Zavřít reklamu

V minulých dílech seriálu o nativních aplikacích Applu jsme si představili Pages pro Mac, v dnešním díle se seznámíme se základy používání aplikace Keynote. Tento nástroj pro tvorbu a přehrávání prezentací se vyznačuje přehledným uživatelským rozhraním a snadným používáním, díky kterému se jistě řada z vás objede bez jakéhokoliv návodu. Své místo v našem seriálu si ale zajisté zaslouží.

Rozhraní aplikace a práce se snímky

Podobně jako Pages nabízí i Keynote po svém spuštění možnost výběru z bohaté nabídky šablon, které si při práci můžete upravit podle svého. Poté, co vyberete požadovaný motiv, se vám zobrazí okno, po jehož levé straně se nacházejí náhledy jednotlivých panelů. Jejich pořadí můžete měnit přetažením, úpravy jednotlivých panelů zahájíte po kliknutí na náhled. Na panelu v horní části okna aplikace se pak nacházejí nástroje pro přidání textu, tabulek, grafů, obrázků a dalších prvků.

Nový snímek do prezentace přidáte buďto kliknutím na tlačítko “+” v levém horním rohu okna aplikace, nebo po kliknutí na Snímek v nástrojové liště v horní části. Pokud chcete přidat snímek z jiné prezentace, otevřete obě prezentace vedle sebe a snímek jednoduše přesuňte přetažením. Změnu velikosti snímku můžete provést po kliknutí na kartu Dokument v horní části panelu po pravé straně okna aplikace. Ve spodní části panelu najdete rozbalovací menu, ve kterém můžete buďto vybrat poměr stran, nebo nastavit vlastní velikost snímku. Pokud chcete upravit pozadí snímku, vyberte nejprve na liště po levé straně snímek, se kterým chcete pracovat. V horní části panelu na pravé straně přepněte na Formát, v panelu vyberte položku Pozadí a v rozbalovacím menu zvolte, jak má pozadí vybraného snímku vypadat. Pro volbu ohraničení snímku klikněte na liště v horní části okna aplikace na kartu Tvar, v kategorii Základní vyberte čtverec, který se vám nejvíce líbí, a přetažením nastavte jeho umístění a velikost. V panelu na pravé straně okna aplikace zvolte v horní části Formát a poté klikněte na Styl, kde můžete nastavit další parametry ohraničení.

Pokud chcete na všechny snímky v prezentaci aplikovat stejný styl, můžete si vytvořit vzorový snímek. Pokud do vzorového snímku přidáte nové prvky, nebude možné je dále v prezentaci měnit. V horní liště v okně aplikace klikněte na tlačítko “+” a vyberte snímek, který vám nejvíce vyhovuje. Upravte jeho název a jednotlivé prvky podle svých vlastních představ a po dokončení klikněte na Hotovo. Pro vložení makety objektu do vzorového snímku klikněte na nástrojové liště v horní části obrazovky Macu na Zobrazení -> Upravit vzorové snímky. Přidejte prvek, ze kterého chcete vytvořit maketu, upravte ho podle svých představ a po dokončení na něj klikněte. V horní části panelu na pravé straně zvolte Formát -> Styl, a ve spodní části panelu vyberte v závislosti na druhu obsahu variantu Definovat jako textovou maketu nebo Definovat jako mediální maketu. Pokud chcete povolit vrstvy, klikněte na pozadí snímku a v panelu na pravé straně zvolte Formát, kde zaškrtnete možnost Povolit vrstvy.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.