Zavřít reklamu

Pokud si chcete cokoliv poznamenat, tak k tomu můžete na jablečných zařízeních využít nativní aplikaci Poznámky. Tato aplikace je nesmírně jednoduchá na používání a většina uživatelů ji jednoduše miluje. Apple se samozřejmě snaží i nativní Poznámky neustále vylepšovat, což je rozhodně dobře. Opravdu významných vylepšení jsme se v této aplikaci dočkali také s příchodem macOS Monterey (a dalších nových systémů). Pokud vás zajímá, co je v Poznámkách nového, tak pokračujte ve čtení.

Provedené změny

Jednotlivé poznámky můžete v nativní aplikaci Poznámky také sdílet s ostatními uživateli, což je funkce k nezaplacení. Avšak v případě, že poznámku sdílíte s mnohými uživateli, tak může dojít k určitým zmatkům, jelikož nevíte, co kdo přidal, změnil či smazal. V macOS Monterey je každopádně nově k dispozici možnost pro zobrazení provedených změn ve sdílené poznámce. Pokud byste chtěli provedené změny ve sdílené poznámce zvýraznit, tak stačí, abyste se do ní přesunuli, a poté na trackpadu přejeli dvěma prsty zleva doprava. Popřípadě můžete v horní liště klepnout na Zobrazení a následně na Zobrazit zvýraznění. Následně se vám veškeré provedené změny od jednotlivých uživatelů zobrazí.

Historie aktivity

Kromě toho, že si v každé sdílené poznámce můžete zobrazit provedené změny, viz předchozí stránka, tak si můžete zobrazit také kompletní historii aktivity. V rámci historie aktivity se vám zobrazí informace o tom, kdo a kdy provedl úpravy konkrétní poznámky. Pokud byste historii chtěli historii aktivity zobrazit, tak stačí, abyste stiskli klávesovou zkratku Control + Command + K, popřípadě můžete klepnout v horní liště na Zobrazení, a poté na Zobrazit aktivitu poznámek. Po zobrazení historie aktivity se vám v pravé části okna zobrazí panel, ve kterém už se veškeré informace nachází. Pokud na konkrétní záznam klepnete, tak se zvýrazní ta část poznámky, která byla v tu dobu upravena.

Zmínky

Jak už jsem jednou zmínil, tak v případě, že poznámku sdílíte s vícero uživateli, tak může nastat zmatek. V aplikaci Poznámky jsou však nově k dispozici také zmínky, které vám dokáží pomoci s organizací. Prostřednictvím zmínek můžete v poznámce označit jakéhokoliv uživatele, se kterým konkrétní poznámku sdílíte, čímž jej na konkrétní obsah můžete upozornit. Chcete-li někoho zmínit, tak se přesuňte do těla poznámky, a poté napište zavináč, tedy @, a za něj jméno dotyčného uživatele. Jakmile jméno začnete psát, tak vám aplikace začne našeptávat. Výsledná zmínka tak může mít podobu například @Jiří, @Vratislav apod.

Značky

Kromě zmínek jsou nově v Poznámkách z macOS Monterey k dispozici značky, které taktéž napomáhají v organizaci. Pokud si chcete jednotlivé poznámky nějakým způsobem roztřídit, tak k tomu můžete samozřejmě využít složky, které využíváme snad všichni. Nově je ale možné využít také značky, které fungují stejně jako tagy na sociálních sítích. To znamená, že pokud nějaké poznámky označíte stejnou značkou, tak si je poté pod ní budete schopni jednoduše zobrazit. Pokud byste chtěli značku vytvořit, tak se přesuňte do těla poznámky a následně napište křížek, tedy #, a poté samotnou značku. V případě, že byste například chtěli sjednotit všechny recepty pod jednu značku, tak v konkrétních poznámkách stačí v těle uvést značku #recepty. Poznámky s jednotlivými značkami lze pak jednoduše zobrazit tak, že ve spodní části levého panelu klepnete v sekci Značky na konkrétní značku.

Dynamické složky

Součástí aplikace Poznámky v macOS Monterey (a dalších nových systémech) jsou také dynamické složky. Ty dokáží přímo pracovat se značkami, o kterých jsme si řekli více na předchozí stránce. V rámci dynamických složek lze jednoduše nastavit, aby se v nich seskupovaly poznámky s určitými značkami. Pokud byste tedy například chtěli zobrazit veškeré zeleninové recepty, které jste si označili značkami #recepty a #zelenina, tak právě díky dynamické složce můžete. Pro vytvoření nové dynamické složky stačí, abyste v levém dolním rohu aplikace Poznámky klepnuli na možnost Nová složka a následně na Dynamická složka. Pak už si jen vyberte název dynamické složky, společně se značkami, se kterými mi složka pracovat.

.