítač má 4 GB RAM a dvougigahertzový procesor. Při běžném používání v počítači běží na pozadí 150 procesů současně, spíše více. Když vypneme 4 z nich, nepoznáme to. Nepomůžete si ani o jedno celé procento výkonu, pokud máme dost paměti RAM, nic se nezmění. Video se bude exportovat stejný čas a hra bude ukazovat stejný FPS. Takže v Macu nic nevypínáme, to spíš přidáme paměť RAM. To nám znatelně zrychlí přepínání mezi aplikacemi.

Jak tedy zrychlit Mac? 4 GB RAM? Raději více

Mountain Lion na základní práci s webem a emaily spořádá necelé 2 GB RAM. Takže na starších strojích, když přidáte na 4 GB, můžete iCloud klidně používat skoro na všech Macích vyrobených od roku 2007 s procesorem od Intelu. A teď vážně. Pokud chcete mít neustále otevřené iPhoto (stahování fotek z Fotostreamu), Safari s desítkou záložek s Flash videem, Photoshop nebo Paralells Deskotp, je 8 GB RAM minimum, a těch 16 GB RAM je docela bezva, využijete je. Pokud to samozřejmě počítač využít umí.

Jak OPRAVDU zrychlit? Rychlejší disk

Disk je nejpomalejší součást našeho počítače. Vždycky byla. U nejstarších MacBooků (bílé nebo černé plastové) nebo hliníkové jsou použity malé disky. Menší kapacity 80, 160 až 320 GB disky jsou znatelně pomalejší, než aktuální 500–750 GB nebo než jakýkoliv SSD. Takže pokud chci hlavně zvětšit kapacitu u svého bílého MacBooku, je 500 GB za zhruba 1500 Kč výbornou volbou. Pokud chceme ze svého oblíbeného 4 roky starého MacBooku udělat opravdové dělo, investujeme pár tisícovek do SSD. Za cenu kolem 4000 Kč se dají koupit SSD disky, které znatelně zrychlí celý počítač. Pozor, nezvýší výkon, ale zvýší rychlost startování aplikací a přepínání mezi aplikacemi. Společně s 4 GB RAM tak máme počítač, který může dalších pár let sloužit, díky dostatku RAM a rychlému disku se počítač chová svižněji a na nic nečekáme.

A jak zrychlit MacBook?

Praxe ukázala, že 4–5 let starý MacBook s procesorem Core 2 Duo od Intelu stále funguje a baterie stále nabízí i několik hodin práce v terénu. Z toho vyplývá, že investice 2000–6000 Kč do 2 až 4 roky starého MacBooku může pomoci odložit nákup nového počítače. Samozřejmě, záleží na individuálním stavu počítače, ale většina MacBooků co jsem viděl, jsou krásné zachovalé kusy, kde se jednorázová částka kolem 5000 Kč vyplatí.

A jak zrychlit iMac?

iMac nemá na zadní stěně šroubky, takže jediné co si v něm můžete sami vyměnit je pouze paměť RAM. V iMacích jsou rychlejší disky se 7200 otáčkami, ale realita je taková, že výměnou disku nějakého zrychlení dosáhnout určitě lze. K výměně disku v iMacu potřebujete mít dostatek informací a určitě i praxe. Pokud praxi nemáte, raději tuto operaci svěřte servisu nebo někomu, kdo už to dělal. Existují videonávody na Youtube, jak si to udělat svépomocí, ale když uděláte chybu, budete přetržený kablík shánět klidně pár týdnů. Nestojí to za to, zkušení technici vám iMac za pár dní vrátí s novým diskem a vy tím nemusíte ztrácet čas. Opakuji: nerozebírejte svůj iMac sami. Když to neděláte dvakrát týdně jako rutinu, ani to nezkoušejte. Zbabělci žijí déle.

Jaký disk zvolit?

Mechanický je levnější, s větší kapacitou si polepšíte i na rychlosti disku. SSD je zase dražší, zato je rychlost obvykle několikanásobná oproti původnímu. Dnešní SSD disky už dávno nejsou v dětských plenách a můžeme je považovat za seriózní náhradu klasických disků. Další výhodou SSD je nižší spotřeba energie, ale vzhledem k celkové spotřebě počítače ten rozdíl není nijak výrazně znatelný. Když zvolíte dobrý SSD, může se prodloužit výdrž na baterii klidně o hodinu, víc raději nečekejte. Já jsem delší běh počítače díky SSD v MacBook Pro 17″ ani moc nepoznal.

Kde to vázne?

Začneme u aplikace. Aplikace je složka plná maličkých kilobajtových (kB) souborů rozházených v mnoha dalších složkách. Když spustíme aplikaci, systém říká: jdi k tamtomu souboru a načti jeho obsah. A v tom obsahu je další příkaz: jdi k jiným pěti souborům a načti jejich obsah. Pokud bychom každý z těchto šesti souborů hledali jednu sekundu a každý z těch souborů načítali další jednu sekundu, pak by načtení takových šesti souborů trvalo (6×1)+(6×1)=12 sekund. To je případ běžného mechanického disku s 5400 otáčkami za minutu. Pokud zvýšíme rychlost otáček na 7200 za minutu, vyhledáme soubor za kratší čas a načteme ho o 30 % rychleji, takže našich 6 souborů načte rychlejší disk za (6×0,7)+(6×0,7), to je dejme tomu 4,2+4,2=8,4 sekundy. To platí pro mechanický disk, ale SSD technologie zrychlila několikanásobně vyhledávání souboru, dejme tomu místo celé to bude jedna desetina sekundy. Načítání je také rychlejší, místo 70 MB/s u mechanických disků nabízí SSD klidně 150 MB/s (pro zjednodušení budeme počítat dvojnásobek rychlosti, čili poloviční čas). Pokud tedy započítáme zkrácené doby hledání a načítání souborů, dostaneme (6×0,1)+(6×0,5), tj. 0,6+3, takže doba načítání se zkrátí z 12 na necelé 4 sekundy. V reálu to znamená, že rozsáhlejší programy jako Photoshop, Aperture, Final Cut Pro, AfterEffects a další se místo do minuty spustí do 15 sekund, protože ve svém nitru obsahují více malých souborů, se kterými si SSD poradí lépe. Při použití SSD bychom už duhové kolečko opravdu neměli nikdy zahlédnout. Když zahlédneme, je něco špatně.

A jak zrychlit grafickou kartu?

Nijak. Grafickou kartu lze vyměnit pouze v MacPro, který se již skoro neprodává a v novém je grafika, který zvládá tři displeje 4k, proto vyměňovat není co. V iMacu nebo v MacBoocích je grafický čip přímo na základní desce a vyměnit ho nejde, ani když jste moc šikovní s pájkou, cínem a kalafunou. Pro profesionály samozřejmě existují profesionální grafické karty, ale počítejte s investicí pár desítek tisíc korun a má to smysl hlavně pro grafická a video studia, ne na hry. Hry pro Mac samozřejmě existují, většina funguje i na základních modelech, ale vyšší modely iMacu nebo MacBook Pro mají výkonnější grafiky právě pro ty uživatele, kdo výkon požadují. Takže dalo by se odpovědět, že zvýšit výkon grafické karty lze jen výměnou počítače za vyšší model. A když se mi hra cuká, tak si prostě snížím zobrazování detailů.

A software?

Software je další místo, kde se dá něco zrychlit. Ale pozor, to neovlivní uživatelé, ale pouze programátoři. Programátoři totiž mohou svůj software optimalizovat. Díky Monitoru aktivity se můžete podívat, jak se chovají aplikace od Apple a jak ty ostatní. Verze pro Mountain Lion už jsou víceméně v pohodě, ale například před třemi lety Firefox nebo Skype ve Snow Leopardu vytížily počítač v desítkách procent, při zdánlivé nečinnosti. Ty doby jsou snad již pryč.

Duhové kolečko

Kliknu na soubor nebo spustím aplikaci. Počítač ukáže duhové kolečko a na mne jde amok. Nenávidím duhové kolečko. Krystalicky čistá nenávist. Kdo zažil duhové kolečko na displeji svého Macu, tak ví. Vskutku frustrující zkušenost. Zkusme si vysvětlit fakt, že na mých počítačích se duhové kolečko nevyskytuje, a to na obrázku vidíte, že jsem při pouhých 6 GB RAM spustil přes dvacet aplikací a přitom konvertuji video z MKV do MP4 pomocí Handbrake, který vytěžuje procesor na plný výkon. Jak to, že se na takto zatíženém počítači dá bez problémů pracovat? Ze dvou důvodů. Mám dobře nastavenou síť a když jsem přešel ze Snow Leopard na Mountain Lion, tak jsem nainstaloval Mountain Lion na čistý disk a profil (jen data bez Aplikací) si do něj importoval ze zálohy Time Machine.

Desítky aplikací spuštěných najednou je běžné používání Mac OS X. S Více RAM bude přepínání mezi jednotlivými aplikacemi plynulejší.

Duhové kolečko kvůli síti?

Co? Síť? To jako že moje wifina je špatná? Ano, je to relativně častý zdroj problémů. Ale ne Wi-Fi router jako takový, ale spíše jeho nastavení, nebo umístění a nebo dokonce kombinace obojího. Jaký to má vliv? Síťová karta do sítě vyšle výzvu, na kterou by mu mělo jiné zařízení odpovědět. Počítá se s tím, že to chvilku zabere, a proto je nastavený čas, kdy počítač čeká. A dokud se naší síťové kartě dotyčné zařízení neozve, tak se co? Ano. Tak se točí duhové kolečko. Jasně, ne vždy, ale když jsem tento problém řešil, tak v polovině případů to vyřešil jiný router (nebo připojení přes kabel) a v druhé polovině reinstalace systému.

Duhové kolečko: Hubero kororo!

Cílem článku je dát naději majitelům starších modelů iMaců a MacBooků, že není nereálné opět používat pár let používaný počítač bez každodenního frustrujícího vrtění duhového kolečka a využívat iCloud a další vymoženosti nejnovějšího Mac OS X Mountain Lion. A ještě jednou pro ty v zadních řadách: žádný superprogram nemůže nahradit zkušeného člověka. Pokud si netroufáte, nebo na to nemáte čas, požádejte někoho seriózního o pomoc. Většina servisů nebo Autorizovaných prodejců Apple (APR prodejny) by vám měla umět pomoci nebo vás odkázat na prověřeného odborníka.

.