Zavřít reklamu

Hlasová asistentka Siri pro Mac byla poprvé představena na WWDC 2016. Podobně jako na vašem iPhonu či iPadu umí Siri v macOS vyhledávat informace, nastavovat připomínky, vytvářet události v kalendáři a mnoho dalšího. V dnešním díle našeho seriálu o nativních aplikacích a nástrojích od Applu si Siri pro macOS představíme o něco podrobněji.

Aktivace a základní příkazy

Pokud si nejste jisti, jestli máte Siri na svém Macu aktivovanou, klikněte na  menu v levém horním rohu obrazovky, zvolte Předvolby systému a klikněte na Siri – zde můžete provést její aktivaci. V této sekci Předvoleb systému můžete také nastavit, zda na svém Macu aktivujete funkci Hey Siri (u kompatibilních zařízení), zvolit hlas a jazyk Siri, aktivovat či deaktivovat hlasovou odezvu nebo smazat historii. V nastavení Siri v Předvolbách systému můžete také změnit klávesovou zkratku, s jejíž pomocí budete Siri aktivovat, případně si nastavit vlastní zkratku.

V závislosti na nastavení můžete Siri na svém Macu aktivovat dlouhým stiskem kláves Cmd + mezerník, vyslovením “Hey Siri” nebo kliknutím na její ikonku v pravém horním rohu obrazovky vašeho Macu. Podobně jako na ostatních Apple zařízeních můžete i na Macu využít Siri k otevírání aplikací (příkaz “Open [název aplikace]”), získání informací o počasí (“What’s the weather today/tomorrow?”), aktivaci nejrůznějších funkcí (“Turn on Do Not Disturb/Night Shift/Dark Mode…”) nebo třeba k zobrazení vašich hesel (“Show me my passwords”). U Maců s macOS Mojave a novějším můžete s pomocí Siri vyhledat svá Apple zařízení, na kterých máte zapnutou funkci Najít – stačí Siri položit dotaz ve stylu “Where are my AirPods?”. Další informace o tom, jaké příkazy můžete u Siri na Macu použít, získáte po zadání dotazu “What can you do?”.

Další práce se Siri

S odpověďmi Siri můžete po jejich zobrazení dále pracovat – pokud například v pravém horním rohu okna s výsledky vidíte znaménko +, můžete s jeho pomocí připnout výsledky do panelu Dnes v Oznamovacím centru. V případě, že je součástí odpovědi obrázek nebo místo, můžete ho přetažením přemístit na plochu, přidat do dokumentu nebo do e-mailové zprávy.

Pokud potřebujete upravit svou otázku, stačí na ni dvojitě kliknout, zadat příslušný text na klávesnici a stisknout Enter. S pomocí Siri můžete také na svém Macu vyhledávat soubory na základě kritérií, jako je formát, velikost, nebo třeba datum otevření. Siri na Macu můžete také použít k ovládání prvků vaší chytré domácnosti – nastavovat scény, vypínat a zapínat jednotlivá zařízení nebo třeba kontrolovat jejich stav. Pokud chcete své dotazy Siri zadávat výhradně na klávesnici, klikněte na  menu v levém horním rohu obrazovky, zvolte Předvolby systému -> Zpřístupnění -> Siri, a zaškrtněte možnost Aktivovat zadávání textu Siri.

.