Zavřít reklamu

Náš seriál o nativních aplikacích Applu pokračuje – tentokrát se věnujeme aplikaci Pages, která je součástí kancelářského balíčku iWork. V první části jsme se seznámili s uživatelským rozhraním Pages, ve druhé jsme si přiblížili práci s formátem a styly písma. Dnes se podíváme na práci s mediálními soubory.

Obrázky

V minulém díle jsme se částečně zmínili o mediálních souborech a jejich maketách. Přidání vlastního obrázku do dokumentu v Pages není absolutně nic těžkého – můžete ho na stránku přetáhnout z plochy nebo z libovolného umístění ve Finderu. Druhou možností je lišta nástrojů v horní části okna aplikace, kde kliknete na Média a vyberete umístění, ve kterém se fotografie nachází. Obrázek do dokumentu Pages lze přidat i z vašeho iPhonu či iPadu prostřednictvím funkce Kontinuita. Klikněte na položku Média v liště v horní části okna aplikace, vyberte iOS zařízení, ze kterého chcete přidat obrázek, a zvolte způsob přidání.

Pokud vlastním obsahem nahrazujete maketu obrázku, můžete na ni buďto obrázek přetáhnout, nebo kliknout na ikonku v pravém dolním rohu makety. Pro úpravy obrázku využijte nástroje v sekci Formát v panelu po pravé straně okna aplikace. Pokud není možné maketu nahradit vlastním obrázkem, klikněte na ni a na panelu po pravé straně klikněte na kartu Rozložení, kde zvolíte Odemknout. V případě, že ani tato metoda nefunguje, zvolte v nástrojové liště v horní části obrazovky Rozložení -> Vzory oddílů -> Povolit výběr vzorových objektů. Pro vytvoření vlastní makety přidejte obrázek do dokumentu, upravte ho podle svých představ a poté v nástrojové liště v horní části obrazovky klikněte na Formát -> Pokročilé -> Definovat jako mediální maketu.

Aplikace Pages nabízí také podporu zpřístupnění, v jejímž rámci můžete k obrázkům přidat popisky pro uživatele se zrakovým handicapem. Popisy obrázků nejsou v dokumentu běžným způsobem viditelné. Pro přidání popisu klikněte na obrázek, ke kterému chcete popis přidat, a poté v postranním panelu na kartě Formát klikněte na položku Obrázek. Popisek zadáte po kliknutí na textové pole Popis.

Video a zvuk

Pokud chcete do svého dokumentu v Pages přidat video nebo zvuk, nejprve se ujistěte, že je daný soubor ve formátu MPEG-4 (zvuk) nebo .mov (video). Na liště v horní části okna aplikace klikněte na Média a vyberte druh přidávaného souboru. V případě zvukových souborů si můžete vybrat, zda do dokumentu přidáte již hotový zvukový soubor, nebo ho nahrajete přímo v Pages. Ve druhém případě klikněte na Média -> Zaznamenat zvuk, a pro zahájení nahrávání klikněte na červené tlačítko.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více