Zavřít reklamu

Pokud se zajímáte o dění ve světě Applu, tak vám zajisté před několika týdny neuniklo vydání první veřejné verze macOS Monterey. Jablečná společnost tento systém vydala po téměř půl roku čekání – k představení totiž došlo již v červnu, a to na WWDC21. Na našem magazínu se nejen tomuto systému neustále věnujeme, jelikož je plný nových funkcí. Pokud byste tedy chtěli macOS Monterey využívat na maximum a znát všechny nové funkce, tak pokračujte ve čtení. V tomto článku se zaměříme na Safari.

Synchronizace úvodní stránky

Jestliže se řadíte mezi dlouhodobé uživatele operačního systému macOS, tak vám zajisté s vydáním předchozí verze Big Sur neuniklo výrazné vylepšení Safari. V této verzi přišel Apple s přepracováním designu a kromě toho představil také několik nových funkcí. Mezi jednu z novinek se zařadila také možnost pro úpravu úvodní stránky. To znamená, že si konečně můžeme ručně nastavit, jaké prvky se mají na úvodní stránce zobrazovat, popřípadě můžeme měnit jejich pořadí. Možnost pro změnu úvodní stránky každopádně do iOS přibyla až s verzí iOS 15, tedy letos. Pokud byste chtěli aktivovat synchronizaci vzhledu úvodní stránky na všech zařízeních, tak stačí, abyste na Macu na úvodní stránku přešli, poté vpravo dole klepnuli na ikonu nastavení a nakonec aktivovali možnost Použít úvodní stránku na všech zařízeních.

Soukromý přenos

Kromě toho, že Apple letos přišel s novými verzemi svých operačních systémů, tak jsme se dočkali také představení „nové“ služby s názvem iCloud+. Tato služba je k dispozici jednoduše pro všechny jedince, kteří si předplácí iCloud, tedy pro ty, kteří nevyužívají bezplatný tarif. V rámci iCloud+ je k dispozici několik nových bezpečnostních funkcí, mezi které se řadí také Soukromý přenos. Ten dokáže před poskytovateli sítí a webovými stránkami při využití Safari skrýt vaši IP adresu, informace o vašem prohlížení internetu a polohu. Díky tomu nemůže nikdo zjistit, kdo vlastně jste, kde se nacházíte a popřípadě jaké stránky navštěvujete. Pokud byste Soukromý přenos chtěli (de)aktivovat, tak přejděte do Předvolby systému -> Apple ID -> iCloud, kde funkci Soukromý přenos aktivujte.

Skupiny panelů

Pokud se neřadíte mezi uživatele, kteří testovali beta verzi macOS Monterey a Safari v ní, tak pro vás mám vskutku zajímavou zprávu. Safari, které je nyní k dispozici ve veřejné verzi macOS Monterey, mělo původně vypadat úplně jinak. Apple totiž v beta verzích macOS Monterey přišel s kompletním přepracováním horní části Safari, které se stalo modernějším a jednodušším. Bohužel se ale některým uživatelům netrefil do chuti, a tak na poslední chvíli, pár dní před veřejným vydáním macOS Monterey, navrátil zpět starý vzhled. Naštěstí ale neodebral Skupiny panelů, tedy novou funkci, která se skrývá právě v horní části okna. V rámci této funkce si můžete vytvořit různé skupiny panelu, mezi kterými se můžete jednoduše přepínat. V jedné skupině tak můžete mít například pracovní záležitosti, ve druhé pak zábavní. Díky skupinám panelů se tedy vždy jednoduše stačí přesunout do té skupiny, ve které chcete pracovat, a o nic dalšího se nemusíte starat. Novou skupinu panelů vytvoříte klepnutím na ikonu malé šipky vlevo nahoře. Seznam skupin panelů zde následně najdete také, popřípadě jej můžete zobrazit v bočním panelu.

Skrytí IP adresy před trackery

Při procházení internetu mohou různé webové stránky získat přístup k vaší IP adrese. Tuto IP adresu je pak může použít ke zjištění vašich osobních údajů, popřípadě ke zjištění vaší polohy apod. Safari nově dokáže všechny tyto údaje ochránit, a to tak, že vaši IP adresu před známými trackery jednoduše skryje. Chcete-li vaši IP adresu před trackery skrýt, tak přejděte do Safari, kde následně v horní liště klepněte na Safari -> Předvolby -> Soukromí, kde stačí aktivovat možnost Skrýt IP adresu před trackery.  Tato funkce je každopádně součástí zmíněné funkce Soukromý přenos, což znamená, že pokud ji chcete využít, tak musíte mít iCloud+. V opačném případě nebude tato funkce k dispozici.

Rychlé poznámky

Součástí macOS Monterey je nově také funkce s názvem Rychlé poznámky. Tato funkce není k dispozici pouze v rámci Safari, ale všeobecně v rámci celého systému. Každopádně v Safari se jeví využití Rychlých poznámek jakožto nejlepší. Rychlé poznámky můžete využít pokaždé, když si chcete něco okamžitě zaznamenat a nechcete kvůli tomu otevírat nativní aplikaci Poznámky. Namísto toho stačí, abyste na klávesnici podrželi Command, a poté přejeli kurzorem do pravého dolního rohu obrazovky. Zde se zobrazí malé okénko, do kterého stačí klepnout a rychlou poznámku tak otevřít. Do této rychlé poznámky si můžete kromě textu vložit obrázky, odkazy na stránky a další. Jakmile chytrou poznámku zavřete, tak se uloží do aplikace Poznámky, kdykoliv se k ní ale můžete vrátit. Kromě toho lze rychlou poznámku vytvořit v Safari tak, že označíte nějaký text, klepnete na něj pravým tlačítkem a zvolíte Přidat k rychlé poznámce.

.