Zavřít reklamu

V našem pravidelném seriálu o nativních aplikacích Applu dnes pokračujeme informacemi o Finderu. Zatímco v minulém díle jsme probírali možnosti zobrazení a přizpůsobení vzhledu Finderu, v tomto díle si přiblížíme vyhledávání souborů a základní práci s nimi.

Vyhledávání souborů ve Finderu

Soubory ve Finderu můžete vyhledávat buďto obvyklým způsobem, nebo prostřednictvím virtuální asistentky Siri. Asistence Siri můžete zadat kritéria pro vyhledání specifických typů souborů – lze použít příkazy jako “Show me my JPG files”, “show me files from last week” nebo třeba “show me files that are tagged red”. K manuálnímu vyhledávání pak slouží vyhledávací lišta v pravém horním rohu okna aplikace, hledání můžete zahájit také stiskem klávesové zkratky Cmd + F.

Do pole pro vyhledávání pak můžete zadat název souboru, část textu, formát souboru nebo třeba barvu značky. Ve Finderu můžete vyhledávat také podle klíčových slov, jako třeba od, komu, autor, značka, název, jméno, či obsahuje. Vyhledání podle klíčových slov provedete tak, že zadáte klíčové slovo, za něj napíšete dvojtečku a doplníte o hledaný výraz. Pokud chcete třeba vyhledat soubory, jejichž název obsahuje slovo Apple, zadáte do pole pro vyhledávání výraz název:Apple. K vyhledávání ve Finderu můžete použít také logické operátory A, NEBO a NE. Pokud chcete například vyhledat položky, které obsahují slovo Apple, ale neobsahují výraz iPhone, zadáte do vyhledávacího pole Apple -iPhone.

Práce se soubory ve Finderu

Soubory ve Finderu můžete jednoduše přesouvat nebo kopírovat přetahováním. Tímto způsobem můžete jednotlivé položky nejenom přemisťovat v rámci Finderu, ale můžete je z okna aplikace přesouvat také na plochu, do mailu, Poznámek, do Docku, na boční panel Finderu a řadu dalších míst. Pro přemístění souboru či složky stačí vybranou položku přetáhnout, pro zkopírování podržte při tažení klávesu Alt (Option). Soubory z Finderu můžete také sdílet. Stačí kliknout na vybranou položku a poté na liště nástrojů v horní části okna aplikace kliknout na ikonku sdílení. V menu, které se vám otevře, pak už jen zvolíte způsob sdílení. Pro sdílení můžete také na vybranou položku kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit Sdílet. Pokud se rozhodnete pro sdílení přes AirDrop, ujistěte se, že je na obou zařízeních aktivováno Bluetooth i Wi-Fi připojení.

Finder můžete využít také k zobrazení informací o souborech, složkách a discích na vašem Macu. Pro získání informací o jednotlivých položkách vyberte požadované položky (pro výběr více položek najednou držte stisknutou klávesu Cmd) a poté na liště v horní části obrazovky klikněte na Soubor -> Informace. K zobrazení informací můžete použít také klávesovou zkratku Cmd + I. Pro získání souhrnných informací o více položkách vyberte požadované položky, stiskněte a podržte klávesu Ctrl a klikněte pravým tlačítkem myši. V menu, které se vám zobrazí, vyberte Souhrnné informace.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více