Zavřít reklamu

Dnešní díl našeho pravidelného seriálu o nativních aplikacích Applu bude opět věnován Fotkám na Macu. Tentokrát se zaměříme na práci s knihovnami a jednotlivými soubory, vysvětlíme si, jak předcházet vytváření duplicitních snímků, a popíšeme si možnosti správy fotografií v aplikaci.

Ve chvíli, kdy poprvé použijete nativní Fotky na Macu, vytvoříte knihovnu nebo vyberete tu, kterou chcete používat. Tímto se tato knihovna automaticky stává vaší systémovou knihovnou, která jako jediná může používat Fotky na iCloud a sdílená alba. Knihoven si ale ve Fotkách můžete samozřejmě vytvořit více. Systémovou knihovnu naleznete ve složce Obrázky na vašem Macu – tu najdete na levém bočním panelu po spuštění Finderu. Pokud zde položku Obrázky nevidíte, klikněte při spuštěném Finderu na položku Finder na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu, klikněte na Předvolby a v okně předvoleb klikněte na kartu Boční panel, kde zaškrtnete položku Obrázky. Knihovnu můžete z Obrázků přesunout na jiné místo buďto na vašem Macu, nebo na externím úložišti. V jednu chvíli můžete pracovat vždy jen s fotkami z jedné konkrétní knihovny, mezi knihovnami ale můžete přepínat. Nejprve zavřete aplikaci Fotky, poté podržte klávesu Alt (Option) a Fotky znovu otevřete. V dialogovém okně, které se vám zobrazí, vyberte požadovanou knihovnu. Pro vytvoření nové knihovny nejprve ukončete aplikaci Fotky, poté podržte klávesu Alt (Option) a opět aplikaci spusťte. V okně, které se vám zobrazí, zvolte Vytvořit novou.

Veškeré soubory, které importujete do Fotek, se vždy uloží do aktuální knihovny fotografií. Abyste se vyhnuli duplicitním položkám na Macu, můžete při importu fotografií ponechat položky na původních místech. Soubory uložené mimo knihovnu se nazývají odkazované soubory. Tyto soubory nejsou odesílány a ukládány na iCloud a nedochází k jejich zálohování v rámci zálohy knihovny fotografií, přesto se ale ve Fotkách zobrazují. Pokud chcete, aby se importované soubory ukládaly mimo knihovnu Fotek, klikněte na nástrojové liště v horní části obrazovky na Fotky -> Předvolby -> Obecné, kde zrušíte zaškrtnutí políčka Zkopírovat položky do knihovny Fotek. Aplikace poté ponechá soubory na původních místech. Pokud chcete odkazovaný soubor z Fotek vyhledat ve Finderu, nejprve ho vyberte v nativních Fotkách a poté na nástrojové liště v horní části obrazovky klikněte na Soubor -> Zobrazit odkazovaný soubor ve Finderu. Pokud chcete odkazované soubory zkopírovat do knihovny Fotek, vyberte ve Fotkách soubory, se kterými chcete pracovat. Na nástrojové liště v horní části obrazovky poté klikněte na Soubor -> Konsolidovat a zvolte Kopírovat.

Vyvarujte se změny obsahu knihovny ve Finderu – může dojít k nechtěnému smazání nebo poškození knihovny Fotek. Pokud chcete soubory přesouvat nebo kopírovat, nejprve je exportujte. To provedete tak, že ve Fotkách na Macu vyberete položku, se kterou chcete pracovat. Na nástrojové liště v horní části obrazovky klikněte na Soubor -> Export -> Exportovat [XY] fotografií. Vyberte formát, do kterého chcete snímky exportovat, v nabídce Název souboru je pojmenujte a v nabídce Formát podsložky určete, jak mají být exportované soubory rozděleny do složek. Vyberte místo, na které chcete snímky uložit, a klikněte na Exportovat. V novém umístění již můžete s fotografiemi operovat bez obav.

Diskuze k článku

    Dobrý deň, tešil som sa na tento príspevok, ale primárny problém mi to s duplicitou nerieši. Podstata môjho problému že mám v knihovne duplicitne foto. Je to pravdepodobne že boli importovane foto z iPhone ( cca 900 ks ) do knihovny viac krát. Viete poradiť ako priamo z knihovny odstrániť už naimportovanu duplicitu ?
    Ďakujem

celý text

Čtěte více