Zavřít reklamu

V tomto seriálu vám pravidelně představujeme nativní aplikace od Applu. V dnešním díle se podíváme na Mapy – službu, kterou Apple poprvé představil na WWDC v roce 2012 (do té doby využívaly iPhony služeb Google Maps). Jak jistě víte, počátky nativních Map od Applu byly mírně problematické, firma ale na vylepšování této aplikace postupně zapracovala a nyní už služba tak velké kritice nečelí. Jak vypadá základní práce s Mapami pro iOS?

Navigace a sdílení odhadovaného času příjezdu

Jednou z hlavních funkcí nativních Map v iOS je navigace. Postup zahájení navigace je opravdu velmi snadný, přesto si ho pro jistotu popíšeme. Po spuštění aplikace jednoduše do vyhledávacího pole zadejte cíl cesty. Na liště ve spodní části obrazovky pak vyberte, jakým způsobem se potřebujete dostat do cíle – autem, pěšky, veřejnou dopravou nebo za využití přepravních služeb typu Uber. V závislosti na dopravní situaci se vám na mapě zobrazí nejrychlejší možná trasa – pro zahájení navigace klepněte na zelené tlačítko Začít napravo od návrhu trasy. V panelu s trasou najdete také údaj o vzdálenosti mezi oběma místy. Pokud chcete zjistit vzdálenost mezi vybraným místem a lokací, které není vaší polohou, klepněte před zahájením navigace na nápis Moje poloha v menu a zadejte požadované místo. Pokud si naplánujete trasu veřejnou dopravou, můžete si nastavit notifikace ohledně změn, výluk nebo zrušených spojů. Linky, kterými cestujete pravidelně, si také můžete přidat do oblíbených – stačí vybrat linku, o které chcete být informováni, potáhnout prstem nahoru a klepnout na Přidatdo…. Pokud chcete, aby se informace o vašich oblíbených linkách zobrazovaly na stránce widgetů, vraťte se na domovskou stránku svého iPhonu, jejím posunutím doprava přejděte na stránku s widgety a přesuňte se zcela dolů. Klepněte na Upravit, v seznamu vyberte widget s názvem Veřejná doprava a klepnutím na tlačítko + ho přidejte ke svým widgetům.

Při cestě autem se možná budete chtít – byť třeba za cenu delší nebo náročnější cesty – vyhnout různým dálničním a jiným poplatkům. Pro upozornění na placené úseky spusťte Nastavení -> Mapy, klepněte na Řízení a navigace a aktivujte položky Mýtné a Dálnice. Při plánování trasy máte v Apple mapách řadu možností – jednou z nich je přidání dalších bodů na trase. V tomto případě zahajte navigaci obvyklým způsobem a klepnutím na šedý pruh ve spodní části obrazovky aktivujte menu. Zde vyberte body, které chcete do trasy přidat (benzinové stanice, snídaně apod.) a klepněte na Začít – do vaší trasy tak bude automaticky zařazena zajížďka. Změny v trase se pochopitelně odrazí na odhadovaném čase příjezdu. Pokud chcete tento čas sdílet s osobou, za kterou jste se právě vydali, klepněte při zapnuté navigaci na šedý pruh ve spodní části obrazovky, klepněte na Sdílet příjezd a vyberte požadovaný kontakt.

Práce s lokacemi

V nativních Apple Mapách si můžete vytvořit seznam oblíbených míst – práce, škola, nebo třeba adresy příbuzných či přátel – pro rychlejší přístup. Stačí vybrat dané místo, povytáhnout menu ve spodní části obrazovky a klepnout na Přidat k oblíbeným. V menu jste si jistě všimli také položky Nová sbírka. Sbírky slouží k třídění míst do kategorií – můžete si tak vytvořit třeba kolekce míst, která chcete navštívit. Pro vytvoření sbírky najděte na mapě místo, které chcete do sbírky přidat, povytáněte menu ve spodní části displeje a zvolte Přidat do. Klepněte na Nová sbírka a sbírku pojmenujte. Položky ve sbírce (případně celé sbírky) můžete v případě potřeby smazat posunutím panelu s jejich názvem doleva.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.